Напередодні Дня працівників житлово-комунального господарства у тернопільському прес-клубі за круглим столом говорили про актуальні проблеми галузі.
За словами першого заступника міського голови Петра Ландяка, пріоритетом влади сьогодні є проведення системних реформ. В першу чергу, торкнуться вони підприємств, які обслуговують житло.
– Базу ми для цього створили. Тільки будемо рухатись далі. Зараз проводимо певні напрацювання, відбувається моніторинг ситуації, глибший її аналіз. Що стосується таких підприємств, як теплокомуненерго і водоканал, звичайно, це підприємства-монополісти і мають такий статус в межах міста Тернополя. Ми вважаємо за доцільне, щоб у такому статусі підприємства працювали. І основне завдання забезпечити фінансування їхньої роботи, – зазначив чиновник.
Водночас одним із проблемних моментів житлово-комунальної галузі Петро Ландяк називає втрату такого джерела фінансування як транспортний податок.
– В минулих роках ми отримували близько 13-14 мільйонів гривень і ці кошти йшли на утримання шляхово-мостового господарства, на поточний і капітальний ремонти доріг. Цих 14 мільйонів ми втратили, – констатував заступник мера.
До речі, через введення в дію нового бюджетного кодексу, втратило місто і біля 5,5 мільйонів гривень ринкового збору. Ці кошти також витрачали на забезпечення функціонування житлово-комунальної галузі. Однак поряд із мінусами є і перші плюси, вважає Петро Ландяк. Наприклад, у минулому зимовому сезоні витрати із утримання шляхово-мостового господарства становили 4,7 мільйона гривень. За цю зиму вони зменшились до 3,2 мільйонів гривень.
– Ми зекономили півтора мільйона гривень. І це за умови, що ми перевіряли кількість опадів. Майже один до одного, там десь відсоток-два коливається кількість опадів за цей зимовий період, – порахував Петро Ландяк.
Крім того, сьогодні вартість пального на 25% вища, ніж була торік. Загалом, підсумував перший заступник міського голови, наразі спеціалісти мерії розглядають декілька моделей зміни системи організації та надання житлово-комунальних послуг. І пріоритетними тут залишаються об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.