Тернопільщиина — одна з областей, де найбільше переходів громад від УПЦ МП до УПЦ КП. 

Про це у коментарі Тиждень.ua заявив секретар Священного синоду УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря). За його словами, громади церков почали все частіше переходити від УПЦ МП до УПЦ КП.

«Ми спеціальної статистики не ведемо. У цілому, думаю, понад два десятки за півроку. Переважно переходи відбуваються у Західній Україні, зокрема найбільше фактів у Рівненській, Тернопільській, Волинській областях. Але є також і по кілька громад в інших областях, зокрема у Херсонській», – наголошує Зоря.

Водночас, за його словами, за цей час жодного переходу парафії Київського Патріархату до Московського не відбулося.

«Раніше також відбувалися переходи, але це були поодинокі випадки. Найбільш масовим був прехід під час активізації режиму Януковича у 2010-2011 роках, коли на наші громади  чинився тиск. І під цим тиском були переведені громади», – заявив Зоря.

«Це відбувається тим, що люди обурються позицією церкви й конкретних священиків із приводу тих подій, які відбуваються щодо України, щодо агресії. Найчастіше першопричиною є проповідь місцевих священиків, які починають говорити на підтримку Росії. Або людям, які звертаються з проханням помолитися за героїв Небесної Сотні або бійців АТО, а в церкві відмовляють, аргументуючи бажанням молитися за ополченців», — наголошує секретар Священного синоду УПЦ КП.

За його словами, УПЦ КП спеціальної агітації не веде.

«Ми лише відповідаємо тоді, коли до нас люди звертаються і просять поради. Тоді це наш обовязок – допомогти. Але це рішення самих громад, від них залежить, чи вони бажають бути у Київському патріархаті чи ні», – заявляє він.

Він додає, що парафія може доєднатися до Київського патріархату і з священником і без нього.

«Тобто є такі громади, які переходять разом із священником, а є такі, що самі. Тоді звертаються і просять, аби їм знайшли нового настоятеля», — додає він.

Натомість Московський Патріархат нас звинувачує в агітації, але вони нас звинувачують і в захопленні багатьох церков включно з Володимирським Собором, та й греко-католиків звинувачують у цьому», – зазначає Зоря.

На його думку, все повинна вирішувати громада.

Зоря додає, що зараз відбувається обєднання церков із низів, але верхівка УПЦ МП «про ніяке об’єднання думати не хоче, бажаючи перечекати нестабільну ситуацію в країні».