Пайовики, що вклали кошти у дім на просп. Бандери, 45, залишилися ні з чим. Виконувати роботи там мало підприємство Олега Садовського. Тепер у будівлі – інший власник. Тож пайовики вважають, що в їхній біді винні люди, які вийшли сухими з води. Про це пише “20 хвилин”.

.

– Слідчий нам сказав: “Ви – жертви будівельної афери, забудьте все і живіть далі. Ви нічого не повернете”, – розповідає пайовик Олега Садовського Марія Верхоляк. – Що ж нам робити?

Жінка каже, що ночами не спить, адже на трьох роботах в Італії працювала, а тепер усе втратила. Втім, вона, як і решта обдурених пайовиків, які віддали гроші нині покійному Олегові Садовському, досі шукають правду. Ці люди оббивають пороги міліції, прокуратури, радяться з адвокатами. Подали звернення в Адміністрацію Президента та Генпрокуратуру. Проте це нічого не дало. Кримінальну справу за фактом шахрайства, вчиненого в особливо великих розмірах, і відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом, закрили у зв’язку зі смертю пана Садовського. Пайовики мають постанову про це. Причому стверджують, що потерпілим навіть не надали копій цього документа, хоча так мали вчинити за законом.

– Я кілька разів ходила в міліцію, поки вибила її. Мені казали: то паперу нема, то ще щось, – додає ще одна потерпіла Марія Яцента.

Врешті люди звернулися в прокуратуру, аби справу розслідували повторно. Але отримали відмову. Але це потерпілих не спинило, бо вони вважають, що в їхній біді винен не лише Олег Садовський, а й багато інших осіб.

Порадив ріелтор

Обидві жінки написали лист до редакції, де детально описали свої проблеми. Просили висвітлити цю тему, адже доведені до краю. Пані вклали гроші у будівництво на просп. Бандери, 45. Жінки згадали у листі прізвища інших осіб, які мали договір із Садовським про спільну діяльність. Тож ці особи були присутніми і під час підписання договорів, і під час передачі коштів. Нині один з них уже завершує будівництво на просп. Бандери, 45.

– Ті гроші я із сином 10 років заробляла в Італії, – бідкається пані Верхоляк.

До Олега Садовського їй порадив звернутися у 2008 р. знайомий ріелтор. Мовляв, фірма хороша, вчасно здає квартири. Жінка найняла адвоката, який вивчив усі документи. Вони кілька разів були на офісі “Нива-буд”, що на вул. Стуса. Там часто були присутні й партнери підприємця. Вони показували документи на землю, проект будинку.

– Якось один із тих чоловіків сказав, що вони всі – одна компанія, тому кожному з них можна довіряти, – додає пані Верхоляк. – Я сплатила 74 тис. дол. за офісне приміщення площею 133 кв. м. Там син планував відкрити стоматологічний кабінет. Гроші взяла головний бухгалтер ТЗОВ “Сервер”, директором якого нібито був Садовський. Дім мали здати у 2010-му.

“Не взяли під варту…”

Жінка каже, що часто навідувалася на будівництво. Раптом роботи спинили. Тернополянка тоді не раз спілкувалася з Олегом Садовським. Він обіцяв, що все буде добре.

– Я йому вірила, – продовжує жінка. – Але якось приїхала на будівництво, дивлюся, а там вивіска інша. До мене вийшов бригадир і сказав, що все змінилося. Мовляв, Садовський до будинку не має жодного стосунку. Є інший підприємець.

Пані Верхоляк пригадує, що бригадир назвав прізвище одного з тих чоловіків, який часто бував в офісі Садовського і запевняв, що в них є договір про спільну роботу.

– Я подумала, що немає значення, хто будує, – зауважує Марія Верхоляк. – Але коли зателефонувала тому підприємцю, він сказав, що мене не знає і між ним та Садовським договорів немає. Мовляв, він – власник і я нічого не доведу.

Відтак у листопаді 2010 р. жінка подала заяву в обласний УБОЗ. У січні 2011-го порушили кримінальну справу проти Садовського.

– Чому його не взяли під варту? Він же заборгував людям мільйони, а був на волі, – каже вона. – Та й не вірю я, що він сам звів рахунки з життям.

Пані Верхоляк каже, що бачилася у кабінеті слідчого з Олегом Садовським за день до його смерті. Він начето не заперечував, що винен, але обіцяв, що все поверне людям. Навіть слідчому сказав: “Закривайте мене”. Але міліція цього не зробила.

– Наступного дня слідчий зателефонував і сказав: “Уже кінець всьому”, – пригадує вона. – Врешті він закрив справу. Усю вину звалили на Садовського. Інші вийшли сухими.

Марія Верхоляк каже, що втратила всі свої заощадження, бо офісне приміщення, за яке вона платила, має тепер іншого власника.

– Інші пайовики хоч можуть сформувати кооператив і добудувати дім, а ми нічого не маємо, – скаржиться потерпіла.

Залишилися без даху над головою

Марія Яцента заради більшого житла у новобудові продала однокімнатну квартиру. У ній було тісно, тому родина вирішила доклавши кошти і придбати двокімнатне помешкання. В агенції нерухомості жінці запропонували стати пайовиком в Олега Садовського.

– Я оглянула місце забудови. Потім він запросив мене в офіс “Нива-буд”. Показав документи, пригадує вона. – Для мене винайняла адвоката, аби перевірив, що з паперами все гаразд.

У 2008 р. пані Яцента віддала “Нива-буду” 51 тис. дол. і підписала договір про пайову частку. Гроші прийняла головний бухгалтер ТЗОВ “Сервер”. Тернополянка розповідає, що не раз бувала в офісі “Нива-буд”, коли там перебували ділові партнери Олега Садовського. Всі запевняли, що будинок зведуть. Мовляв, криза трохи завадила. Із паном Садовським жінка розмовляла за кілька місяців до його загибелі. Він тоді показав договір із підрядником, мовляв, він усе будує. Жінка повірила.

– Про трагедію я дізналася з преси, – каже Марія Яцента. – Вирішила, що треба переписати догорів на когось із партнерів підприємця. А вони мені: “Ви хто? Ми вас не знаємо. Вас кинув Садовський. Він продавав вам квартиру у чужому будинку…”

Нині Марія Яцента разом з чоловіком і двома синами – без даху над головою. Родина винаймає дачний будиночок у Смиківцях.

– Чому не притягнуть до відповідальності партнерів Садовського? – запитує жінка. – Вони були присутні чи при підписанні договору, чи при передачі грошей пайовиками. А тепер вони ні при чому?

Кримінальну справу ще розслідують

Причина смерті Олега Садовського — самогубство, встановили правоохоронці. Адже на місці трагедії міліціонери ознак злочину не виявили. Там були лише сліди загиблого та людини, яка знайшла тіло, кажуть у відділі зв’язків із громадськістю обласної міліції.

– Кримінальна справа проти підприємця перебуває на розслідуванні в обласному управлінні міліції, – повідомили у відділі.

Нагадаємо, тіло Олега Садовського 16 лютого 2011 року знайшли у селі Петрикові, на “замороженому” будівництві, що належало йому ж, під будівельним краном. За попередньою версією, бізнесмен загинув унаслідок падіння з крану. Чоловік мав бізнес у різних сферах – транспортній, будівельній і громадського харчування. Був президентом ФК “Нива”, шеф-редактором “Тернопільських оголошень”.

Коментар

Василь КОГУТ, адвокат:

– Людям, які хочуть вкласти кошти у будівництво житла, треба перевірити, чи має забудовник проект будівництва, ліцензії, дозволи, рішення місцевої влади про виділення земельної ділянки. Втім, чи завершить він будівництво — питання честі, совісті та ділової репутації забудовника. Перш ніж внести пайову частку, варто перевірити, чи будівелька фірма міцно стоїть на ринку. Зрештою, раджу застрахувати свій внесок. Якщо якась страхова компанія візьме на себе такий ризик, ви у разі виникнення проблем принаймні повернете свої гроші.

Євгенія Цебрій, “20 хвилин”

Читайте на цю тему:

Пайовики Олега Садовського в розпачі

Чому загинув Олег Садовський?

Загинув віце-президент “Ниви”, підприємець Олег Садовський. Доповнено