Хлопчик вагою 530 г і зростом 26 см з’явився на світ в обласному перинатальному центрі “Мати і дитина” 17 листопада. Малюк провів у материнській утробі лише 24 тижні, повідомляє “20 хвилин”

Новонародженому вже – більше місяця. Батьки дали йому подвійне ім’я – Дмитро-Артем. Хлопчик підріс і став важчим більш як удвічі, каже завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Тернопільського обласного перинатального центру “Мати і дитина” Неля Скубенко.

– Мама – 22-річна жителька Чортківського району народила малюка на 24-му тижні вагітності. Він – первісток, – розповідає лікар. – Із приймального відділення жінку відразу перевели в операційну.

У них злипаються легені

Малюк, за словами медиків, дуже хотів жити. Він перебував у перинатальному центрі 36 днів. У середньому набирав по 20-30 г ваги на день.

Діти, які народжуються на такому терміні, не можуть самостійно дихати. У них злипаються легені, – пояснює Неля Скубенко. – Аби цього не сталося, ми ввели спеціальний препарат.

Хлопчик тривалий час перебував на штучній вентиляції легень. Потім – на допоміжній респіраторній підтримці. Після 30-го дня почав дихати самостійно.

Ми починали годувати дитину із півмілілітра до мілілітра молока. Раділи кожній краплі засвоєної рідини і кожному граму в масі, – продовжує завідувач. – У четвер, 22 грудня, малюка перевели в обласну дитячу лікарню. Він важив уже 1,2 кг. Тамтешні медики обстежили його. На щастя, серйозних порушень у розвитку дитини немає.

Владиславчик важив 610 г

Попереду в Дмитра-Артема – тривала реабілітація та лікування. Маляті знадобляться масажі, санаторно-курортне лікування, заняття зі спеціалістами, розвиваючі ігри та вправи, кажуть медики.

– Нам уже вдалося виходити немовля, яке важило 610 грамів. Це також хлопчик, – пригадує Неля Скубенко. – Владиславчик народився 18 квітня, на п’ятому місяці вагітності. На жаль, контактів із матір’ю дитини – жителькою Кременецького району – у нас нині немає.

Цього року в перинатальному центрі народилося 20 дітей вагою менше кілограма. Половину із них врятували. Торік було 28 таких діток. Медики виходили 18-х.

Більшість таких дітей на Тернопіллі народжуються в обласному перинатальному центрі та проходять лікування у нашому відділенні. Воно потребує дооснащення, – зауважує медик. – Наш центр є учасником президентського проекту “Нове життя”, тому сподіваємося на зміни.

Самостійно дихати не можуть

Виходжування таких діток – надзвичайно трудомістке, непередбачуване і довготривале. Їхній стан може змінюватися щохвилини. У малюків недорозвинуті всі органи й системи. Під час виходжування таких дітей лікарі намагаються максимально наблизити умови їх утримання до внутрішньоутробних. Хоча цілком досягнути цього ніколи не вдасться.

Ніщо не може замінити того, що дає природа, – продовжує Неля Скубенко. – Так, один день, проведений в материнській утробі, можна порівняти із тижнем поза її межами.

Догляд за недоношеними дітьми вимагає не лише значних зусиль, а й коштів. Необхідними препаратами забезпечує держава. Рідні здебільшого купують найнеобхідніше для догляду за немовлям, наприклад, підгузки, серветки.

До речі

Ще чотири роки тому дитину, яка народилася з вагою менше кілограма, в Україні не вважали живою людиною. Адже нормально працювати у неї ще не може жоден орган. Таких новонароджених реєстрували як плід. Маля, яке прожило тиждень, отримувало статус дитини.