Збудник хвороби правця викликає судоми, від яких людина може просто задихнутись та померти. Цією недугою можна заразитись, працюючи на городі. Найкращий захист від правця – вакцинація.

Правцем можна заразитись саме в період, коли люди починають поратись на городі та в садах, пише “20 хвилин”.

– Чула, що у грунті можуть бути небезпечні бактерії, які можуть викликати смерть, – говорить тернополянка Оксана Біла. – Але не уявляю, як можна вберегти себе, бо ж подряпини та рани бувають дуже часто.

Від цієї недуги планово вакцинують дітей, але дорослі від щеплення відмовляються, кажуть медики.

– Обов’язкову вакцинацію проводять людям, яким виповнилось більше 60-ти років, бо якщо людина підхопить правця у цьому віці, може померти, – говорить лікар-епідеміолог тернопільської санстанції Лариса Гранична. – Серед таких хворих із 10-ти видужують лише 2-3 особи.

При травмах хворих від цієї недуги щеплять обов’язково. А в профілактичних цілях вакцину вводять маленьким діткам, потім – у 14 та 18, років. Процедуру повторюють кожних 10 років.

– При цьому вікових протипоказань для щеплення проти правця не існує, – наголошує пані Гранична.

Минулого року в нашій області на правець захворіли двоє людей. Один з них помер.

– Інкубаційний період хвороби триває від трьох до 30-ти днів, найчастіше – 5-14 днів. Чим він коротший, тим важчий перебіг недуги. Здебільшого хвороба починається гостро, – каже пані Гранична. – У частини хворих з’являються нездужання, неприємні відчуття у ділянці рани. Це тягучий біль, незначні посмикування м’язів навколо неї, головний біль, підвищена пітливість, дратівливість.

– При цьому самовільного, навіть тимчасового, розслаблення м’язів не буває. Якщо не надати людині негайну медичну допомогу, вона може померти від задушення та паралічу серцевої діяльності, – каже лікар.

Довідка

Правець – одна із найнебезпечніших і важких гострих інфекційних хвороб, якою можна заразитись, працюючи на землі. Збудник проникає через рану або слизові оболонки. Токсин вражає центральну нервову систему і це викликає судоми. Збудник правця може тривалий час перебувати у клітинах, а також у шрамах. Це так звана дрімаюча правцева інфекція. У сприятливих умовах спори можуть прорости і людина захворіє. Від цієї недуги помирає кожний другий хворий.