Незважаючи на тривалі свята, політичну й економічну невизначеність та “сплячку” на ринку праці, кадровики вже помічають песимістичні тенденції. Кількість безробітних росте, а збільшення вакансій ніхто не прогнозує, – пише “20 хвилин”.

— Щоб знайти нормальну роботу у нашому місті, треба мати неабияке везіння, — бідкається тернополянка Ірина Столярчук. — Вакансій надто мало. А ті, що є, — із низькою зарплатнею та купою обов’язків.

Дівчина кілька років тому закінчила університет, має економічну освіту. Для пошуку роботи зареєструвалася безробітною у місцевому Центрі зайнятості. Проте прийнятної вакансії за півроку там не знайшли.

Так, для випускників вузів і людей без досвіду роботи підшукати хорошу вакансію і справді важко, погоджуються тернопільські кадровики. Вони також нагадують, що вимоги роботодавців щоразу змінюються. Тому слід пристосовуватися.

Безробітних – тисячі

Тернополяни, які шукають роботу, скаржаться, що чимало вакансій, які пропонують в оголошеннях — недійсні або за інформацію про роботу вимагають гроші. Також до потенційного працівника, як кажуть люди, ставлять дуже високі вимоги.

— Наприклад, працедавець вимагає кількарічний досвід роботи. А звідки він візьметься, якщо після вузу ніхто не хоче брати мене на роботу? — продовжує Ірина Столярчук. — Я постійно стежила за оголошеннями в газетах і вакансіями в Інтернеті за своїм фахом. За рік попрацювала нянею, у сфері телефонних опитувань, а також продавала книги, вікна та двері, навіть у супермаркеті. Усюди — по місяцю-два.

Врешті дівчина сама знайшла роботу економіста в одній із фірм.

— Не можу сказати, що цілком задоволена цим місцем роботи. Але нічого підходящого немає, тож радію тому, що маю, — додає вона. — Багато тернополян нині і такої вакансії знайти не можуть…

Безробітних у Тернополі та області — справді чимало. Лише в 2011-му до Центру зайнятості звернулося майже 58 тисяч осіб, повідомив директор обласного центру зайнятості Петро Химейчук. Половині з них — майже 24 тисячам змогли знайти роботу. Однак ці цифри — лише офіційні дані про кількість безробітних. Насправді ж їх, за підрахунками експертів, — більше у рази.

Шукатимуть “універсалів”

У січні-лютому ще рано робити висновки про стан ринку праці, адже після затяжних зимових свят і запровадження новацій у законодавство підприємства та фірми починають нормально працювати аж навесні. Однак погнози, які вже дають українські експерти, — неоптимістичні. Адже в Україні цього року очікують нову хвилю зростання безробіття.

— Останнім часом звертається все більше людей, які шукають роботу, — каже менеджер Асоціації з працевлаштування Світлана Повар.

Уже на початку року Держкомстат зафіксував підняття рівня офіційного безробіття. Так, 1 січня 2012 р. в Україні було 483 тисячі безробітних. Нагадаємо, у грудні таких осіб центри зайнятості налічували 413 тисяч. Утім, за підрахунками різних вітчизняних експертів, насправді в Україні тепер не мають роботи майже два мільйони людей.

— Минулого року вакансій на ринку було більше, аніж у попередні роки. Однак вимоги до кандидатів роботодавці ставлять вищі, — додає пані Повар. — Крім людей робочих спеціальностей із досвідом роботи, шукали офісних “універсалів” — людей, які можуть виконувати обов’язки кількох фахівців одразу. У 2012-му ця тенденція, схоже, збережеться.

Експерти вважають, що офісним працівникам, у 2012 році знайти роботу стане ще важче. Зберегти своє місце вдасться тим, хто за низьку зарплатню буде виконувати більше роботи. Легше знайти роботу експертам із продажу, інженерам, програмістам та іншим фахівцям сфери інформаційних технологій, кажуть кадровики. Адже від продажу продуктів і послуг компаній залежить прибуток фірм. До того ж, сфера інформаційних технологій — ІТ — постійно розвивається, тож спеціалісти будуть потрібні.

Пропонують мінімум

Проблема місцевого ринку праці — не стільки у кількості вакансій, як у розмірі зарплати за ними, констатують фахівці. Мало хто захоче працювати за 700-1000 грн на місяць.

— У 2011-му наявні в Центрі зайнятості вакансії не повною мірою задовольняли вимоги претендентів, — продовжує пан Химейчук. — Адже із заявлених вакансій — 39,6% були із мінімальною зарплатою, 53,9% — із платнею, що є вищою за мінімальну, але нижчою від середньої по області. Таким чином, 93,4% вакансій були з зарплатою, що є нижчою від середнього розміру на Тернопіллі.

Нагадаємо, тривалий час середній розмір зарплати у нашому краї продовжувала залишатися найнижчим в Україні. У листопаді 2011 року вона становила 2001 грн.

— На початку цього року на обліку в центрах зайнятості Тернопільщини перебували 16314 особи, — каже він. — Для них ми продовжуємо шукати роботу.

Половина зареєстрованих безробітних, за його даними, — жінки та молодь до 35 років.

— Роботодавці тепер стали вимогливішими до відбору працівників, — підсумовує пані Повар. — Вони ускладнили відбіркові співбесіди, суттєве значення для них мають досвід роботи і готовність навчатися. Однак зневірюватися не варто, адже відоме гасло: “Хто шукає, той знаходить!”.