На «гарячу лінію» громадської організації «Тернопіль Європейський», яку очолює Віталій Цимбалюк, постійно надходять дзвінки від жителів міста. Тернополяни звертаються з дуже різними проблемами. Але за більшістю з них стоїть незадовільне виконання міською владою своїх прямих службових обов’язків. Вкупі з бюрократизмом та байдужістю до людей. Жоден з таких сигналів не залишається поза увагою активістів громадської організації. 

Цимбалюк ВіталійМинулого тижня до активістів «Тернополя Європейського» звернулися за допомогою мешканці будинку №1 на вулиці Сагайдачного. Це той самий будинок, два верхніх поверхи якого були знищені резонансною пожежею в ніч на 5 серпня. Квартири, розташовані нижче, серйозно постраждали від задимлення та потоків води, якою гасили полум’я. З часу тієї надзвичайної події минуло вже майже півтора місяця. Однак мешканці зіпсованого житла досі залишаються один на один зі своєю бідою.

– У нас ситуація чи не найгірша, – схвильовано розповіла Віталію Цимбалюку, котрий приїхав на місце події, господиня однієї з квартир Тетяна Поцалуйко. – Добре, що кухня майже не постраждала, тому там спимо зараз з чоловіком і трирічною дитиною. В кімнатах же вогко, штукатурка облітає, на стінах та стелі кинувся грибок, який дуже шкідливий для здоров’я, особливо дитячого. Лише три роки тому вклали купу грошей в євроремонт, а що робити тепер? Тим більше, що наступають холоди.

За допомогою мешканці постраждалих квартир вже зверталися в усі можливі інстанції, але скрізь їх відфутболюють. До міліції  довелося добре находитися, поки отримали довідку-підтвердження, що люди є потерпілими внаслідок пожежі. Навіть експерт, до якого порадили звернутися для встановлення збитків, культурно випровадив, зіславшись на те, що … зараз не має часу і можливості цим займатися. – Представники ЖЕКу прийшли, все оглянули, склали відповідний акт, але щодо допомоги з ремонтом, то сказали, що це міська рада повинна вирішувати або ж той, з чиєї вини сталася пожежа, – каже пані Тетяна. – Але коли його ще знайдуть?.. А в ЖЕКу, мовляв, коштів на це немає. В управлінні житлово-комунального господарства, прочитавши нашу заяву, теж сказали, що нічим допомогти не можуть, і порадили йти особисто до міського голови Сергія Надала чи його заступника Владислава Стемковського. Від останнього ми отримали повідомлення, що «питання відшкодування збитків, завданих в результаті пожежі, може бути розглянуто після проведення слідчих дій і встановлення її причини та винних осіб». Ну а на прийом до пана Надала ні я, ні сусіди потрапити так і не змогли, скільки не намагалися. То його немає, то зайнятий, то ще щось… А він же особисто відразу після пожежі, а потім і на сесії міськради обіцяв, що всім потерпілим буде надано допомогу! Де ж та допомога? І коли знайдуть тих винних – через півроку, через рік, і чи взагалі знайдуть? Тим часом ситуація в наших квартирах аж ніяк не покращується. До речі, ви знаєте, що 15 серпня тут знову було якесь загоряння? Пожежники знову приїжджали його гасити і нас вдруге затопило!

Свою квартиру, що постраждала від залиття водою під час пожежі, показала представникам «Тернополя Європейського» й інша мешканка будинку Галина Білан. – У нас ситуацію трохи врятувало те, що маємо навісну стелю, стіни з миючим покриттям і вікна на сонячну сторону,  тож під час спеки краще висихало, однак пліснява та грибок продовжують вилазити, – доповнює розповідь сусідки пані Галина. – Відразу після пожежі воду всією сім’єю збирали кілька годин. Ламінат скрізь поздувався, килим через нестерпний сморід довелося просто викинути. Та найгірше, що в квартирі від задухи і димного запаху було неможливо спати, подітися ж теж не було куди. В мене ще й алергія, то пережила цей місяць дуже важко. А ще було дуже образливо, що якраз за пару днів до тієї пожежі ми нарешті впорядкували свій фасад, а його потім наполовину змило… Як багато інших українців, їздили на заробітки і ті важко зароблені гроші вклали в те, щоби зробити житло комфортнішим, і от тобі маєш!

Мешканці будинку скаржилися Віталію Цимбалюку та активістам «Тернополя Європейського», насамперед, на байдужість міської влади. «Ми тут живемо вже десятки років, і весь час нам лише обіцяють зробити нарешті капітальний ремонт цього старовинного будинку. Зате хтось дозволив власникам ресторану «Scorini” на першому поверсі вивезти з-під будинку купу землі, через що стіни осіли і дали тріщини. Ми скаржилися на цей руйнівний «ремонт», однак у відповідь почули лише, що «у них все погоджено». Байдужі відмовки та відписки отримуємо і зараз, коли просимо у чиновників допомоги в порятунку залитих квартир. А до міського голови взагалі неможливо добитися. На цьому тижні вкотре будемо пробувати потрапити на прийом до Сергія Надала, але боїмося, що це знову не вдасться, бо коли записувалися, то нам прозоро натякнули, що він збирається йти у передвиборчу відпустку», – навипередки скаржилися постраждалі.

– Від мешканців будинку ми почули ще й цікаві деталі про те, як відбувалося гасіння тієї страшної пожежі 5 серпня, – ділиться враженнями від зустрічі голова ГО «Тернопіль Європейський», депутат Тернопільської міської ради Віталій Цимбалюк.  – Настільки цікаві, що хоч бери, та ще й власне розслідування причин тієї пожежі починай проводити. Але це вже тема для окремої розмови. Наразі ж ми вирішили допомогти потерпілим від пожежі насамперед у проведенні незалежної і професійної експертизи завданих їм збитків. Лише після отримання її результатів будуть можливі якісь наступні кроки. Однак вже зараз мушу заявити, що байдужа позиція міського керівництва в даній ситуації абсолютно неприпустима. Влада в жодному випадку не повинна залишати напризволяще людей, потерпілих від чиєїсь халатності. Так, згідно законодавства відшкодовувати збитки від пожежі повинен її винуватець. Однак випадок на Сагайдачного специфічний. Та й якщо за майже півтора місяця винного так і не знайшли, то виникають великі сумніви, що він взагалі буде колись знайдений. Тим часом потерпілі на порозі холодів живуть у жахливих умовах. І якщо влада міста не протягне цим людям руку допомоги, вони скоро прийдуть зі своїми речами у теплі кабінети на Листопадовій. І чиясь передвиборча кампанія перетвориться у велику ганьбу.

Андрій Іванюк

Телефон «гарячої лінії» ГО «Тернопіль Європейський»: (096) 980-94-68