На слові «соціальний» сьогодні, напевно, не спекулює хіба що лінивий політик. У Тернополі цим також не гребують. У нас відкриваються соціальні магазини, аптеки, містом курсують соціальні автобуси. Але практика показує, що соціальні магазини як із пафосом відкриваються, так і доволі тихо, за короткий період часу, закриваються. Так сталося і з соціальним магазином на вулиці Руській. Не встигли крамницю відкрити, як вона закрилась. Тепер орендодавці шукають нового орендаря, про що свідчить оголошення на вітрині магазину.

Міський голова Сергій Надал таку оказію пояснює надмірними апетитами власників приміщень.

– Я спілкувався із підприємцями, які там працювали і які здають в оренду приміщення. Вони домовились і довший час він здавав за трохи більше, ніж тисячу умовних одиниць за місяць. Потім він прийшов і каже, що розумієте мені ось банк пропонує сьогодні за оренду три тисячі доларів на місяць. Якщо мені буде місто компенсовувати щомісяця цю cуму, я їх там залишу. Якщо ні, то… Тому підприємець був змушений звідти з’їхати. Зараз ми шукаємо інше приміщення, де його розмістити, – переконує мер.

До речі, дотичність міської ради до соціальних магазинів полягає лише у організаційній та рекламній підтримці. Решта – справа за підприємцями, які мають бажання працювати під брендом «соціальний». Хоча нерідко термін «соціальний» далеко не відповідає дійсності.

– Зараз дуже багато підприємців ведуть такий ефективний менеджмент, який називають соціальний. І люди просто підсвідомо чуючи назву соціальний, заходять туди і сподіваються, що там буде дешевше. Щоб цього уникнути, ми пропонуємо наступне. Якщо це дійсно є соціальна аптека, соціальний магазин чи будь-який соціальний об’єкт, за який влада гарантує, там обов’язково має бути герб міста Тернополя і надпис «Тернопільська міська рада». Тоді ми беремо на себе зобов’язання, що ми відповідаємо, що це дійсно є соціальний магазин і там будуть знижені ціни. Всі інші об’єкти, де є назва «соціальний магазин», це виключно право, яке ми не можемо заборонити називати нікому, – пояснює Сергій Надал.

Наразі у Тернополі працює соціальних три продуктових і один промисловий магазини. А також дві соціальні аптеки – у другій і третій міських лікарнях. Третя соціальна аптека відкриється 21 грудня у міській комунальній лікарні швидкої допомоги.