— Треба селянину щось домурувати, він бере фіру, іде до руїнів замку і забирає звідти собі пару цеглин, — каже краєзнавець Богдан Головин. — Тому над цими пам’ятками архітектури потрібно встановити посилений контроль.

Виставку пам’яток архітектури у Тернопільському районі відкрили в обласному держархіві. Діятиме вона до середини травня, – повідомляє “20 хвилин”.

— На виставці представлені фото найвідоміших церков та замків Тернопільщини, яка займає за їхньою кількістю перше місце в Україні, — каже директор архіву Юрій Гумен. — Складається загальна експозиція із п’яти стендів. Не всі ці споруди у найкращому стані. Адже ми знаємо, що за Радянських часів більшість із них були знищені або серйозно пошкоджені.

Найкраще зберігся архітектурний комплекс Почаївської Лаври, кажуть організатори виставки. Адже на відміну від більшості інших церков його використовували в Радянські часи за призначенням. Він був у складі Російської Православної церкви і тоді це був цілий туристичний духовний маршрут.

— Але я би однозначно не стверджував, що в Радянський період пам’ятково-охоронна робота не проводилася, — продовжує пан Гумен. — Адже в 1959 році капітально відремонтували Домініканський костел у Тернополі, який зруйнували під час війни. Також серед усіх пам’яток архітектури, які представлені на виставці є багато таких, які уже в сучасні часи були перебудовані і не виглядають так як первинно.

Проте за словами тернопільського краєзнавця Богдана Головина, дуже багато історичних архітектурних пам’яток Тернопільщини руйнують самі селяни.

— Візьмімо руїни Бучацького замку. Ця споруда була унікальна тим, що мала трямокутну або квадратну форму забудови. А пам’ятник на горі круглий, — каже він. — А селяни зовсім її знищили. Беруть фіру, їдуть на ту гору і виймають цеглини звідти.

Також, є велика проблема відбудови старовинних церков, каже чоловік. Адже треба, щоб перед початком відновлювальних робіт священики консультувалися з якимись науковцями, які вміють правильно реставрувати такі пам’ятки.

— Також часто біля таких споруд різні підприємці люблять будувати всякі забігайлівки, — додає пан Головин. — Але згідно із законом на певній відстані від замку чи старовинної церкви не можна споруджувати жодних будов.