Експерти заявляють про суттєву диспропорцію в державних субвенціях місцевим бюджетам на підготовку до нового навчального року.

.

Про це вчора на прес-конференції заявив директор Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран, посилаючись на результати проведеного аналізу щодо використання бюджетних коштів органами місцевої виконавчої влади на підготовку навчального процесу – від будівництва нових шкіл до забезпечення учнів сніданками.

Ця інформація була отримана шляхом подання запитів в обласні державні адміністрації. Як зазначив В. Таран, досліджувались всі обласні центри України.

Коментуючи результати дослідження В. Таран, зокрема, звернув увагу на ряд виявлених негативних тенденцій.

«Під час аналізу виявилось, що в деяких областях, скажімо в Луцьку та Тернополі, не передбачено жодної копійки субвенції місцевим бюджетам. Натомість в бюджеті Запоріжжя вона становить 7 млн грн і подібна ситуація є в Сімферополі – майже 15 млн грн з держбюджету, Донецьку – 25 млн грн та деяких інших східних областях України», – зазначив керівник Центру.

За його словами, відбувається диспропорція щодо виділення коштів на підготовку до нового навчального року. «Ми знаємо, що держбюджет формує Кабінет Міністрів. І якому регіону давати субвенцію – так само вирішується в уряді України, а потім голосується у Верховній Раді. Тому ми можемо говорити про певні тенденції і про певну підтримку окремих регіонів України з боку центральної влади», – сказав В. Таран.

Він також стверджує, що органи місцевої влади є в більшості закритими, і досить важко отримати інформацію про стан освіти, – пише УНІАН.

Зі свого боку експерт Центру політичних студій та аналітики Андрій Богданович повідомив, що не всі органи державної влади надавали інформацію для дослідження вчасно та в повному обсязі. Деякі не відповідали взагалі, і тому інформацію, яку не отримали на запити, довелося шукати на сайтах адміністрацій або в ЗМІ.

А. Богданович поінформував, що за результатами проведеного аналізу найбільше на підготовку навчальних закладів виділив Київ – 440 грн на одного учня, за ним Сімферополь – 412 грн і Донецьк – 384 грн.

Щодо обсягу коштів, передбачених на ремонтні роботи в розрахунку на одну школу, то перше місце посів Сімферополь – 247 тис. грн, друге у Львова – 190 тис. грн, третє у Донецька – 139 тис. грн.

Із фінансування на закупівлю обладнання лідерами стали: Вінниця – 50 тис. грн на одну школу, Київ – 20,5 тис. грн, Херсон – 3 тис. грн.

На безкоштовне харчування учнів 1-4 класів найбільше виділено в Києві – 7 грн 40 коп. за один сніданок (на одну дитину), Дніпропетровську – 7 грн, Херсоні – 6 грн 85 коп. При цьому найнижча вартість сніданку, за інформацією А. Богдановича, в Луцьку – 2 грн 50 коп.

Підсумовуючи результати дослідження, В. Таран висловив переконання, що місцеві органи влади мають звернути особливу увагу на забезпечення якісного харчування дітей в школах, а також на реконструкцію навчальних закладів з метою їх розширення.

«Кошти по галузі освіти в місцевих бюджетах закладаються, і вони є досить великими і становлять в середньому 30-40% від загальних сум міського бюджету. Однак більшість в галузі фінансується заробітна плата та енергоносії», – зазначив В. Таран, висловивши переконання у необхідності оптимізувати місцевій владі свої видатки. Зокрема, зважати на потреби харчування, покращення комп’ютеризації шкіл, ремонт навчальних закладів з метою їх модернізації і розширення.

«За існуючої тенденції народжуваності та будівництва нових шкіл можна говорити про те, що у великих містах, таких як Дніпропетровськ, Львів, Київ, Харків, ми будемо мати перенаповнення державних навчальних закладів і загрозу запровадження другої зміни, якщо найближчим часом місцева влада не почне реконструювати школи, збільшуючи їхню потужність», – додав В. Таран

Як повідомили учасники прес-конференції, дослідження проводилось у липні-серпні 2011 р. Основним його напрямками було вивчення обсягів фінансування на проведення ремонтних робіт навчальних закладів, дитяче харчування і обладнання, в тому числі сантехнічне, в процесі підготовки до нового навчального року.

ЗІК