Наприкінці лютого у місцевих ЗМІ уже висвітлювали конфлікт довкола будівництва чотириповерхового будинку замість піцерії «Бенедетто» (колишнє кафе «Женя-Женічка»), що на вулиці Сагайдачного у Тернополі. Проти будівництва, яке планує здійснювати будівельна компанія «Креатор-Буд», тоді виступили мешканці сусідніх з територією майбутньої забудови будинків – вул. Сагайдачного 6 та 8 і Грушевського, 1. Найбільші побоювання були за дитячий майданчик на даній території, який фактично відійшов у власність «Креатор-Буду».

Нагадаємо, рішенням від 16 лютого цього року міська рада затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0817 га для обслуговування викупленої нежитлової будівлі з реконструкцією під 5-квартирний житловий будинок. Дана площа включає в себе як землю під кафе «Бенедетто», так і дитячий майданчик.

Попри запевнення директора «Креатор-Буду» Ігоря Гуди в офіційному коментарі, що дитячий майданчик залишиться на тому ж місці, тієї ж площі й у тому ж стані, у мешканців сусідніх будинків й досі залишаються побоювання щодо цього, проте є й ряд інших претензій.

– По-перше, дане будівництво або «реконструкція», як вони його називають, не прописане в генеральному плані міста. Як можна забудовувати історичний центр міста без генерального плану? – дивується голова ініціативної групи мешканців будинків по вул. Сагайдачного, 6, 8 і Грушевського, 1 Олег Климчук. – Оскільки будівля в генплані не прописана, то невідомо, що вони там збудують, і чи не зачепить будівництво якимось чином наших будинків. Крім того, жодне будівництво не обходиться без залучення важкої техніки. Ми побоюємося за наше житло, адже будинки та комунікації не нові і можуть не витримати. Знову ж таки турбує доля дитячого майданчика, де граються діти з усіх довколишніх будинків. Звідки нам знати, що його не знесуть, адже тепер земля майданчика належить будівельній фірмі. А інтересами мешканців цілковито нехтують, нікого вони не цікавлять.

Коментує ситуацію головний архітектор Тернополя Василя Бесага та директор будівельної компанії «Креатор-Буд» Ігор Гуда.

Ігор Гуда, директор будівельної компанії «Креатор-Буд»:

– Дане будівництво – це реконструкція піцерії «Бенедетто» під житловий будинок. За своїми габаритами будинок вписується у цю земельну ділянку, абсолютно нікому не перешкоджаючи. Щодо дитячого майданчика, то, як я вже говорив мешканцям навколишніх будинків, я взяв на себе зобов’язання перед міською радою його зберегти. Так що ніхто майданчик демонтовувати не буде, його навіть не будуть загороджувати та закривати під час будівельних робіт. Що стосується важкої техніки, то вона не буде проїжджати повз старі будинки біля Катедри. Ми плануємо заїзд через арку від Театрального майдану, щоб не перешкоджати ні руху автомобілів, ні мешканцям сусідніх будинків. Крім того, це буде монолітно-каркасне будівництво, ми не будемо залучати важкі баштові крани, натомість використовуватимемо автомобільні крани. Це будівництво абсолютно автономне, з власним заїздом, з окремим будівельним майданчиком, воно не входить в зону жодної прибудинкової території. Будинок, який ми плануємо звести, – не просто ще одна будівля, він буде окрасою міста. Всі документи для його зведення у нас є, також зроблене відповідне історико-архітектурне обґрунтування даного будівництва. Крім того, що «Креатор-Буд» збудує на тому місці будинок, ми ще й беремо на себе зобов’язання облаштувати прилеглу територію: поставити лавки, замінити асфальтове покриття на бруківку, облаштувати освітлення, тобто зробити це місце справді історичним центром та вивести його з того стану, в якому воно є наразі. Проте я завжди готовий вислухати позиції мешканців навколишніх будинків і врахувати їх побажання, мені не байдужа їх думка, але наразі ніхто з мешканців до нас не звертався.

Василь Бесага, головний архітектор міста Тернополя:

– У місті нічого просто так не будується, для кожної ділянки землі розробляється й надається містобудівне обґрунтування, в тому числі й для даного будівництва на вул. Сагайдачного. На запит інвестора це обґрунтування уже надала нам «УкрЛьвівПроектРеставрація», на балансі якої перебуває уся культурна спадщина Західної України. Тож у даному випадку усе законно і аж ніяк не суперечить генеральному плану міста. Це будівництво неодноразово обговорювали на містобудівній раді, на громадських слуханнях, тобто від людей ніхто нічого не приховує. Висновок «УкрЛьвівПроектРеставрації» ми ще винесемо на містобудівну раду, обговоримо його, і якщо місто не заперечуватиме, то можна буде розпочинати будівництво. Крім того, забудовник зобов’язується допомогти місту щодо благоустрою цієї ділянки, зміни й оновлення інженерних мереж, каналізації, освітлення, тож зміни будуть тільки на краще. Я розумію, що мешканці міста завжди бурхливо реагують на будь-яке будівництво, будь-які зміни, завжди є якісь побоювання, на основі яких виростають чутки та інтриги. Насправді тут жодних інтриг немає, місто живе, розвивається, розбудовується і це незворотний і в принципі позитивний процес.

Інеса Голояд