1660 домогосподарств у Тернопільській області знаходяться у потенційній у зоні підтоплень, та цієї весни, кажуть синоптики, їх мешканцям навряд чи є чого боятись – суха від осені земля вбере чимало води. Рятувальники підтверджують: в останні років десять біду на Тернопілля приносить не весняна повінь, а літні паводки від дощів. Та в разі чого, якби довелося, боротись зі стихією і цієї весни рятувальники, запевняють, готові, тим більше, що тривожить їх наразі те, як скресне і піде крига на річках.

Сніговий покрив на Тернопіллі чималий – від двадцяти семи до тридцяти дев’яти сантиметрів, товщина криги на Дністрі – від п’ятнадцяти до двадцяти восьми сантиметрів, на лівих його притоках – до сорока двох. Та води від талого снігу Тернопіллю навряд чи варто боятися.

– В зв’язку з тим, що була суха осінь, грунт мало зволожений, критично мало зволоженим, тому за нормального розвитку весняних процесів ми очікуємо, що вода у своїх максимальних рівнях буде за середніми багаторічними показниками в середніх значеннях, а місцями і нижчою. Очікується, що при поступовому таненні снігу вода ввійде в грунт і підйоми у річках будуть незначними, – розповіла завідувач сектору Тернопільського обласного центру з гідрометеорології Оксана Софінська.

Спровокувати різкий розвиток повені можуть сильні дощі, що випадають на сніг, який тане, однак наразі такий сценарій є мало ймовірним, кажуть синоптики і наголошують – до розливу весняної води може спричинити не так таненення снігів, як льоду на річках, насамперед – скресання криги на Дністрі.

– Є в нас проблемне місце – це Жванець на Хмельниччині, де щороку були затори і зажори льоду на опорах моста. Відповідно, підписані і відпрацьовані плани взаємодії з Хмельницькою, Чернівецькою областями, з рятувальними підрозділами щодо пропуску, попередження і недопущення заторів в даному місці. Це практика відпрацьована. Також є укладені угоди з саперами щодо підриву льоду не тільки на Дністрі, якщо доведеться, а й на малих річках, – зазначив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Тернопільської ОДА Василь Майка.

Через затори льоду традиційно найпроблемнішою на Дністрі є ділянка Галич-Заліщики-початок Дністровського водосховища, та боротись із заторами льоду, а відтак і з потенційно можливим розливом води рятувальники Тернопільщини, запевняють, готові, бо готуватись почали заздалегідь. Відповідний план затвердили ще в листопаді минулого року, 16-го лютого дві тисячі дванадцятого, розповідає Василь Майка, провели навчання на місцях, створений штаб із координації дій, який буде працювати до 1-го травня. Зараз у районах Тернопільської облаті працює спеціально створена комісія фахівців, яка перевіряє стан готовності до весняного водопілля на місцях. Наразі результати щодо стану малих річок і невеличких потічків тривожать рятувальників найбільше, бо чимало з них захаращені вербами та іншими відходами, хоч чистота таких водойм залежить від місцевої громади.

– Хочу зауважити незадовільну роботу сільських голів та депутатів щодо очистки стічних канав, малих річок як восени, так і навесні, після снігу. Також кожен громадянин повинен знати, що потрібно відвести талу воду від оселі, не чекати рятувальних підрозділів, тому що на кожну домівку не прийде рятувальник з лопатою, а треба вранці вставати, відводити талу воду, щоб вона стікала в безпечні місця, – пояснює Василь Майка.