Всі православні і протестантські церкви дуже позитивно реагують на динамічну розбудову Української греко-католицької церкви. На рівні України ми вже навчилися розуміти один одного і не боятися. Таку впевненість висловив у Тернополі глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук).

– Ми не існуємо проти когось. Ми існуємо, щоби бути з кимось. Це видно у тих стосунках, які особисто у мене склались з проводом Української православної церкви Московського патріархату, Київського патріархату, автокефальними церквами. Тому що наша церква, наші митрополії і наш патріархат завжди матимуть екуменічний вимір. Це означає, що ми завжди прямуватимемо до єдності усіх церков Володимирового хрещення. І розвиток нашої церкви є кроком у тому напрямку, – сказав владика.

На проголошенні митрополії УГКЦ у Тернополі були присутні представники різних конфесій. Тому тему можливого об’єднання усіх українських церков оминути було б важко.

– Це дуже складне питання. І якби я мав на нього відповідь і рецепт, яким би можна було б усі рани загоїти, я б його дав усім. Але, я думаю, що є два таких моменти. Ми сьогодні вчимося бути разом в дії. Діяти разом, виступати на захист різних християнських цінностей. Ось така спільна дія відбулася 1 грудня цього року, коли глави всіх наших церков, в тому числі і Московський патріархат, прийняли спільну відозву до українського народу щодо духовного коріння сучасної інтризи. Спочатку ми навчимося разом діяти, – вважає Блаженніший Святослав.

Наступним кроком, на його переконання, має бути об’єднання не тільки у дії, а й у якійсь структурі. Наприклад, Кардинал Гузар як наступний крок поєднання бачив у розвитку сопричастя між церквами. Бо, фактично, говорить владика, основою єдності церкви є єдність структур. А фундаментом єдності церкви є Христос.

– І ось, коли всі християни зможуть разом служити Службу Божу і причащатися з однієї чаші тіла і крові Ісуса Христа, наступить і євхаристійна єдність. Ми вже таку єдність маємо із латинською церквою. У нас є різні обряди. Але ви бачили, що сьогодні співслужили владики латинського обряду і ми разом із ними співслужимо. І це єдність, в якій наша церква перебуває з апостольським хрестом, – зауважив глава УГКЦ.

І останнім кроком до єдності є обрання в Україні єдиного пастиря. Такими, за словами Блаженнішого Святослава Шевчука, є елементи екуменічного діалогу, який Українська греко-католицька церква веде не лише з православними церквами, а й зі всіма християнами.