З приходом тепла активнішими стають як домашні, так і бродячі тварини. Відтак є небезпека, що березневі коти та собаки можуть вкусити перехожого або й свого господаря.
Як вберегтися від укусів тварин та як діяти, якщо таке сталося – дізнавався телеканал TV-4.
Укус дикої, бездомної та, навіть, домашньої тварини є небезпечним для людини можливістю заразитись сказом. Інкубаційний період цієї підступної хвороби може тривати до року, та коли з’являються симптоми, це вже практично невиліковно і смертельно. Головним заходом боротьби проти сказу є профілактика: знищення хворих на сказ тварин і профілактичне щеплення тварин і людей. Найчастіше в Україні, кажуть медики, люди заражаються від бездомних котів та собак, а також гризунів і диких лисиць.
– Лише за 2010 рік у лікувально-профілактичні заклади області за медичною допомогою з приводу укусів звернулося 1908 осіб. Найбільше звернень за медичною допомогою були зареєстровані у Тернополі – це більше 700 осіб, також у Монастириському, Тернопільскому, Бучацькому – звернення збільшились удвоє. 471 людина отримала профілактичні щеплення проти сказу – розповів лікар-епідеміолог відділу особливо небезпечних інфекцій Тернопільської обласної СЕС Богдан Блажкевич.
Часто люди, особливо діти, можуть гладити чи грати з незнайомими собаками та котами, або ж підбирають на дачі чи в лісі диких тварин. Відтак, неправильна поведінка чи рух, можуть призвести до агресії будь-якої тварини, а тим більше хворої, кажуть фахівці. Нерідко таке стається із бродячими собаками. У таких випадках кінологи радять не провокувати їх.
– Стараться не провоцировать у них эту агрессию, если они нападают – лучше остановиться и сделать вид, что ты не боишься, встать ровно, не махать руками, не поднимать руки, можна сделать вид, что поднимаеш камень, палку, очень многие от этого розбегаются. Если, конечно, собаки не такие уж агрессивние, а если агрессивние – нужно оставить от себя какой-то предмет, отвлечь их ну и убегать, – каже інструктор-дресирувальник собак Ольга Бутрин.
Якщо ж дитину або дорослого вкусила чи подряпала домашня, бездомна чи дика тварина – лікарі радять негайно промити рану водою з милом, яке змиє слину тварини, накласти стерильну пов’язку і обов’язково звернутись за медичною допомогою.
– Якщо людина, все-таки, отримала укус бродячою твариною, або дикою, скажемо лисицею, то їй необхідно отримати профілактичні щеплення. Профілактичні щеплення проводяться таким чином – лікар-травматолог назначає щеплення в день звернення за медичною допомогою, і в подальшому на 3, 7, 14, 30 і 90 день – пояснює Богдан Блажкевич.
Своєчасне щеплення, наголошують лікарі, попереджає виникнення хвороби у 97-99 відсотках випадків. Протипоказань для введення вакцини після укусу немає. Усім людям варто бути обережними із незнайомими тваринами, а тим більше дикими. А господарям і кінологи, і медики радять робити щорічне щеплення від сказу своїм улюбленцям.