Цього сезону в Україну прийдуть штами, з якими наш iмунiтет ще не стикався. За iнформацiєю з Iнституту епiдемiологiї та iнфекцiйних хвороб iменi Л. Громашевського АМН України, цього сезону у нас слiд чекати два рiзновиди грипу А та два – грипу В.

.

Причому, епiдемiологи говорять про новi штами вiрусу, якi прийдуть до нас уперше. Оскiльки наш iмунiтет iз ними ще не стикався, можуть виникнути великi епiдемiї.

Чого нам чекати вiд цьогорiчного грипу та чи можна вже починати якусь профiлактику – Експрес розпитував Аллу Мироненко, керiвника вiддiлу респiраторних та iнших вiрусних iнфекцiй згаданого iнституту, i Сергiя Бережнова, епiдемiолога, заступника директора Iнституту екогiгiєни i токсикологiї iменi Л.Т. Медведя.

– Щороку до нас приходить якийсь новий грип. Чого нам очiкувати цього разу?

А. Мироненко: – Ми чекаємо сезонний грип типу А (Н3N2). Епiдемiї, викликанi таким типом вiрусу, не є чимось незвичайним. Бiльш як половину епiдемiй у нашiй країнi провокує саме вiн. Але штам буде новий – А/Перт/16/2009. Причому вiн новий не тiльки для нас, а й для країн Пiвденно-Схiдної Європи та Росiї.

Штам А/Перт уже фiксували в країнах Пiвнiчної Америки та у Великобританiї. А в Європi минулого сезону вiн, хоч i циркулював, траплявся вкрай рiдко й до України не дiйшов. Проте цього року саме вiн господарюватиме на нашiй територiї. Оскiльки ж українцi не мають до нього iмунiтету, то хворiтимуть частiше та довше, грип викликатиме бiльше ускладнень, особливо у старших людей та осiб iз хронiчними недугами.

С. Бережнов: – Крiм того, в Українi очiкується вже вiдомий нам вiрус А (Н1N1), який викликав пандемiю у 2009 – 2010 роках. Тодi вiн вклав у лiжко понад 6 мiльйонiв українцiв. Але цього разу вiн пройде менш бурхливо, бо населення має проти нього iмунiтет.

А от грип типу В вважається менше агресивним, хоча при неадекватному лiкуваннi також може призвести до ускладнень.

– Про якi ускладнення йдеться?

А. Мироненко: – Найчастiше це враження органiв дихання — пiсля грипу є великий ризик розвитку бронхiтiв i пневмонiй.

С. Бережнов: – Грип – серйозне захворювання, що дає високий вiдсоток летальностi та iнвалiдизацiї. Крiм легеневої, вiрус може вплинути i на нервову, i на серцево-судинну системи, частими ускладненнями є ураження серцевого м’яза та менiнгiт. Тому до грипу треба бути готовим.

– А як? Чи доречно починати якiсь заходи профiлактики влiтку?

А. Мироненко: – Уже почали виробництво вакцини до сезонного грипу, куди увiйшли штами всiх очiкуваних типiв. Тож у вереснi можна щепитися, щоб до початку епiдемiї ваш органiзм виробив належний захист.

С. Бережнов: – Говорити нинi про профiлактику зарано. Для бiльшостi щеплення – справа добровiльна, хоча для певних категорiй осiб (вихованцiв дитбудинкiв, iнтернатiв, будинкiв для старших людей тощо) вакцинацiя вiдбувається централiзовано. Грип прийде не ранiш як у листопадi, тож, поки є можливiсть, змiцнюйте iмунiтет природними засобами – вживайте бiльше свiжих овочiв та фруктiв i загартовуйтесь. Лiки ж знадобляться лише пiд час епiдемiї. Тодi доцiльно буде приймати iмуностимулятори та антивiруснi препарати з профiлактичною метою.

Марина МОРОЗ, Експрес