Про це “За Збручем” стало відомо з джерел близьких до керівництва партії “За Україну”.

Нардепа Івана Стойка, який у “Фронті змін” з’явився за квотою партії В’ячеслава Кириленка, вважають компромісним кандидатом на посаду керівника об’єднаного штабу опозиції.  Таким чином, екс-намісник Ющенка на Тернопіллі в черговий раз може стати джокером. Нагадаємо, що пан Іван очолював на Тернопільщині штаб Ющенка, а згодом був приЗначений його намісником. Зараз Стойко веде жорстку конкуренцію з екс-главою СБУ Валентином Наливайченком за право бути висунитим КОДом по Бучацькому виборчому окрузі. І не виключено, що в якості компенсації отримає лідерство в штабі та місце  близьке до прохідного у загальному списку.

Головною причиною появи кандидатури Стойка стали прохолодні стосунки між керівниками тернопільських партосередків  “Батьківщини” і ” Фронту змін”. У кількаразового нардепа Деревляного і екс-мера Тернополя, а зараз претендента у головні “фронтовики”  Заставного зараз більше підстав для неприязні, ніж  злагодженої роботи в одній “упряжці”. Об’єднати їх може лише несамовите бажання здобути депутатський мандат. Щоправда, зараз їх розділяє питання лідерства в штабі, яке практично гарантує прохідне місце в єдиному списку. Формально більше шансів очолити штаб тернопільської опозиції має Деревляний. У нього є досвід відповідної штабної роботи у БЮТі та що важливо – недоторканий депутатський статус, який у випадку жорсткої кампанії може знадобитися, як засіб проти владного “пресу”. Мінуси Деревляного також відомі. Це одіозність, яку він “заробив” в минулі роки(через це нардеп, напевне, “ховається” у партсписку), відсутність власної креативності,  небажання чи невміння знайти спільну мову з потенційними союзниками  та обмеженість у ресурсах ведення виборчої кампанії. Крім того, велика кількість  представників “Батьківщини” у районах, на які розраховував Деревляний безнадійно “погрузли” у домовленостях з владою.  Є райони, де голови райрад  від “Батьківщини” знайшли ідилію в стосунках з януковичовими намісничками.

На цьому тлі не дуже обтяжений місцевими депутатами “Фронт змін” виглядає перспективніше. Звичайно, є лояльні до влади депутати, але загальний фон не такий критичний через меншу кількість депутатів. До усього цього у Заставного є власний ресурс та можливість медіавпливів. Великий мінус екс-мера – це минуле. Якщо кампанія набере жорстких обертів і протистояння між владою та опозиційним пулом загостриться, то пан Роман може бути вразливим, і, відповідно, нестійким. Над цим серйозно замислюються і у столиці.

Хоча не слід виключати фактору “Свободи”. З формальної точки зору “свободівці”, які володіють такими висотами, як голова облради та мер обласного центру, мають право вимагати, щоб керівництво опозиційним штабом було в їхніх руках. Наприклад, обласного спікера Олексія Кайди. Якщо тягнибоківці і надалі не випадуть зі спільного опозиційного “котла”, то відмовити претензіям “Свободи” центральному штабу буде важко. Краще поступитися Тернополем, ніж дати рулити Тягнибоку, наприклад, у Львові, де, як мінімум,  вдвічі більше округів та виборців.  Можливо, це стане компромісом для табору, який ще до старту спільної кампанії неодноразово встиг побити горшки.

Андрій Мальований для “За Збручем”