Кажуть, що перед парламентськими виборами можуть змінити конфігурацію мажоритарних округів. Їхню кількість збільшать на Сході та Півдні й зменшать на Заході та в Центрі. Це вигідно Партії регіонів, бо на південному сході можна протягнути більше провладних мажоритарників, пише Gazeta.ua.

– У законі про вибори правила розподілу округів не прописані, – говорить 46-річний Костянтин Матвієнко, експерт корпорації стратегічного консалтингу “Гардарика”. – Розміри кожного з 225 округів визначає середня кількість виборців. Вона має бути приблизно однакова. В Україні з 2001 року не було перепису. Давайте вважати, що у нас 36 мільйонів виборців. Якщо поділити на кількість округів, це буде орієнтовно 160 тисяч людей на округ. Але закон зазначає, що можуть бути коливання в межах 12 процентів – від 145 тисяч людей на округ до 185 тисяч. Західній Україні можуть зробити великі округи, а Східній – менші. Відповідно, до майбутнього парламенту пройдуть менше націонал-демократів та більше представників Партії регіонів.

Зараз на Львівщині 12 округів, Донеччині – 23. Кажуть, що додати можуть округ у Криму, по два – у Донецьку та Одесі, по одному – на Луганщині, Миколаївщині та Харківщині. Можливо, також збільшать округи на Сумщині і Херсонщині.

– Штучне збільшення округів буде помітним та призведе до скандалу, – вважає 53-річний Володимир Фесенко, голова центру політичних досліджень “Пента”. – Від подібних маніпуляцій влада не особливо виграє – до 10 депутатських мандатів. Але воно не коштує того скандалу. Скоріше округи підлаштовуватимуть під конкретних людей. Це можна зробити на Тернопільщині. Там є райони, де населення орієнтується на Московський патріархат. Їх можуть сконцентрувати в одному окрузі, й це забезпечить перемогу певному кандидату. А у Криму, навпаки, можуть розкидати кримських татар по окремих округах.

Виборців, які голосуватимуть за кордоном, припишуть до київських округів. Їх було 12, а буде 16. Що це змінить?

– Це вигідно опозиції. Кияни та закордонні українці традиційно підтримують націонал-демократів, – відповідає Фесенко. – До того ж Київ легше контролювати, ніж віддалений Донбас чи Крим. Оскільки у столиці буде на чотири округи більше, значить, десь треба зменшити. Можуть скоротити по округу на Закарпатті, Львівщині, Тернопільщині чи Івано-Франківщині.

ЦВК визначить кількість округів у кожному регіоні до 10 квітня. До 30 квітня визначить їхні межі. За основу при розподілі братимуть дані Держреєстру виборців.