10 червня минуло рівно місяць, як з’явилися перші повідомлення про забруднення річки Серет комунальним підприємством «Тернопільводоканал». Лише за кілька днів (14 травня) те, що відбулося, фахівці назвали екологічною катастрофою, а саму ситуацію обізвали надзвичайним станом. Було сказано чимало гучних заяв, мовляв, ми знайдемо, розберемося, винні понесуть покарання тощо. Час пройшов, а на сьогодні не відомо напевно, ні хто зливав у каналізаційну систему водоканалу хімічноактивні речовини, ні точної кількості скиду неочищених стічних вод, більше того, сума збитків екосистемі області постійно зменшується. Тому постає логічне запитання: а чи хтось відповість за масштабне забруднення річки Серет?
Нагадаємо, першими факт негативних змін якості поверхневих вод у Сереті засвідчили 9 травня рибалки та місцеві мешканці сіл В. Березовиці, Острова, Буцнева, Миролюбівки, Лучки, В. Луки та інших населених пунктів Тернопільської області. Оскільки цей день був святковим вихідним, тому повідомити представників держаних органів та органів місцевого самоврядування не було можливості. Вже на наступний ранок, 10 травня, плаваючої догори черевами риби було в рази більше, а цікавих на це подивитися було дуже багато. Також збільшилося число і тих, хто усілякими новими технічними засобами це хотів засвідчити, зафіксувати і передати інформацію іншим.
Що саме було зафіксовано? Масову загибель риби різних розмірів та видів. Гинула риба та інші живі істоти на очах у людей, які прийшли подивитися до річки і перевірити чутки та різноманітні припущення. Від річки доносився різких неприємний запах, і чітко можна було визначити те, що «пахло» – вода річки, а точніше те, що в ній розчинилося. З річки та з її берегів виходили «причмелені» жаби, ящірки, вужі, кроти, пацюки. Свійської птиці на воді не було видно. Також були на кадрах емоційні враження від побаченого та розповіді місцевих жителів із певними припущеннями.
Зі слів місцевих жителів, 10 травня представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування нічого конкретного не могли сказати про причину надзвичайної ситуації і не коментували про її можливі наслідки. Також не було інформаційних повідомлень про певні заборони із використанням річкової води і питної води у зв’язку з надзвичайною ситуацією. Лише 14 травня події в басейні р. Серет офіційно класифікували як надзвичайну ситуацію техногенного характеру місцевого рівня.
– Жодним можливим і доступним для місцевих жителів способом люди не були інформовані про надзвичайну ситуацію, про можливі наслідки і про основні правила безпеки життєдіяльності при даній надзвичайній ситуації. На дошках оголошень та в інших громадських місцях населених пунктів екологічної інформації та застережливої інформації для місцевих жителів нами зафіксовано не було. Екологічна ситуація, що виникла в басейні р. Серет, спричинила значну шкоду довкіллю усього басейну Дністра і буде надалі справляти негативний вплив на природу регіону та здоров’я населення, яке там проживає. Оскільки катастрофа має транскордонний характер впливу, тому інформування про надзвичайну ситуацію та можливі її наслідки на довкілля і здоров’я людей повинно було відбуватися на увесь басейн Дністра, що не було зроблено офіційно до сьогодні, – заявила голова Громадської ради при Державній екологічній інспекції у Тернопільській області Галина Проців.
Перші офіційні повідомлення про те, що сталося, з’явилися згодом і звучали вони так: «В ніч з 10 на 11 травня з каналізаційної мережі м. Тернополя на очисні споруди КП «Тернопільводоканал” потрапили агресивні стоки невідомого походження, через які на ділянках біологічної очистки «активним мулом» сталося вимирання очисних мікроорганізмів. Внаслідок втрати очисної можливості зі споруд до р. Серет, за розрахунками працівників комунального підприємства, потрапило до 40 тис. м куб. недостатньо очищених міських стічних вод».
– У зв’язку з викидами у річку Серет неочищених вод управлінню охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області довелося на місцевому рівні оголосити надзвичайний стан, адже рівень забруднення річки був критичним, – пригадує її начальник Орест Сінгалевич. – Особливо критична ситуація була в Чорткові, який на 70% постачається водою з ріки Серет. У райцентрі є спеціальний поверхневий водозабір. Через спеціальні піщано-гравійні фільтри вода набирається у резервуари і після хлорування надходить жителям. У результаті скиду у Тернополі стічних вод більшість жителів Чорткова опинилися без води. Й досі вода з Серету не придатна для питних потреб.
За словами пана Сінгалевича, для того, щоб поліпшити хімічні та бактеріологічні показники води у Сереті, потрібно ще щонайменше місяць, натомість більше часу необхідно для відновлення біологічного комплексу. Адже, як повідомили в Головному державному управлінні рибоохорони і регулювання рибальства у Тернопільській області, загальна кількість загиблої риби склала 42 тис. особин.
Паралельно з відновленням нижньої площадки з очистки стічних води чимало служб, в тому числі правоохоронних і контролюючих, почали шукати підприємство, яке скидало в каналізаційну мережу Тернополя агресивні стоки.
–- Сьогодні на 100% стверджувати, яке з підприємств вивело нашу нижню площадку з ладу, внаслідок чого в річку потрапила велика кількість неочищених стічних вод, я не беруся. Із проб, які робилися нашими спеціалістами, значне перевищення концентратів шкідливих речовин фіксувалося постійно на Тернопільському молокозаводі, але дві останні проби, які здійснювалися минулого тижня, показали, що на цьому підприємстві ці показники знизилися. Хоча керівники заводу визнають, що при виробництві казеїну використовують хімічноактивні речовини, – повідомив директор КП «Тернопільводоканал» Володимир Кузьма.
За даними Держекоінспекції в Тернопільській області, викиди неочищених вод у річку Серет спричинили збитки в частині загибелі риби на суму 296 тис. грн. (першопочатково називалася цифра близькою до 350 тис. грн.). Ще 24 тис. грн. збитків завдано підприємством у плані скидів неочищених вод. Наразі скільки коштуватиме відновлення водного світу, а також біологічних та хімічних показників, в Держекоінспекції не називають. За словами заступника начальника цієї структури Едуарда Ференца, відповідні підрахунки та план заходів щодо відновлення водного середовища Серету можуть проводити профільні інститути.
Зазначимо, що Державною екологічною інспекцією в області до прокуратури Тернопільської області направлено матеріали за ознаками кримінального злочину за статтями 242 та 367 ККУ за фактом скиду неочищених стічних вод (близько 20 тис. м3 в добу) з очисних споруд КП «Тернопільводоканал» у р. Серет. Справа сьогодні перебуває на розслідуванні в Тернопільському районному відділі внутрішніх справ, її передали з обласної прокуратури. У працівників міліції є два місяці на розслідування, хоча вже нині можна говорити, що основний удар ляже на посадовців водоканалу.
– КП «Тернопільводоканал», яке здійснило скид неочищених стічних вод у річку Серет, і його працівники будуть відповідати за наслідки, адже вони взяли на себе зобов’язання приймати стоки і очищати до нормативних показників. І це їхня внутрішня проблема, що хтось їм скинув хімічноактивні речовини, – заявив головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Микола Батіг.
Наразі санепідслужба області регулярно проводить аналіз води у плані загального екологічного моніторингу щодо ситуації в річці Серет. Наразі показники перевищують допустимі норми, хоча, на думку Ореста Сінгалевича, вони не відповідали нормам і до цього інциденту. Разом з тим, додав Микола Батіг, ситуацію вдається тримати під контролем, бо цьому допомагає погода – велика кількість опадів розводить неконцентровані стоки, очищуючи їх, а як буде в спекотну пору – побачимо…
Віталій Попович, «Номер один»