На Тернопільщині знизились закупівельні ціни на молоко. Водночас ціни на молокопродукти у магазинах не змінилися. Відрегулювати відносини між виробниками, молокопереробними підприємствами та продавцями можна тільки спільними зусиллями, каже влада.

Поголів’я великої рогатої худоби на Тернопільщині почало зменшуватись ще у 90-х роках минулого століття. Відтоді його приріст вперше зафіксували лише торік. Проте економічного стимулу для його нарощування ні у населення, ані у сільських господарств немає, визнає місцева влада. На розбудову та реконструкцію тваринницьких комплексів треба чимало грошей, які можна повернути в кращому випадку за кілька років. Відтак робота ця клопітка і затратна, а закупівельні ціни на молоко останнім часом впали, – передає TV-4.

– Буквально за півтора місяця ціна закупки молока у населення впала на 55 копійок, у сільгоспвиробників – на 35 копійок. При цьому дотація на здане молоко складає лише 10 копійок. Тобто ми бачимо, що розбалансованою є ситуація між виробником і переробником, – розповів заступник голови Тернопільської ОДА Василь Гецько.

– Молокопереробні підприємства закупляють молоко у населення зараз по 1,80 – 2.00 грн за кг. По такій ціні від одної корови населення має 600-500 грн доходу в місяць. Хто буде проводити такий бізнес, коли людина ходить кожен день до хліва, кожен день по коліна в гної? – запитує начальник управління агропромислового розвитку Тернопільської ОДА Андрій Хома.

– Ми глибоко не розуміємо, з чого береться ціна. Минулого року ПДВ підприємствам ніхто не повертав, ціну тримали цілий рік і якось вижили. Цього року вернули ПДВ – ціна різко пішла донизу. Але ми повинні розуміти: ми виробляємо, хтось переробляє, але хтось і купляє. Люди теж повинні мати можливість купляти, – зазначив керівник аграрного підприємства Василь Градовий.

Основним постачальником молока мають бути сільгосппідприємства, кажуть в управлінні агропромрозвитку Тернопільської ОДА. Натомість зараз в області 85% молока для переробки постачає населення. Такий ринок неконтрольований та стихійний.

– Претензії стосуються якраз самої заготівлі молока. Коли приїжджаєш і миється бідон нижньою білизною жінки на зливному пункті… Якщо треба, я маю фотографії, я вам колись продемонструю всі ці речі. Якщо ми вже до того доходимо?!… Якщо на сьогоднішній день марлі кусок немає, а є кусок фіранки, то вона через цю фіранку цідить молоко в бідон. Ну про які ще речі можна говорити? – бідкається начальник головного управління ветеринарної медицини у Тернопільській області Зіновій Крушельницький.

Стабілізувати ціни на молокопродукти в області поки не вдалось, відтак влада, постачальники і керівники молокопереробних підприємств шукатимуть рішення спільно.