Вже більше місяця минуло з тих пір, як неочищені стоки з “Тернопільводоканалу” потрапили у річку Серет. Тоді комунальне підприємство доклало чимало зусиль, аби відновити біологічну очистку стоків. Зараз вона працює ефективно, стверджує директор “Тернопільводоканалу. Але проблему ще не вирішено до кінця. Каналізаційна система Тернополя зараз відчуває навантаження через збільшення концентрації шкідливих речовин у стоках. Також досі офіційно не називають, яке підприємство чи підприємства на початку травня забруднили Серет, – повідомляє TV-4.

Дев’ятого травня мешканці села Велика Березовиця почали бити на сполох. Річка Серет несла мертву рибу. Про сіро-чорну воду у річці та мертву рибу відразу ж повідомили відповідні служби. У каналізаційну систему Тернополя потрапили стоки з високим рівнем шкідливих речовин. Вони паралізували роботу активного мулу на відстійниках водоканалу, тож вода повністю не очистилася. Частина таких неочищених стоків потрапила у річку Серет, що і спричинило масову загибель риби. Риба гинула через недостачу кисню. Забруднена вода у Сереті завдала чимало клопоту не лише мешканцям Тернопільського району. Деякий час без централізованого водопостачання залишився Чортків. Через те, що небезпечні стоки продовжують надходити, у водоканалі на тридцять сім тисяч гривень закупити біопрепарат, який прискорює біологічне очищення.

– На цей процес відводиться, за попередніми даними, три-чотири тижні, можливо трошки й більше. Цей час вже десь підходить. Ми сподіваємось, що якість цих стоків дойде до такого рівня, при якому можна буде воду з біоставків спустити в річку. Цей процес контролюється безпосередньо екологічною інспекцією. Тільки за їхнім погодженням після проведених аналізів ми зможемо відкрити шабера і спустити воду в річку. На даний момент ще триває процес біологічної очистки, – розповв директор КП “Тернопільводоканал” Володимир Кузьма.

У “Тернопільводоканалі” активно відслідковують рівень шкідливих речовин у стоках підприємств. Визначити, хто винен у забрудненні Серету, зараз важко, каже директор. На думку Володимира Кузьми, відбулась серія залпових скидів, але за руку нікого не зловили. Моніторинг, який проводять водоканалівці, лише демонструє якість стоків вже після екологічного лиха. Тож хто винен залишається тільки здогадуватися, каже Володимир Кузьма.

– Найбільший вплив на характер наших стоків, на забруднення здійснює “Молокозавод”. Ми ведемо зараз щоденний моніторинг скиду стоків з цього підприємства. На жаль, результати аналізів свідчать про те, що періодично скидаються стоки з надмірними концентраціями шкідливих речовин. Вони суттєво впливають, зважаючи на об’єми, на нижню площадку, куди вони потрапляють, – зазначив Володимир Кузьма. – Ми ведемо зараз постійні переговори з керівництвом “Молокозаводу” щодо зміни ними технологічного процесу виробництва для того, щоби мінімізувати цей вплив. В інакшому випадку мова буде йти просто про закриття цього підприємства або закриття цих технологічних ліній.

Система каналізаційно-очисних споруд не в силі очистити стоки з надмірною концентрацією шкідливих речовин. Дотримуватися вимог допустимої межі шкідливих речовин у стоках закликає “Тернопільводоканал” підприємців. Якщо буде розуміння з їхнього боку, то ризику забруднення річки не буде. Водоканалівці ж підніматимуть питання про регресні вимоги до підприємств, оскільки “Молокозавод” – не єдиний об’єкт, що скидає небезпечні стоки. А екологічне лихо на річці Серет ще довго буде давати про себе знати. Щоб у ріці, протяжністю від Тернополя до Микулинець, знову з’явились живі організми, підуть роки, стверджують екологи.