Комітет виборців України розпочав спостереження за вступом до вищих навчальних закладів. «Під приціл» громадської організації потрапило 32 провідних виші України. Серед них – лише два тернопільських університети – технічний і економічний.

.

Як зазначив довготерміновий спостерігач тернопільського обласного осередку КВУ Андрій Вербіцький, вступна кампанія в цих двох вузах проходить дуже повільно.

– Як відомо, тільки кілька днів тому прийшли останні сертифікати незалежного оцінювання. Окрім того, як зазначають у приймальних комісіях, значно менша активність зв’язку з тим, що майже наполовину менше цього року випускників. У минулому році найбільша активність була в перших три дні. А цього року значно менше. У вузах сподіваються, що активність абітурієнтів все-таки буде більша. Тим більше, що цього року вдвічі збільшився термін подачі документів, – розповів Андрій Вербіцький.

Спостерігач також нагадав про труднощі, з яким зіштовхнулися ті абітурієнти, які подавали документи на вступ через Інтернет.

– Сама система «Електронний вступ», як кажуть у народі, «глючить». Люди ввечері подають документи, а вранці не знаходять себе у системі «Конкурс», яка є рейтинговою і визначає автоматично, хто пройде або не пройде на державні місця. Тому Комітет виборців України у Тернопільській області і в інших містах, де ми проводимо спостереження, радить особисто прийти і здати документи у паперовому вигляді, – зауважив Андрій Вербіцький.

До речі, у Комітеті виборців обіцяють суворий контроль за формуванням списків на місця держзамовлення.

– На жаль, ще досі немає визначеної кількості місць держзамовлення. Тобто, ніхто не знає скільки буде людей навчатися за державний рахунок і по яких спеціальностях. Сьогодні в економічному університеті люди ще досі «торгуються», якщо це можна так назвати, в Міносвіти за кількість місць і напрямки, на які буде держзамовлення. Так само і в технічному університеті. Але тут, до речі, відмовилися в основному від місць на спеціальності, що стосуються економіки і фінансів. А економічний, традиційно, хоче чим більше і ще й ввести нові спеціальності, – додав Андрій Вербіцький.

Представник Комітету виборців в Тернопільській області також нагадав, що до 31 липня у вузах приймаються документи лише на державну форму навчання. Оприлюднять списки майбутніх студентів, за навчання яких платитиме держава, у три етапи – 1, 6 і 8 серпня. Списки можуть бути посунуті через пільговиків і за  цільовими призначенням, яке подає обласна адміністрація стосовно жителів сільської місцевості. Як відомо з попередніх років, зауважує Андрій Вербіцький, тут якраз можливі фальсифікації. Після оприлюднення рейтингових списків держзамовлення, буде оголошений новий конкурс на платну форму навчання. Триватиме він орієнтовно до 25 серпня.

Довідка ZZ

На сьогоднішній день в Тернопільській області діє 26 вузів різних типів і рівнів акредитації. Серед них – 4 університети, три з яких мають статус національного. Окрім того, є 6 інститутів, 12 коледжів і 4 училища. З них – 13 державної форми власності, 5 – приватної, 7 – комунальної, 1 – у підпорядкуванні «Укркоопспоживспілки».

Адріана Макаренко