Місяць тому головою Громадської ради з питань духовності та моралі (далі – Громрада) обрано священнослужителя Олега Крочака. На перший погляд, нічого крамольного в цьому немає, але, як повідомив «Номер один» настоятель Свято-Троїцького Духовного центру отець Анатолій Зінкевич, цей пан є представником церкви «Посольство Боже» Сандея Аделаджі.

Щоб засмітити українську християнську душу та користуючись великою побожністю мешканців нашого регіону, до нас проникає велика кількість різних сект: від протестантів і єговістів до язичників і кришнаїтів. Дійшло вже до того, що нетрадиційні вірування почали формувати громадську думку цілого Тернополя.

– Створення у міській раді громадської ради з питань духовності та моралі – ідея хороша, – каже о. Зінкевич, – адже рада, серед іншого, має сказати своє слово від імені церкви. Але те добре хтось підмінив. У цій раді я бачу не тільки представників традиційних церков, а й протестантів, єговістів тощо. Виходить, або їх вже стільки, що вони можуть делегувати у такі поважні ради своїх представників і навіть очолювати ці ради, або ж хтось їх туди просовує. Якщо хтось просовує, то кому це вигідно, що це за такі рухи, що це за такі служби, хто має такий вплив і в чому є замовлення? Я не хочу подумати, що так сталося за ініціативи ВО «Свобода» як партії, в якої у місті контрольний пакет. Хоча і в неї, як і в кожній партії, є багато проблем, адже серед її активістів є не лише представники традиційних церков.

Оскільки отець Анатолій Зінкевич благословив ВО «Свобода» на участь у виборах, тому він рекомендує цій політичній силі, яка, за його твердим переконання, стоїть на засадах свободи та української державності, позбутися від «сміття»…

– Переді мною не стоїть питання очорнити людину чи її принизити, – зазначив отець Анатолій. – Питання іншого плану. Те, що неправильно робиться з черговим заходом чергової партії в нашому місті,потрібно викорінювати. І якщо не допомагає терапевтичне, то потрібно хірургічне втручання. Інакше партія «Свобода» в Тернополі може втратити свій авторитет. В Україні секти можуть мати місце у приватному порядку, але не виведенні в абсолютну апріорію. Тому «Свобода» повинна негайно відреагувати на цей кричущий факт.

У Тернопільській міській раді один з відповідальних працівників повідомив «Номер один», що Олег Крочак, за їх інформацією, очолює місіонерський центр церкви «Посольство боже». Натомість є й інша інформація. Згідно з нею Олег Крочак очолює в Тернополі незареєстровану громаду церкви «Ісуса Христа», яка нібито збирається на вулиці Пирогова і має намір отримати офіційну легалізацію. В особистій розмові з журналістами Олег Крочак не підтвердив, але й не спростував заяви отця Анатолія щодо приналежності до церкви «Посольство боже»…

Водночас приналежність голови Громради до нетрадиційних вірувань – це лише квіточки. Протоієрей Анатолій зазначив: «Олег Михайлович Крочак (1969 р. н.), той самий, який нині формує духовність і мораль Тернополя, очолюючи відповідну Громадську раду, в 1996 році  Королівським районним судом м. Житомира засуджений на строк 13 років за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах (ст. 86-1Ч КК України). Не відбувши 2-х років 1 місяця і 23 днів, О. Крочак у червні 2004 року умовно-достроково звільнений” (як підтвердження, отець продемонстрував відповідний документ – авт.).

– І ця людина, – логічно запитує о. Зінкевич, – виявляється, сьогодні очолює духовну раду. Чого чекати від такої людини? Як вона вирішуватиме питання, пов’язані з духовністю? Чи буде така людина сприяти і помагати міському голові і чи потрібна вона міському голові? Чи наша міська рада в такому контексті зможе вирішити питання духовності, які хвилюють більшість її громадян? Невже «аделаджі» нам будуть формувати мораль. Невже серед православних чи греко-католиків немає достойних людей, які б формували мораль тернополян…

На закиди священнослужителя Олег Крочак відреагував доволі своєрідно.

– У мене немає бажання коментувати слова священика, якого я не знаю. У моєму розумінні духовна особа високого статусу, перед тим як робити подібні заяви, повинна перш за все зустрітися зі мною особисто. А коли так сталося, то у мене питання: а наскільки є духовною ця людина, – резюмує Олег Михайлович.

Що цікаво, пана Крочака було обрано головою громадської ради 3 березня, а вже 11 березня міський голова при розмові з депутатами попередніх каденцій, які звернулися до мера на предмет невідповідності формування Громадських рад (серед іншого, екс-депутати вказали на те, що в раду по духовності та моралі входить чотири сектанти), озвучив сенсаційну новину. Тоді Сергій Надал зазначив, що голова вищезгаданої громадської ради є… двічі судимий і з цим потрібно щось робити. Однак 15 березня на сайті міської ради з’являється розпорядження мера (№130), де затверджено Олега Крочака головою Громради. А на наступному засіданні Громради, 17 березня, нічого у плані зміни голови не відбулося, хоча й був присутнім гуманітарний заступник мера Леонід Бицюра…

А між тим, Олег Крочак, очолюючи Громраду, яка є консультативно-дорадчим органом при Тернопільській міськраді, буде вносити пропозиції від членів ради, в тому числі і свої, на сесію міської ради чи виконавчий комітет. Не виключаємо, що ці пропозиції міститимуть і раціональне зерно, адже пан Крочак міг і змінитися, покаятися, але все ж… Сподіваємося, що керівництво міста зробить правильні висновки і в нашому високодуховному краї духовністю та мораллю опікуватимуться гідні люди, які не мають, по-перше, криміналу за собою, по-друге, є представниками традиційних церков. Звичайно, кожен з нас вправі вибирати релігійні уподобання і не журналістам їх нав’язувати, але в місті, де 90% жителів є прихожанами греко-католицький та православних церков, думку громади в раді з питань духовності та моралі мають формувати правдиву, а не викривлену представниками нетрадиційних течій.

Андрій Кучерук, «Номер один»