Проект «Тернопіль у бронзі» продовжують реалізовувати в нашому місті.

Бронзовий макет першої тернопільської гімназії, яку заснували єзуїти у 1820 році, на вулиці Сагайдачного встановили минулого року. На ньому зазначили імена десятьох найвідоміших випускників цього закладу. А цього листопада макет доповнили скульптурною композицією, на якій відобразили ще два десятки знаних діячів різних галузей знань не тільки українських, а й польських.

– Рік тому ми поставили макет гімназії і вказали десять прізвищ видатних випускників, – каже Дмитро Мулярчук, скульптор. – Та відомих випускників є набагато більше, і ми хотіли розширити цей перелік. Адже більшості з них меморіальних дошок у Тернополі не буде тому, що після навчання вони продовжили свій життєвий шлях в інших краях. Але вони були вихованцями нашої гімназії. Цікаво, що один навчальний заклад випустив стільки видатних людей, якими пишаються українська і польська нації.

Макет приміщення єзуїтської гімназії та скульптурну композицію розробляли архітектор Борис Солонін та скульптор Дмитро Мулярчук. Спільно із Тарасом Циклиняком і Володимиром Крісою вони є авторами проекту «Тернопіль у бронзі».

– Коли дискутували з приводу того, якою має бути скульптурна композиція, то Дмитро Мулярчук дуже вдало вказав, що це може бути глобус з позначенням тих географічних точок куди «закинуло» вихованців тернопільської гімназії після навчання, і які змогли себе проявити від Мадагаскару до Америки, у Європі та Азії, – зауважив Леонід Бицюра, заступник міського голови. – Ще один  цікавий момент  – у композиції показано, як гімназисти носили свої книги. Тоді не було портфелів чи екосумок, а свої підручники вони перев’язували ременем. Серед вказаних прізвищ є не тільки українці, а й поляки: державні керівники, композитори, історики, теологи, митці, митрополити, навіть Блаженіший римо-католицької церкви, який служив на Мадагаскарі. Гімназійний рух у Тернополі було започатковано майже 200 років тому. А сьогодні ми згадуємо тих людей, які є випускниками гімназії і хочемо сказати тернополянам, що треба вчити історію міста і розуміти, що саме з Тернополя пішли люди, які прославляли не тільки наше місто, а й націю.

Черговий бронзовий макет відкриють вже 17 листопада о 12.00 неподалік морфологічного корпусу ТНМУ, що на вулиці Руській. Це буде частина старого ринку та споруда синагоги.

Ольга Трач

Фото автора