Безцінну Почаївську лавру можуть “продати” Московському патріархату за смішну суму – 1 мільйон 149 тисяч гривень. Такі дані наводить депутат обласної ради Степан Барна.

.

За словами депутата, 5 жовтня мало відбутися засідання Комітету Верховної Ради України з питань культури та духовності, де повинен був розглядатися законопроект Юрія Бута та Дмитра Шенцева щодо вилучення Почаївської лаври із «Переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації». Але засідання Комітету з невідомих причин перенесли.

Нагадаємо, що довкола можливості приватизації Лаври Московським патріархатом давно розгорівся скандал. Звернутися до Януковича, Азарова та Литвина з проханням не допустити приватизації святині намагалися депутати облради, проте не вистачило “свідомих” голосів. Тож 54 обранці громади Тернопільщини врешті підписалися під зверненням і направили його високопосадовцям. Це питання також порушувалося на засіданнях Комітету опору диктатурі та на віче під стінами облдержадміністрації.

Координатор Громадського руху «За Україну!» Степан Барна, виходячи із інформації тимчасової контрольної комісії Тернопільської обласної ради щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві УПЦ Московського патріархату, розповів, що, згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 438-р споруди Почаївської Свято-Успенської лаври було вилучено зі складу Кременецько-Почаївського ДІАЗу.

За інформацією Барни, ще у 2003 році між Держбудом і Свято-Успенською Почаївською лаврою укладено договір про безоплатне користування комплексом споруд – пам’ятками архітектури, що є державною власністю і належать до сфери управління Держбуду. Відтак, складено акт приймання-передачі. Копії вказаних документів надіслані Тернопільській обласній раді Міністерством регіонального розвитку та будівництва України. Відповідно до договору від 12 грудня 2003 року № 1, вартість переданого майна (Успенський собор, Троїцький собор, Монастирські келії, архієрейський будинок, Дзвіниця, Надбрамний корпус) складає один мільйон сто сорок дев’ять тисяч гривень, у тому числі Успенський собор – 245 тис. грн., Троїцький собор – 214 тис. грн., Монастирські келії – 261 тис .грн., Архієрейський будинок – 185 тис. грн., Дзвіниця – 165 тис. грн., Надбрамний корпус – 78 тис. грн. Отже, можна припустити, що саме за таку суму схочуть продати історичну та духовну пам’ятку всього українського народу.

– Нині «команда професіоналів», якою є наша влада, створює небезпечний прецедент, який може призвести до приватизації Софії Київської, Києво-Печерської Лаври й інших українських святинь. Це, в свою чергу, однозначно призведе до міжконфесійних конфліктів, – впевнений Степан Барна.

Зазначимо, що, для порівняння, конфісковану іномарку BMW, на якій колись катався сумнозвісний будівельник Зеновій Щепановський, виконавча служба продає за 311 878 гривень. Тобто, Лавру оцінили менш як у чотири рази дорожче, аніж якусь покористовану купу заліза, нехай і відомого бренду.