Черговий внутрішній скандал розгортається всередині команди Надала. В одній з газет, а згодом і в інтернет-виданнях з’явилася стаття, автор якої нібито з’ясовує чому в міському бюджеті недофінансовані видатки на центр соціальної реабілітації дітей.

Цікаво, що новопризначені чиновниці з соціальних служб у цій ситуації поводяться, ніби не знають чому так сталося. Керівник Центру Наталя Турецька розповідає скільки коштів теоретично мало б поступити, а начальник управління соцзахисту послуговується інформацією про те, що мовляв “десь чула дзвін, а не знає де він”. В кінцевому випадку розслідування журналіста приводить до секретаря міськради Ігоря Турського, який взяв на себе сміливість пояснити куди поділись гроші для інвалідів. Все було б смішно, якби не тема на якій грають тактичні війни чиновниці і чиновники. Цікаво, що Марія Чашка та Наталя Турецька є депутатами облради від ВО Свобода. Перша – планує йти до Верховної Ради по Бережанах, а друга – є громадянською дружиною ще одного свободівського кандидата Олега Сиротюка. Розповідають, що вони давні колєжанки. А тепер прочитайте розслідування наших колег-журналістів і робіть висновки.

Під час ефіру на одному з місцевих телеканалів директор Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів м. Тернополя Наталя Турецька заявила, що ця установа не матиме проблем з фінансування, адже за цільовим призначенням з Міністерства соціальної політики їм доведено бюджет на 2012 рік у сумі 620 тис. грн. Така ж цифра прозвучала на одному з виконкомів ТМР минулого року, де розглядався попередній бюджет міста. Яким було здивування, коли 5 січня, під час прийняття Тернопільською міською радою бюджету, виявилося, що Центру виділено тільки 440,9 тис. грн. Чому так сталося та яким чином Центр розвиватиметься, досліджували журналісти «Номер один»…

Нагадаємо, минулоріч на відкритті центру його відвідувачам та їхнім батькам зі сторони міської влади обіцялося максимальне сприяння, розширення, допомога у поповненні матеріальної бази. Адже, як тоді заявляли перші особи міста, здоров’я дітей, тим більше інвалідів, у Тернополі на особливому рахунку. Однак, як виявилось, коли бюджет мізерний, а дірок латати потрібно чимало, можна зекономити і на дітях-інвалідах.

Як вдалося дізнатись «Номер один», центри аналогічні тернопільському, фінансуються з державної дотації, тобто за функціональним розподілом коштів на певний вид діяльності. Оскільки в Тернополі Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів є один, то саме він мав отримати суму в повному розмірі. Важко повірити, що директор такої поважної установи та ще й депутат обласної ради могла помилитися у цифрах. Тому будемо спиратися саме на цифру 620 тис. грн., тим більше, що саме вона фігурувала в перших бюджетних документах виконкому.

У неформальній розмові один із членів бюджетної комісії міської ради повідомив «Номер один», що через комісію це питання не проходило, тому що всі знали, що так робити не можна. Хто ж тоді був ініціатором перерозподілу? Найперше, що приходить на думку, хто б мав володіти цим питанням – управління соціальної політики чи фіну правління?

Скільки передбачено бюджетним запитом, стільки й направлено коштів на центр реабілітації дітей-інвалідів, зазначила начальник фінуправління ТМР Надія Кучер, і додала: «Бюджет формують головні розпорядники коштів, у даному випадку –управління соціальної політики, до них і потрібно звертатися».

По фінансових документах, якими ми володіємо, Центру соціальної реабілітації доведено 440,9 тис. грн., повідомила у коментарі «Номер один» начальник управління соціальної політики ТМР Марія Чашка.

– А звідки директор центру взяла іншу цифру – потрібно в неї запитувати? Скажімо, як депутат облради, я неодноразову чула, що на аналогічні обласні центри мало виділятися в бюджеті 1 млн., натомість так сталося, що ця сума зменшена до 880 тис. грн. Якщо ж з державного бюджету Мінфін доведе для тернопільського Центру соціальної реабілітації іншу цифру, то будемо нею оперувати, – зауважила Марія Теодорівна.

Натомість секретар Тернопільської міської ради Ігор Турський підтвердив, що при попередньому розгляді бюджету і справді для Центру цифра була на рівні 620 тис. грн. і уточнив: «Але для того він і попередній бюджет, що його можна змінювати й уточнювати, відповідно було прийнято рішення зупинитися на цифрі 440,9 тис. грн., так як і минулого року». Натомість щодо того, чи можна змінювати цифру, яка цільовим призначенням прийшла з Міністерства соціальної політики, куратор соціальної сфери м. Тернополя зазначив, що «можна».

Як бачимо, коло замкнулося, і знайти кінці в цьому питанні виявилося справою не з легких. Натомість голосування за бюджет загалом і по даному Центру зокрема – це вже колективна безвідповідальність, за що нікого до відповідальності не притягне.

Хоча варто зауважити, що міська рада себе до певної міри застерегла. Адже в міському бюджеті на 2012 рік 14 пунктом прописано те, що, як розподільники коштів, Тернопільська міська рада в разі кризової ситуації може робити функціональний перерозподіл. Те й, очевидно, було зроблено з Центром. Хоча в цьому плані є багато запитань, на які мали б відповісти фахівці-фінансисти. Зі своєї сторони, зауважимо, що будемо й далі пильнувати за всіма обіцянками влади та контролюватимемо їх отримання, адже робилися вони публічно. Сподіваємось, що чиновники і депутати зробили все за буквою закону, натомість у майбутньому від зменшення бюджету не постраждають потребуючі діти-інваліди.

Віталій Попович

Коментар

Віта Мушій, в.о. директора Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів:

– Нам потрібен був більший бюджет, ніж у 2011 році, адже ми хотіли розвиватися, збільшити кількість працівників, адже для комплексної реабілітації дітей-інвалідів ще конче потрібен логопед, психотерапевт і ще хоча б один педагогічний працівник.

Так, і за цим бюджетом, який нам доведено, ми виживимо, отримаємо зарплату, натомість не знаю, чи нам вдасться, скажімо, до кінця року проплатити за сигналізацію тощо. Праця з дітками дуже вихолощує, тому важко знайти нових людей, тим більше у Тернополі немає відповідних фахівців (скажімо, Монтессорі-терпапевт є тільки один на все місто). На сьогодні в центрі сформувався гарний колектив, який дуже не хочеться втрачати.

Довідка

У центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів м. Тернополя на сьогодні проходять піврічну реабілітацію 60 дітей, хоча потреба є набагато більшою, але через невеликий штат працівників та невелику площу самого центру управління соціальної політики до квітня поки припинило прийом заяв.