«За Збручем» продовжує традицію щоквартально оновлювати рейтинг впливових осіб Тернопільщини. Нагадуємо, що ми не вимірюємо популярність наших номінантів, хоча цей чинник також враховуємо, а оцінюємо їх вплив на ситуацію на Тернопільщині та можливість прийняття управлінських рішень. .
Цікаво, що за останні місяці позиції багатьох лідерів рейтингу змінилися. Незважаючи на нав’язуваний громадськості міф про єдність та консолідованість команди партії влади, «сильна» влада повторює помилки попередників, у тому числі щодо постійного переформатування у владній обоймі. Саме вони найбільше вплинули на динаміку у другій частині нашого рейтингу. Хтось випав з ТОП-10, хтось з’явився, а хтось повернувся до елітного “дивізіону” Тернопільщини.
1 (1). Хоптян Валентин, голова Тернопільської облдержадміністрації
(В дужках – місце в попередньому рейтингу)
Якщо в попередньому рейтингу лідируюча позиція намісника Януковича відійшла за посадою, то цього разу – це об’єктивна оцінка впливу на ситуацію в області.
Через півроку після призначення Валентин Хоптян демонструє, що не збирається ні з ким ділити владу. Кілька вдалих спроб нардепа Муца розставити кадри на місцях обернулися тихою і дуже «холодною» війною для протеже і самого нардепа. Крім того, на пенсію відправили досвідчених і авторитетних заступників Василя Коломийчука та Андрія Фліссака, які не вписувалися в кадрову ідилію Хоптянової команди. Решта заступників – Микола Головач, Юрій Желіховський та Петро Гоч – тепер належать до його формації, причому останному довелося покинути орбіти свого колишнього “патрона” Ореста Муца. Призначені в другому кварталі нові голови Монастириської та Теребовлянської РДА також є ставлениками керівника області.
Не менш впевнено Хоптян почувається і у стосунках з «свободівськими» облрадою та міськрадою. На відміну від попередників, він не боїться публічно робити критичні зауваження на адресу Сергія Надала та Олексія Кайди.
Публічна площина далеко не те місце, де керівник області є на висоті. Опоненти теж не дрімають. Наприклад, з подачі нардепа Деревляного розгорівся скандал навколо ролі Валентина Хоптяна у виділенні понад 100 гектарів землі власнику готелю в Підволочиському районі, де довший час Хоптян мешкає.
2 (2). Надал Сергій, міський голова Тернополя
Для керівника міста зараз «золоті» часи . Запорукою цьому є однопартійна більшість в міськраді, яка щоразу «втрамбовується» вирішенням депутатських питань. Та й сама посада міського голови є рівновеликою незалежно від політичних вподобань. Це можливість вирішувати свої і чужі проблеми. Неважко стати потрібною людиною для своїх і чужих…
Команда Сергій Надала стала ще більш монолітною. Її залишив останній «варяг» – перший заступник Петро Ландяк. Віттоді посаду першого зам скасували взагалі, а новий керівник комунальної сфери, волинянин Владислав Стемковський – належить до найближчого кола міського голови.
Як і в Хоптяна, у мера обласного центру не все гладко в публічній площині. Завдяки активності інтернет-ЗМІ громадськість швидко дізнається про прийняті рішень, у тому числі резонансних, які зачіпають інтереси виборців. Це створює негативний інформаційний фон, яким активно користаються опоненти. Досить пригадати бурхливе протистояння навколо скверу по вулиці Острозького. Водночас у Надала є козирний туз – бренд «Свободи». Червоні прапори, Бандера і Коновалець поки що служать надійним захистом від критиків з питань міської господарки.
3 (4). Кайда Олексій, голова Тернопільської обласної ради
Якщо говорити про політику, то очільник облради знову на висоті. Очоливши обласну парторганізацію «Свободи», Кайда отримав абсолютну владу всередині партійної структури. Це важливо напередодні парламентської кампанії, до якої голова облради розпочав підготовку. Бігборди по місту та пожвавлення діяльності говорять за себе.
Також пану Кайді вдалося, незважаючи на спротив партії влади, зібрати сесійне засідання, чим захистився від можливого розпуску облради. Щоправда, зволікання з визнанням нових депутатів відібрало у «Свободи» можливість проштовхувати потрібні для себе рішення. Також невідомо чи додала ваги в очах місцевої еліти поїздка Кайди на скандальні події 9 травня до Львова та активна участь в них.
4 (7). Гута Іван, магнат, керівник агрохолдингу «Мрія»
Незважаючи на образливі випади та звинувачення з боку нардепа-регіонала Ореста Муца, мультимільйонер з Васильківців на Гусятинщині залишається одним з найвпливовіших на Тернопільщині. Заради цього Гуті довелося протоптати стежку до кабінету голови ОДА. Відтак керівник агрохолдингу дуже зацікавився різними ініціативами Валентина Хоптяна, починаючи від фінансування футбольної команди “Нива” і закінчуючи освітленням цілого “куща” сіл.
Додаткового драйву Івану Гуті додає присутність у топ-20 рейтингу українських багатіїв. Зокрема, тижневик «Кореспондент» приписує тернопільському аграрію статки майже в мільярд (!) американських доларів.
5 (3). Муц Орест, народний депутат, Партія регіонів
Якби наш рейтинг складався в квітні, то епатажний нардеп міг би опинитися на вершині рейтингу. Практично вся чиновницька рать ходила на поклон в кафе «Ретро», де полюбляє проводити дозвілля Орест Павлович.
«Паралельна» владна вертикаль проіснувала недовго. Недоброзичливці нардепа досить швидко знайшли «кістку», яка породила непорозуміння між намісником президента та депутатом, який представляє політичну силу Януковича.
Місцеві видання пишуть, що Муц поступово втрачає вплив на фракції в міськраді та облраді. Також залишив команду нардепа Петро Гоч, який після кількох років відданої служби у Ореста Муца вирішив зосередитися на роботі в команді Валентина Хоптяна.
6(5). Владика Василь Семенюк, Єпарх Тернопільсько-Зборівський УГКЦ
Впливовість о.Василія похідна від високого авторитету УГКЦ. З цим чинником важко не рахуватися навіть емісарам центральної влади, яка не має особливих симпатій до інших громад, крім УПЦ Московського патріархату.
7. (-). Крижовачук Олег, керівник сільськогосподарського підприємства «Україна»
Герой України з Підволочиського району входить до кола людей близьких до Валентина Хоптяна. Завдяки цьому Крижовачуку вдалося «вибити» близько 10 мільйонів гривень на ремонт доріг та завершення будівництва школи майбутнього у селі Скорики, де знаходиться офіс його підприємства. У той час, як інші тернопільські «латифундисти» змушені включатися в соціальні проекти влади, аграрій з комсомольським минулим та дружніми стосунками з керівником області виконує свої соціальні зобов’язання за державні гроші.
8(-). Сачик Петро, підприємець, ПП «Метал»
Бізнесмен, якого довший пов’язували з авторськими правами на проект «Роман Заставний – мер Тернополя», вчасно зробив правильну ставку. Він не тільки розділив спільний з Заставним бізнес, а й зумів знайти тонкі нитки, які пов’язали його новим керівництвом обласного центру.
Чи є це наслідком правильних інвестицій ще в процесі виборчої кампанії чи може вдалого знайомства уже після голосування – знають одиниці. Але близький до Сачика – Богдан Бойко опинився в кадровій обоймі Надала і курує важливий напрямок, а саме питаня містобудування та архітектури. Зберегли свої посади в свободівській системі координат й інші «друзі» пана Петра
Отже процес «розгрібання спадщини Заставного» з боку нової міської влади має бути безболісним, а, можливо, й вигідним. Крім того у пана Сачика традиційно теплі стосунки й з представниками вертикалі Януковича.
9(6). Бортняк Федір, начальник УМВС в Тернопільській області
Упродовж довшого часу ширилися чутки, що керівник тернопільської міліції перебирається на роботу Львова. Мовляв, його «підтягує» теперішній львівський намісник Януковича Михайло Цимбалюк. Але після подій 9 травня ці розмови несподівано вщухли.
10(-). Желіховський Юрій, заступник голови Тернопільської облдержадміністрації
Серед трьох заступників Хоптяна – найближчий “до тіла”. З подачі керівника області екс-голова «Сильної України» зайняв місце праворуч трону і фактично є його довіреною особою з більшості питань. Правда, особливих вигод з такого становища колишній комсомоліст Желховський поки що не здобув.
Андрій Мальований, Іван Сірий для “За Збручем”
Попередні рейтинги ZZ можна подивитися тут: