.

Випити на вулиці розливного квасу цьогоріч зможуть не всі українці. У Києві, до прикладу, назавжди заборонили продаж цього напою з бочок на вулицях міста. Вперше ця заборона сталася торік через порушення санітарних норм і непридатність бочок. Цьогоріч виробники хотіли відновити продаж розливного напою із залізних діжок, але у Києві чиновники не це погодилися. У Тернополі такої заборони нема, кажуть у міській санітарно-епідеміологічній станції. Перші торгові точки вже почали роботу, – повідомляє телеканал TV-4.

.

Думки про якість бочкового квасу, який ще з минулого століття став невід’ємною частиною спекотних міських вулиць, побутують різні. Та черги біля торгових точок від цього не меншають. Не зважають тернополяни й на цьогорічне подорожчання напою. Різницю в 60 копійок, кажуть продавці, помічають далеко не всі спраглі. Доплатити 10-20 копійок треба за пластикову склянку тим, хто має сумнів у чистоті скляного посуду. Його продавці зобов’язані мити під протічною водою, тому бочки мають бути під’єднані до водопостачання, а також каналізації. Кожних 10 днів бочку слід промивати і дезинфікувати. Та й тут у продавців все гаразд. Кажуть, санітарних умов дотримуються.

– Поки що в Тернополі немає заборони на реалізацію квасу. В нас не було випадків отруєння. Ми знаємо свого виробника, тому що він в нас під постійним контролем. На сьогодні погоджень на роздрібну торгівлю бочковим квасом у нас ще ніхто не брав, – розповіла завідувач відділення гігієни харчування Тернопільської міської санітарно-епідеміологічної станції Ірина Поліщук.

Оскільки самі торговці взяти погодження не поспішають, епідеміологи планують виявити всі місця продажу вже до кінця тижня. Кажуть, минулих років виявляли й несанкціоновані торгові точки, відтак гарантувати безпечність такої продукції не можуть. Мікроби та бактерії, які добре розмножуються в квасі, можуть спричинити небезпечні кишкові розлади чи харчові отруєння. Тому медики закликають бути обережними при виборі.

– Треба бути обачнішими при виборі продукту, купувати в тих місцях, де бочки чи прохолоди під’єднані до каналізації, де є протічна вода, достатня кількість стаканів або одноразового посуду. А якщо стоїть бочка і відро, в якому миють стакан, це вже повинно насторожити споживача, – зауважує Ірина Поліщук.