Інформація про те, що Почаївську Лавру пропонують виключити з переліку архітектурних пам’яток і передати з державної у власність Православної церкви Московського патріархату об’єднала навіть тих тернопільських політиків, які не були однодумцями.

Обласна рада на своєму останньому засіданні практично одностайно проголосувала за звернення до Президента, Прем’єра та голови Верховної Ради з вимогою відкликати законопроект 9690.

Як розповів тележурналістам каналу ZIK депутат Тернопільської обласної ради Степан Барна, це перше резонансне політичне рішення обласної ради за остатній рік, яке було прийняте більшістю голосів депутатів тернопільської міської ради.

Не підтримують відкликання законопроекту лише місцеві однопартійці київських ініціаторів зміни форми власності Лаври. Тернопільські регіонали кажуть – ініціатива нардепів правильна і це спроба відновити історичну справедливість.

За словами депутата Тернопільської обласної ради Павла Федика, Партія регіонів однозначно виступає за те, щоб повернути церквам, які були в Україні, які постраждали, а постраждали всі без виключення церкви, їхню власність. В першу чергу, це, звичайно, будівлі.

Попри числені спроби, уже вкотре не вдається поспілкуватися з настоятелем і духовенством Почаївської Лаври. На громадських слуханнях, які останнім часом відбуваються у області, представників монастиря не буває. Владика Сергій, який під час попередніх спроб поспілкуватися з ним перебував у Росії, зараз каже – прихворів. У телефонній розмові він лише коротко зазначив – його церква сьогодні повертає собі те, що у неї забрала радянська влада. Але представники інших церков у відповідь обурюються – у законопроекті йдеться лише про передачу знакових духовних осередків у власність лише однієї церкви, УПЦ Московського патріархату. Про інші церкви автори чомусь не згадують і намірів передавати іншим конфесіям храми під гаслами відновлення історичної справедливості ніхто з нардепів не декларує.

«Коли влада дає преференції тій чи іншій конфесії, вона тільки поглиблює протистояння міжконфесійне і непорозуміння між людьми і між різними церквами», – зазначає єпископ Тернопільсько-Бучацький УПЦ КП Нестор.

Греко-католицька громада – одна з найбільших на Тернопільщині. Якщо вже говорити про відновлення справедливості – то на Почаїв може претендувати і ця конфесія. Як стверджує отець-доктор Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ: Віталій Козак,у конкретному випадку всі православні церкви вважають себе нащадками цього, і греко-католицька церква також, адже вона фактично майже два століття володіла цією Лаврою і всі будівлі відбулися при володінні греко-католиків.

Після проголошення Незалежності Тернопільщина переживала складні релігійні процеси. У 90-х тут воювали за храми. Останніми роками ситуація нібито згладилася, з’явилося міжконфесійне порозуміння. Однак київська ініціатива приватизації Почаївської Лаври може зруйнувати мир, який у регіоні встановлювали багато років поспіль і миряни, і духовенство.

Єпископ Тернопільсько-Бучацький УПЦ КП Нестор впевнений: «Якщо розглядати історично, то тут кожна церква свою якусь частку вклала і зараз починати переоцінку хто і скільки років володів монастирем і хто скільки чого збудував це знову ж таки тільки поглибить конфлікт»..

Наразі громада області все ще вірить у те, що київські політики не будуть роздмухувати конфлікту. І духовенство різних конфесій, і місцева влада впевнені – найкраще зараз залишити все, як є: за московським патріархатом – душпастирську діяльність, а за державою – право власності на пам’ятку архітектури.