За 17 років перебування на посаді керівника Тернопільського обласного управління лісового господарства Ігор Попадинець сповна користав ліс для власних потреб. Так стверджують місцеві лісівники. А ще додають: саме цінною деревиною чиновник розраховувався з вищим керівництвом, щоб втримати чиновницьке крісло.

Хоптян, будинок, житло, хатаПро це йдеться у сюжеті-розслідуванні підпроекту «Народний контроль. Спецвідрядження» на телеканалі ZIK.

Місцеві активісти, які після Майдану самотужки взялися люструвати чиновників, розповідають, що ліс на Тернопільщині крадуть давно і масштабно. Для прикладу, журналістам знадобилося пройти лише кілька десятків метрів углиб лісу біля обласного центру, щоб побачили зону вирубки, що розтягнулася на кількасот метрів.

Громадський активіст Віктор Мартинюк – серед тих, хто займається люстрацією тернопільських чиновників. Він стверджує, що Ігор Попадинець належить до людей, які сприяли старому режиму. Тож він не має морального права обіймати нині посаду.

«Ця сфера була певним стержнем вбивчого режиму Януковича, вона фінансувала всі антинародні майдани», – переконує Віктор Мартинюк.

Лісівники запевняють: усе, що відбувається з лісом на Тернопільщині, контролює Ігор Попадинець. Навіть найменшу вирубку. Вони ж приписують своєму начальнику і використання схеми необлікованого продажу деревини: ліс, що коштує 2 тис. грн, офіційно продають за тисячу, інша тисяча осідає в кишені начальства.

Про одну із причин масової вирубки тернопільського лісу розповів один з колишніх працівників лісництва.

«Щоб втриматися на посаді, Попадинець робив своєрідний подарунок нашому губернатору Хоптянову – доклався до зведення його приватного будинку. Всі лісгоспи звозили на будівництво високоякісну деревину – тільки дуби. Дах, вікна, двері, паркети, «вагонки», меблі – все робилося за рахунок Попадинця», – повідомив чоловік, який через страх розправи, забажав залишитися інкогніто.

Сам же головний лісівник Тернопільщини має будинок у тихому районі Тернополя: кована огорожа, камери спостереження, охайне, щоправда, не надто велике подвір’я. Як розповів таємний співрозмовник, обійстя Попадинців будували силами працівників лісових господарств.

«До роботи було залучено все лісове управління Тернопільської області, всі лісгоспи, – кожен мав завдання. Хтось займався огорожею, хтось штукатуркою, інший зводив мури, звозив каміння», – пригадав чоловік.

За словами сусідів, будинок Попадинець звів близько восьми років тому. Вони переконані, лісівник має кілька таких садиб. У тій, де побували журналісти, востаннє був давно.

«При кожній владі сидить. Виганяли – не могли вигнати, бо кожному дає по 2 тисячі доларів», – коментують життя знаменитого сусіда тернопільці.

Серед захоплень Ігоря Попадинця – хороші автомобілі. При цьому їздить не на приватних, а на службових авто. Улюблене – «Мазда СХ-9» вартістю близько півмільйона гривень.

За словами журналіста Андрія Вербицького, автомобілі купують державним коштом начебто на потреби лісових господарств. Насправді ж кожною новою машиною особисто користується лише Ігор Попадинець. Зокрема, є й документи, що засвідчують: начальник управління й справді їздить «Маздою». Офіційно авто є власністю ДП «Тернопільське лісове господарство». За оренду транспорту відомство, яке очолює Попадинець, сплачує 17 тис. гривень за 5 місяців.

Звідки гроші на такі дорогі автомобілі – загадка. Адже лісгоспи через невелику кількість замовлень заледве виживають.

Журналісти навідалися до одного із цехів державного підприємства «Бучачліс». Зараз його приміщення перебувають в оренді приватної структури «Терліс» із Черкас. Тож уже кілька років тернопільські лісгоспи практично не займаються вирубкою, а замовляють роботи у приватних фірм. За словами начальника Бучацького лісгоспу Ігоря Криси, так дешевше, аніж працювати власними силами.

За договорами підряду, за вирубку лісу тернопільський лісгосп сплачує «Терлісу» від 8-ми до 9,5 тисяч гривень. Як виявилось, більшість працівників «Бучачлісу» ще кілька років тому перевели у штат приватної структури.

А от єдине, що стало відомо журналістам про черкаську фірму, це те, що «Терліс» – недобросовісний платник податку до Пенсійного фонду. Торік Черкаський адміністративний суд зобов’язав підприємство виплатити 32 тисячі боргу до Пенсійного фонду.

До речі, минулого тижня лісникам урвався терпець і вони прийшли до Тернопільської обласної ради з вимогою навести лад у їхній сфері. Кожен мав свої аргументи, чому не задоволені роботою начальника Тернопільского управління лісового господарства Ігоря Попадинця.

Наразі домовились про створення робочої комісії, яка має вивчити всі матеріали. Сам же фігурант розслідування Ігор Попадинець журналістів уникає. У робочому кабінеті його не вдалося застати, на телефонні дзвінки не відповідає.

Досьє

Попадинець Ігор Миколайович – заслужений лісівник України.

Очолює Тернопільське обласне управління лісового господарства останні 17 років

Депутат Тернопільської обласної ради від «Народної партії Литвина».

Має двох синів. Обидва – прокурори.

[youtube1]5CGy4_jdjL4[/youtube1]