А починалося все дуже гарно. Вищолігові амбіції, договір про трансляції матчів з телеканалом “Футбол”, декларування намірів про будівництво власної бази і створення клубної ДЮСШ. Усе це – тернопільська “Нива”.

Хоптян, Гоч, Нива, стадіон, футболІ справді, після непереконливого старту новачок першої ліги завершив осінню частину сезону на сьомому місці, яке, зважаючи на ряд обставин, про які в інтерв’ю UA-Футболу розповідав наставник команди Ігор Яворський, можна вважати результатом успішним. Окрім того, не без долі удачі “Нива” вийшла до чвертьфіналу Кубка України. Та паралельно зі спортивними результатами ширилися чутки про скрутне фінансове становище клубу. Зі зростанням заборгованості управляти командою ставало щораз складніше, однак на фоні близької до конфліктної атмосфери тернополяни продовжували давати головне – результат.

Втім, настав антракт. А з ним і звістка про те, що “Нива” потрапила до списку з п’яти клубів, яким Професійна футбольна ліга заборонила вести трансферну діяльність. Причина – часткова несплата заявкового внеску за участь у змаганнях сезону-2013/2014. Щоправда, пізніше з’ясується, що тернополяни заборгованості перед ПФЛ таки не мають, а до списку боржників потрапили, бо сплатили внесок несвоєчасно.

А ось заборгованість перед гравцями – факт доконаний. Підтвердив це у розмові з кореспондентом UA-Футболу й один з лідерів команди Григорій Баранець. “Зарплати ми не бачили вже три місяці, а преміальних не отримали за чотири переможних матчі, – каже один з найсильніших у першій лізі хавбеків. – Обіцянки про погашення заборгованості переходили з тижня в тиждень. Ми розмовляли з головою Тернопліьської облдержадміністрації Валентином Хоптяном. Він запевняв, що все буде гаразд, однак сума невиплаченого з кожним днем зростала. Після того ж, як зіграли останній в році матч, керівництво клубу і тренер Ігор Яворський обіцяли через тиждень провести загальні збори. Казали, що саме тоді ситуація з виплатою заборгованості проясниться. Однак зборів так і не було. Новий рік і Різдвяні свята ми зустрічаємо без заробленого. Дехто з гравців змушений був відмовитися від поїздки в теплі краї і залишився відпочивати вдома”.

За словами Григорія Баранця, майбутнє команди залишається туманним. Плани на зимовий антракт теж мали оголосити на згадуваному зібранні. Наразі футболісти “Ниви” не знають ні точної дати виходу з відпустки, ні термінів проведення зимових зборів. “Очікуємо звісток у телефонному режимі” – пояснює Григорій Баранець. Додамо, що телефонний номер Ігоря Яворського наразі перебуває поза зоною досяжності.

Наші джерела в Тернополі сповіщають, що з завершенням осінньої частини чемпіонату до команди більше не причетні її, мабуть, вже колишній президент Автанділ Мдінарадзе, а також заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Петро Гоч, який займався пошуками фінансування для взятої під крило ОДА “Ниви”. Зі слів інформаторів, цей дует відсторонив від керівництва клубом особисто керівник облдержадміністрації, почесний президент ФК Валентин Хоптян. На жаль, пан Мдінарадзе на дзвінки UA-Футболу не відповідав. А ось пан Хоптян від короткого коментаря стосовно даної ситуації не відмовився.

– Ні Гоча, ні Мдінарадзе я особисто не відлучав, – каже Валентин Антонович. – Питання – чому вони вирішили піти – задавайте їм особисто. Єдине, в чому вас можу запевнити – команда була, є й буде. Взимку ми підсилимося, щоб навесні виглядати ще солідніше. Наразі триває процес пошуку нового, крупного спонсора. Досі “Нива” позиціонувала себе, як народна команда. Однак бачимо, що без потужного спонсора спільними зусиллями багатьох бізнесменів впоратися буде важко. Тому ведемо переговори з кількома успішними аграріями, а також з уродженцем Тернопілля Дмитром Фірташем, який допомагав “Ниві” досі і, думаю, не відмовиться від неї й надалі”.

Після цих слів пан Хоптян, привітавши видання з усіма святами, побажав нам надалі прислуховуватися лише до офіційної інформації і попрощався. Шкода, бо чимало запитань залишилося без відповіді. Приміром, відкритим наразі залишається достовірність інформації про те, що документально ФК “Нива” й надалі належить її колишньому президентові Степану Рубаю, а нинішнім керівникам клуб відданий приблизно на тих же умовах, що й не так давно київський “Арсенал” з рук Вадима Рабиновича до Олександра Онищенка.

До слова, ті три мільйони гривень, які виділив на фінансування команди перед початком поточного сезону вище згадуваний пан Фірташ, начебто саме на погашення боргів попередників пішли. Крім того, завдяки цим коштам тернополяни провели літні збори і закрили поточні питання по зарплатах. Надалі пошуками фінансів на життєдіяльність команди займався особисто Петро Гоч. Наші інформатори сповіщають, що в момент, коли ситуативні інвестори допомагати відмовилися, пан Гоч витрачав на ФК свої кровні. Через те простим смертним збагнути, чому саме недавній куратор залишив “Ниву”, важко. Стосовно ж будівництва клубної бази, то цей проект у даний час виглядає віртуальним, адже окрім виділеної під Збаражем земельної ділянки жодного фінансового підґрунтя клуб не має.

…Наприкінці розмови з Григорієм Баранцем процитували футболістові чергові обіцянки пана Хоптяна. “Впродовж останніх півроку щось схоже ми чули неодноразово, – коментує Григорій. – Тому ваша інформація, якщо відверто, не обнадіює. Якби до Нового року нам заплатили б бодай частину суми, якась віра була б. А так?” За словами гравця, переговорів про перехід в інший клуб він не веде, бо має з “Нивою” чинний контракт. “Який можна розірвати через суд у зв’язку з невиконанням умов однією зі сторін” – перебиваю. “Судячи з подій останнього часу, саме так зробити й доведеться” – каже Баранець.

Іван Вербицький, UA-Футбол