Зарплатня на Тернопіллі і далі найнижча в Україні, однак і її виплачують не всюди.

У січні заборгованість у нашій області зросла до 11-ти з половиною мільйонів, кажуть в обласній раді профспілок. Із 125-ти підприємств Тернопільщини, які боргують зарплатню працівникам, 66 – підприємства державної і комунальної форми власності. Борги ці виникли насамперед тому, кажуть профспілки, що з підприємствами не розрахувались за виконані ними державні замовлення. А загалом ситуацію на Тернопіллі у соціальній сфері та економіці профспілки вважають критичною.

Про це повідомляє TV-4.

– 24 лютого, коли ми проводили засідання ради профспілкового об”єднання Тернопільської області, зокрема, ми обговорювали стан соціально-трудових відносин і соціально-економічний стан в галузях економіки області і трудових колективах. І, за повідомленнями наших обласних галузевих організацій і голів первинних профспілкових організацій, це становище є критичним, – каже голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний.

Зубожіння бюджетної галузі відбувається швидкими темпами, кажуть у профспілках. Лише в обласному бюджеті-2011 бракує 111 мільйонів гривень на зарплатню бюджетникам. Цьогоріч зарплата в освіті мала б зростати чотири рази, вперше – вже у квітні, коли мав би бути переглянутий розмір ставки першого розряду єдиної тарифної сітки з поступовим наближенням його до мінімальної зарплати в промисловості, то наразі розмови на цю тему Уряд не веде.

– Усі спеціалісти до рівня головного спеціаліста включно получають заробітну плату від 1100 до 1200 гривень. Начальники відділів – 1600. Це при тій ситуації, що людина повинна приходити на чергування, виконувати обов’язки, відповідати на державному рівні, – пояснює голова обласної організації профспілки працівників держустанов Степан Стефанишин.

Крім того, сільські ради Тернопільщини у бюджетах грошей мають 60% від потреби, а це означає і проблеми з роботою дитсадків.

Щодо спиртової галузі, яка давала майже тридцять відсотків дохідної частини обласного бюджету,то і тут, кажуть профспілки, Тернопільщина втрачає позиції. Більшість спиртзаводів області нині не працюють. Це пояснюють минулорічною постановою Кабінету міністрів про утворення державного підприємства «Укрспирт».

– Всі ці підприємства спиртові, які розташовані на території нашої області, – це є 10 спиртових заводів, вони будуть не як окреме підприємство, а вони будуть підпорядковуватись державному підприємству «Укрспирт» без збереження рахунків і так дальше, – каже голова обласної організації профспілки працівників харчової промисловості Євгенія Яцишин.

Виходячи із такого стану справ, профспілки Тернопільщини звернулися до найвищої державної влади України, а також до високопосадовців нашої області з відповідними вимогами. Однак активних протесних акцій у майбутньому профспілки також не відкидають.

– Розуміємо, що проблеми, які мають загальнодержавний характер, в межах однієї області розв’язати буде складно, але сподіваємося, що готовність членських організацій Федерації профспілок України до активних протестних дій буде не тільки гаслом, – підсумовує Андрій Присяжний.