Тернопіль сьогодні відзначає День державного прапора. Головні урочистості були зосереджені на Театральному майдані. Тут біля міського флагштоку священики різних конфесій освятили синьо-жовтий стяг, який підняли перші особи міста та області.

.

А стартували урочистості від пам’ятника Ярославу Стецьку. Тут зібрались переважно опозиціонери – члени Комітету опору диктатурі – представники Народного Руху, “Батьківщини”, Української народної партії, ВО «Свобода», «Нашої України», «Громадянської позиції», «За Україну», «Фронту змін».

– Комітет опору диктатурі, який об’єднує 9 політичних партій Тернопільської області, прийняв спільне рішення День прапора і День Незалежності відзначати разом. Щодо сьогоднішнього дня, то це велике свято для кожного українця. Багато поколінь українців віддавало своє життя під жовто-блакитними прапорами і наш обов’язок, незалежно від партій, партійної приналежності чи ідеології, вшановувати національний прапор всупереч тим негативним тенденціям, які сьогодні є в країні, – вважає депутат облради Степан Барна.

Його думку поділяє і колега по Комітету  та по обласній раді Володимир Болєщук.

– Відзначати день державного прапора – це святий обов’язок кожного справжнього українця, який себе поважає, який вболіває за свою Україну, за свою землю, за свою державу. Сьогодні кожен має вивішати у своїх домівках, на установах, на підприємствах державні прапори України. І власне, щоб вони не тільки були символічно вивішані, а щоб державний прапор був в серці кожного із нас, – вважає представник УНП.

Згодом до опозиціонерів приєдналися голова обласної ради Олексій Кайда і міський голова Тернополя Сергій Надал. Спільною ходою під партійними і державними прапорами вони прокрокували до пам’ятної стели В’ячеславу Чорноволу. Опісля колона злилась із представниками обласної влади. «Білий дім» на святкових заходах представляли заступники губернатора Петро Гоч та Юрій Желіховський.

Традиційні промови з нагоди свята керівництва області та міста нічим особливим і новим сьогодні не вирізнялись. Голова облради Олексій Кайда традиційно згадав про червоні шмати.

–  Дуже прикро, що на 20 році незалежності не легітимна, затушкована Верховна Рада приймає закон, яким до нашої святині намагається прирівняти ту червону шмату, під якою були знищені мільйони українців. Дуже прикро, що на 20 році незалежності ніби то український Президент, який мав би заветувати цей закон, підписує його. Тим самим зганьбивши  пам’ять і честь мільйонів українців, які у найкривавішому для українців 20 столітті боролися за свою незалежність. Україна на 20 році незалежності не є українською за духом.  І злочин роблять ті, хто говорить, що ніби то українці роз’єднані. Подивіться зараз. Всі проукраїнські сили об’єдналися під одним синьо-жовтим прапором, всі проукраїнські сили сьогодні спільно вийшли, щоб відсвяткувати День національного, державного прапору. Їх ніхто не виганяв примусово на цю площу. Вони вийшли за покликом сумління, своєї української крові, для того, щоб показати, що українська держава була, є і буде, незалежно від того, яка влада є в Україні, – заявив голова облради.

У свою чергу Сергій Надал вважає, що для кожного народу прапор є головним символом. А для нас, українців, він є особливим.

– Адже саме під цим прапором відбувалася вся новітня історія нашої держави. Починаючи від перших зібрань і мітингів Руху, починаючи від перших студентських голодувань на граніті, починаючи від першої «Червоної рути». Протягом всіх цих 20 років, протягом всіх цих буремних подій, поряд з нами був цей прапор. Наш прапор має тисячолітню історію. Більше того, цей прапор, напевно, є одним із символів генетичного коду українців, адже всім нам притаманні любов і повага до кольору неба і до кольору пшеничного лану. Сьогодні потрібно загадати тих, хто віддавав своє життя у боротьбі за Україну і вмирали під тим стягом: українських січових стрільців, вояків УПА, наших молодих земляків, які в 70-х роках піднімали ці прапора над містами України, за що були жорстоко покарані радянським режимом. Я впевнений, що цей день не за горами, коли над кожним вікном, над кожним балконом наших багатоповерхівок, над кожним будинком, де живе українець, буде майоріти жовто-синій прапор, – сподівається мер.

Якщо виступи «свободівців» присутні сприймали оплесками, то заступнику голови облдержадміністрації Петру Гочу дісталися вигуки «Ганьба!». Щоправда чиновника це зовсім не збентежило.

– Сьогодні ми вшановуємо державний прапор, прапор, який єднав усіх справжніх українців, прапор, який є святинею для кожного жителя нашої держави. Ми всі прекрасно пам’ятаємо початок 90-х років. Той час, коли йшла боротьба за українську державу.  Ми пам’ятаємо багатомільйонні заходи, які проводились в державі і кожен українець, який виходив на них, мав із собою державний прапор. Не було тоді партійних прапорів, не було тоді розмаїття кольорів, а був одним прапор, який символізує українську державу, який поєднав кольори неба і кольори пшениці, той прапор, за який проливали в боротьбі за українську державність свою кров цілі покоління українців. Цей прапор є скроплений кров’ю, він пройшов століття боротьби і тому для нас він є священним, і тому його не можна замінити жодним іншим, під жодним іншим кольором, під жодним іншим надписом, під жодною іншою партійною символікою, – сказав Петро Гоч.

Після урочистої частини на Театральному майдані представники влади та громадськості поклали квіти до пам’ятників Тарасу Шевченку та Степанові Бандері.

Варто також зауважити, що заклики місцевої влади вивісити сьогодні на своїх балконах жовто-сині прапори залишились поза увагою тернополян. Принаймні, у центральній частині міста.