Макет центральної частини довоєнного Тернополя встановили біля Архикатедрального собору. Відлили його із бронзи, а для основи використали граніт. Він є ілюстрацією того, яким було наше місто до 1939 року.

– При створені макету ми опиралися на план міста 1938 року, буквально його скопіювали, – розповів історик Тарас Циклиняк. – Межі вулиць і будинків відтворили практично один в один. За основу взяли домінантні будівлі – Надставну, синагогу, Парафіяльний костел,Середню церкву, Єзуїтський та Домініканський костели. Написали тодішні назви вулиць. Основний напис зробили двомовним: українською та англійською, а для незрячих – ще додали шрифт Брайля. 34 об’єкти винесені на номерки. Є також QR-код – посилання на сайт про історію Тернополя. Такий макет допоможе уявити городянам та гостям міста, яким було місто до руйнувань 1944 року. Адже у сучасному центрі дуже багато споруд видозмінені, перебудовані, знищені. А на макеті їх можна побачити: Парафіяльний костел, Єзуїтський костел, українська державна гімназія на колишній Костюшка, полковниківна на Листопадовій,1, ринкова площа, Поділ, Новий замок, окружний суд на бульварі Шевченка, будинки Першої гімназії на Сагайдачного, Казимирівська площа та інші.

Над створенням макету упродовж року працювали близько 30 людей. Основну роботу виконували консультант з історичних питань Тарас Циклиняк, скульптор Дмитро Мулярчук, архітектор Борис Солонін, різьбяр Володимир Дусан, розробник макетів ключових об’єктів Володимир Кріса, львівські ливарі,  філологи-перекладачі та багато інших. Головою оргкомітету зі створення макету був Вадим Перець.

– Щоб зробити цей макет довелося провести клопітку роботу: переглянути тисячі старих фотографій центральної частини міста, відеозйомки, хроніку, карти австрійських і польських часів, зібрати спогади очевидців. Потім була деталізація основних споруд, їх викладка, створення макету, литво. У проект вкладена праця десятків талановитих людей. Для його встановлення вибрали місце, де збережене історичне середовище, і воно не мало бути прохідним. На початку вулиці Сагайдачного збереглися історичні будівлі, але там прохідна частина, а біля Катедри – відкрите місце, є прив’язка до історичної культової споруди. Біля замку макет би «загубився» на фоні того простору і там не таке людне місце. Вибираючи місце для встановлення, радилися з архітекторами, скульпторами, краєзнавцями, святі отці нас теж підтримали.

Офіційне відкриття макету та його освячення відбудеться 1 травня о 8.30.

Ольга Трач

Фото автор