Проект-переможець пам’ятника Небесної Сотні в Тернополі викликав жваве обговорення серед тернополян.

Небесна сотня, пам'ятник, героямПісля оголошення переможцем проекту авторів – скульптора заслуженого художника України Романа Вільгушинського та заслуженого архітектора України Івана Жовнича – в мережі почалося жваві дискусії.

– Скульптура абсолютне не відображає подій Майдану, – каже тернополянка Марія Семенів. – Якийсь стовп, якийсь ангел… І якесь тіло… Ні, це не те! Думку тернополян також варто питати, бо нам скульптура не до вподоби!

Думку громади справді варто враховувати, однак вирішувати питання скульптурної композиції мають все ж спеціалісти, вважає голова правління Тернопільської обласної організації Національної спілки архітекторів України Олег Головчак.

– Особисто я проти того, щоб в такий короткий термін – до жовтня – встановити той пам’ятник. – каже пан Головчак. – Якщо ж давати питання затвердження проекту лише на суд громади міста, то це все буде тягнутися безкінечно. Он встановили пам’ятник Соломії Крушельницькій без голосування містян, хіба погане місце і пам’ятник? Дослухатися до думки жителів міста варто, але рішення мають приймати архітектори та скульптори.

У пам’ятнику не лише символізм – головне, пояснив пан Головчак.

– Потрібно враховувати і середовище, в якому скульптура стоятиме. Наразі пам’ятник Небесній Сотні немає куди встановлювати – сама площа, перейменована на честь Героїв Євромайдану, перебуває в жахливому стані. Поки там не наведуть лад, встановлювати скульптуру немає сенсу. Крім того, після того, як там збираються все забудувати за новим планом, то я вважаю, що пам’ятнику таким подіям там не місце.

Сам проект також до вподоби не всім художникам та архітекторам міста.

– Відверто кажу, що дана композиція мені не подобається, – каже художник Ярослав Василик. – Мені взагалі не всі роботи даного автора до душі. Хіба скульптури в нішах катедри…

Пам’ятник має бути абстрактним, погоджуються митці, однак його варто доопрацювати, бо теперішній варіант не є ідеальним.

– Сам цей вихор, стела, на якій стоять янгол та чоловіча постать, я бачу як вогонь, – каже пан Головчак. – Я би додав туди рельєфи люди – ніби їхні душі піднімаються вверх до ангела. Крім того, сам пам’ятник я бачу в бронзі, а не в поєднанні бронзи та міді. Однак, подивимося, як це пояснить сам автор. Можливо, його пояснення буде переконливим.

Джерело: “20 хвилин

Читайте на цю тему: