Інтернет портал “За Збручем” пропонує свою версію найважливіших подій, які сталися в Тернополі та області за минулий рік. Звичайно, ми не претендуємо на ексклюзивність, проте не оминули увагою жодної з них, а про деякі сказали читачам – першими.
1. Проголошення Тернопільської Митрополії УГКЦ
Вважаємо, цю церковну подію надважливою і для світського життя. Вперше Тернопіль став центром інституції національного рівня. Зміна вивісок в місцевій УГКЦ косметичною виглядає лише на перший погляд. Крім вагомого інструменту у відстоювання права на національну Патріархію перед Ватиканом, українські клерикали отримали моральну перевагу у боротьбі з експансією московської церкви, яка претендує на контроль над всією Північчю області.
2. Хоптянизація області
Почалося все з ніби смішної кампанії із закупівлі телевізорів у кожну школу, яку патронував особисто голова ОДА. Та батькам і вчителям з малих сіл було не до сміху, коли довелося виконувати безглузду забаганку за власний рахунок. Далі – більше: освітлення населених пунктів, ремонт стадіонів, ярмарки – все виконувалося абияк, з під палиці, зате подавалося, як успіхи глобального масштабу. Незважаючи те, що Хоптян більше часу проводить в Гусятині, ніж у Тернополі, йому вдалося взяти під контроль місцеву організацію ПР. Тут йому трохи пощастило, бо Орест Муц остаточно набрид київській верхівці. Відразу після зміни керівництва областю прокотилася нова хвиля залякувань чиновників та бюджетників, яких під страхом звільнень змушували писати заяви у партію Януковича. Підпсувало рік Валентину Хоптяну резонансне ДТП 31 грудня. Наступного року “хоптянизації” може і не бути.
3. Бездіяльність обласної ради
Відмова обласної виборчої комісії визнати повноваження нових депутатів, замість вибулих призвело до втрати ВО “Свобода” контролю над облрадою. Їм бракує щонайменше два десятки голосів. Олексію Кайді доводиться домовлятися з іншими фракціями, або ж представниками ОДА для того, щоб провести кожну сесію та проголосувати важливі питання. Найчастіше вимушеними партнерами ставали тернопільські “регіонали” та ЄЦуни. Такий політичний шпагат призвів до втрати облрадою залишків авторитету та впливу. Тепер й самі свободівці відвідують сесії у вільному режимі, передаючи картки для голосування колегам, а голова лиш чекає нагоди, щоб перестрибнути у набагато впливовіше крісло нардепа.
4. Загадкові смерті підприємців
Повернення лихих дев’яностих у всіх на вустах. Давно забуті персонажі повертаються в активний бізнес і навіть в політику, а популярні партії радісно їх до себе приймають. У кількох сферах підприємництва триває переділ власності, старі борги ніхто не забув. Смерті власника готелю Юхновича та будівельника Садовського так і залишилися нерозкритими, а напад на голову майнової комісії тернопільської міськради Олега Напору, імовірно, спишуть на хуліганів.
5. Арешт і суд над Щепановським
Колос на глиняних ногах завалився остаточно. Імперія побудована на самозахопленнях ділянок, хабарництві та безалаберності сконала, залишивши тисячі пайовиків з порожніми руками. Ключова фігура – Зеновій Щепановський арештований та поміщений в Чортківське СІЗО, очевидно, подалі від розлючених пайовиків. Скоріш за все, він не пригадає імена своїх покровителів, тому отримає середній термін ув’язнення та гарантії недоторканості для залишків бізнесу і керівної посади для брата – голови Тернопільської РДА.
На більшості майданчиків та базах фірми “Будівельник” уже порядкують інші господарі, причому не завжди питання розрахунків з боргами перед пайовиками стоїть на першому місці.
6. Святкування дня міста Тернополя
Весь час на посаді Сергія Надала це велика і безперервна піар-кампанія. Команда мера з перших днів після виборів працює над наступним терміном. Поки що їм це непогано вдається. Святкування чергового міського свята перетворилося на справжній карнавал з масою спортивних та мистецьких подій. Такої насиченої програми тернопільчани не пам’ятають навіть під час відзначення 450-річчя обласного центру. При цьому владі вдалося “відстрілятися” лише феєрверками, без жодних серйозних ремонтів та реформ у місті.
7. Демонтаж церкви сектантів у парку
До цього часу жоден керівник міста в новітній історії не наважувався пустити проти людей, нехай і зазомбованих, міліцію та бульдозери. Попередники може і хотіли, та побоялися. “Гордіїв вузол” із сектою, яка окупувала джерельце у парку Національного відродження міська влада перерубала рішуче і остаточно. Для зниження капітальних споруд довелося застосувати навіть вибухівку. Значну підтримку в демонтажі містечка сектантів надали представники традиційних християнських і нехристиянських церков та громадські активісти.
8. Заборона нічного продажу алкоголю
Неоднозначне, на перший погляд, рішення призвело до зменшення дитячої та підліткової злочинності в місті. Вечірнім Тернополем тепер значно спокійніше гуляти та опоненти цього рішення готують судові позови.
9. Дерибан майна та землі в області та місті
На поверхню спливають тільки найбільш резонансні та конфліктні ситуації. Переважно “дерибан” залишків державної та комунальної власності відбувається тихо і без дискусій. Голосують та підписують рішення про відчуження у приватні руки незалежно від партійного прапора та ідеології. В районах триває процес звільнення держави та громад від зайвої земельки на користь своїх, а в місті, крім того, в хід йдуть ще й залишки майна. Фермерські господарства на сотні гектарів, безкоштовна роздача ділянок під городи та дачі для тих, кому потрібно, дачні і гаражні кооперативи, конкурси та аукціони за заниженими цінами – найбільш популярні і застосовувані схеми перетворення суспільного(державного і комунального) у приватне. Найбільш показовий і замовчуваний приклад – дозвіл націоналістичної міськради на продаж ділянки (площею понад 4 гектари) так званої “комсомольської школи”, що знаходиться над Тернопільським ставом товариству, пов’язаному з верхівкою Партії Регіонів. Ціна викупу ділянки, де більшою частиною росте ліс, – трохи більше 5 тис.гривень за “сотку” – сміхотворна навіть для кризових часів.
10. Весілля сина Михайла Цимбалюка
Нарешті і Тернопіль на короткий час потрапив до гламурних передач та оглядів. Весілля сина львівського губернатора та доньки професора-медика відвідали численні селебрітіз – Ян Табачник з Нєдєльською, Джамала, Зібров, мер Львова Садовий та інші. Раніше делегації подібного рівня заїздили до Тернополя лише на церковні прощі та на зустріч випускників до Віктора Ющенка.
У вас, наших читачів є свої, власні варіанти топ-подій в області за минулий рік. Напишіть про них у коментарях до цієї статті.