З часу екологічної катастрофи на річці Серет уже пройшло трохи більше місяця. Однак з наслідками забруднення річки борються ще й досі, – пише “20 хвилин”

До забруднення, як припускали тоді на КП «Тернопільводоканал», призвели багаторазові скиди забруднюючих стоків якимось із підприємств. Через потрапляння їх на каналізаційні очисні споруди, активний мул, який й виконував функцію очистки, поступово почав відмирати і не міг повноцінно виконувати свою функцію. Наразі, як запевняють у «Тернопільводоканалі», ситуацію виправили, однак ймовірності повторення ситуації ніхто не гарантує.

– Екологічну очистку стоків на нижній площадці каналізаційно-очисних споруд було відлагоджено ще у травні, – говорить директор КП «Тернопільводоканал» Володимир Кузьма. – Наразі відбувається повне очищення. А відтак повторного забруднення річки Серет не повинно бути. У той же час, ми не можемо сказати, що всі проблеми вирішено.

Внаслідок інтенсивного моніторингу, який підприємство проводило після надзвичайної ситуації на річці Серет, підтвердилось припущення про те, що найбільший вплив на характер стоків водоканалу має молокозавод. Відтак водоканал моніторить стоки з цього підприємства щоденно.

– На жаль, результати аналізів свідчать про те, що підприємство періодично скидає стоки з надмірними концентраціями шкідливих речовин, і, зважаючи на об’єми, вони суттєво впливають на роботу нижньої площадки, – продовжує пан Кузьма. – І є прямий зв’язок між їхніми стоками і наслідками нашої роботи.

Зважаючи на це, каже пан Кузьма, водоканал постійно веде переговори з керівництвом молокозаводу щодо зміни ними технологічного процесу виробництва, аби мінімізувати цей вплив. У іншому випадку потрібно буде порушувати питання про закриття молокозаводу.

– Окрім молокозаводу є ще ряд підприємств, які також скидають стоки з досить серйозними концентраціями шкідливих речовин, – продовжує директор. – Хоча, можливо, їх частка впливу не така велика, як молокозаводу.

За словами пана Кузьми, буквально за тиждень після катастрофи на Сереті, водоканал почав обробляти ізольовані каналізаційні стоки на біологічних ставках за допомогою біопрепарату. Він прискорює природну очистку води. На повне очищення необхідно близько трьох-чотирьох тижнів. Відповідно, цей час уже підходить.

Тож у водоканалі сподіваються, що невдовзі вони зможуть спустити воду зі ставків у річку. Однак зроблять це, запевняють на підприємстві, лише після висновку екологічної інспекції.