Мешканці села Острів, повертаючись із поля 10 травня, жахнулися від побаченої картини. Річка Серет, що протікає біля села, була всіяна рибою, що здихала, – повідомляє ІНТБ.

Риба в ріці Серет дохне від того, що в неї з очисних споруд Тернополя – відстійників, як кажуть у народі, – потрапили відходи. Завдані збитки наразі підраховують, проте іхтіологи те, що сталося, уже називають екологічною катастрофою. Практично від Тернополя до села Великі Луки вода у Сереті отруєна. Внаслідок чого постраждали мальки та велика риба. А оскільки зараз період нересту, то ще й ікра. Щоб трохи відновити запаси річки, потрібно не менше 5-6 років.

– Загинули переважно карась, головань, щука, лящ, пічкур і навіть верезуб – червонокнижна риба, – розповіла провідний іхтіолог, завідувач сектору використання і відтворення водних живих ресурсів «Тернопільдержрибоохорони» Інна Гоч.

У водоканалі пояснюють: внаслідок поступлення стоків з агресивним вмістом порушено роботу біологічної очистки каналізаційно-очисних споруд. Скиди відбуваються періодично в нічний або ранковий період. Хто і що зливає – наразі невідомо. Проте ці стоки нейтралізують роботу активного мулу, мікроорганізми якого і працюють на стадії біологічної очистки.

– Активний мул неповноцінно здійснюює очистку стоківю. І ці стоки наразі поступають на біологічні ставки каналізаційно-очисних споруд, а, відповідно, звідси – в річку, – пояснив директор КП «Тернопільводоканал» Володимир Кузьма.

Побачивши, як річкою пливе риба, люди почали масово збирати її мішками та відрами. І попри те, що селяни не знають, від чого вона гине, вживають у їжу.

– Багато риби люди мішками збирали. Хочу застерегти, щоб ту рибу не вживали, оскілкьи ми не можемо зараз сказати, що це за риба, чим вона отруєна, – каже старший помічник прокурора області з питань екології Павло Самойлов.

Категорично стверджувати, що сталося спеціалісти сьогодні не беруться. Наразі вони підраховують збитки, з’ясовують причини та шукають абонента, який зливає у стоки небезпечні відходи.