Приїзд на Різдво у Почаїв Президента Януковича не обійшовся без політичних заяв. Християнське свято, виявляється, не привід, щоб не згадати про політику.

Під час своєї промови Намісник Свято-Успенської Почаївської Лаври архієпископ Володимир нагадав присутнім про бажання попередньої влади відібрати Лавру у Православної Церкви Московського патріархату. Священослужитель подякував Януковичу за «благодіяння, яке той сотворив у 2003 році, будучи прем’єр-міністром». Мова йде про виведення Почаївської Лаври зі складу державного заповідника.

«В 2002 році так звані патріоти, якщо можна їх назвати патріотами, в кавичках віруючі депутати посприяли зробити те, що не робилося в радянські часи самими ярими безбожниками. І іменно: забрали і дали Почаївській Лаврі статус заповідника», – наголосив священик.

Президент Віктор Янукович відреагував на слова архієпископа досить туманно. Однак не забув дорікнути попередній владі.

«В цьому році вже буде 20 років незалежній Україні. Вони були непростими для кожної людини, для кожної сім’ї незалежно від того, хто в яку церкву ходив, важко жилося людям. І останні 5 років були найважчими, тому що ніколи розбрат і зневіра не приносять добро країні, і суспільству».

Серед присутніх на різдвяному Богослужінні у Лаврі був, серед інших високих чинів, і голова Тернопільської облради Олексій Кайда. Очільник обласного парламенту запевняє, що приїхав туди з однією метою – передати главі держави пакет документів, що стосуються Почаївської Лаври.

«Там повний пакет документів про створення тимчасової комісії. Перше рішення. Друге – про звіт тимчасової комісії. Про звернення до Генеральної прокуратури. Навіть копію звернення до Юлії Володимирівни я теж туди вклав. Юлія Володимирівна мала шанс відмінити розпорядження Януковича за 2003-й рік і вона цього не зробила».

Іншого шансу потрапити до Лаври, запевняє Олексій Кайда, він би не мав. Оскільки, ловлячи на собі погляди священнослужителів, зрозумів: він там – персона нон-грата. Водночас йому вистачило часу пересвідчитися, що Почаївська Лавра сьогодні є осередком антиукраїнства.

«Я вже не говорю за те, що там в основному спілкування російською мовою, але те, що повністю вивіски є тільки російською мовою. Крім того, зачитувалося вітання Московського патріарха Кіріла. Присутність якогось Вінницького козачого полк – це так само абсурдно. Я, наприклад, переконався у правильності тих кроків, які обласна рада робила, робить і буде робити щодо повернення Почаївської Лаври».

Тому, вважає Олексій Кайда, сьогодні всі три українських церкви мають об’єднатися і постати проти «москалізації» українського суспільства і церкви.

P.S. Варто порадити Олексію Кайді бути більш уважнішим. Не усі вивіски в Почаївській Лаврі виключно російською мовою. Принаймні при вході до святині вказівник, де можна взяти напрокат спідницю, написаний трьома мовами – українською, російською та англійською.

Адріана Макаренко, За Збручем