Результати конкурсу на кращий проект пам’ятника Незалежності у Тернополі оголосили на місяць швидше.

.

Про це повідомляє ІНТБ.

Спершу міський голова Сергій Надал обіцяв назвати кращого на Покрови, 14 жовтня, про що й повідомив журналістам у День незалежності. Проте вже в середині вересня у місцевих ЗМІ з’явилася інформація про підбиття підсумків конкурсу. Комісія на чолі з мером назвала тих, хто посів ІІ і ІІІ місця. Головного призера, інформує одна з тернопільських газет, вирішили не обирати. Депутати міськради першого демократичного скликання, які наполягали на встановленні пам’ятника Незалежності, вважають це порушенням умов конкурсу.

– Звичайно, що це є порушенням умов конкурсу. Тим більше, як дійсно було сказано, що до 14 жовтня буде оголошено результати конкурсу. Треба було більше обговорювати проекти, які були виставлені. І хоч вони були виставлені 24 серпня, підсумки вже були підведені 31 серпня, буквально за тиждень, – зазначив голова клубу депутатів міськради І демократичного скликання Павло Сливка.

Але в міській раді кажуть, що ці результати не можна вважати офіційними. Такими вони стануть, коли члени комісії підпишуть протокол з іменами перших трьох переможців. Це обіцяють зробити до того ж таки 14 жовтня.

– Відбувся конкурс на кращий проект пам’ятника Незалежності України в Тернополі. Тернополяни могли оцінювати експозиції скульпторів, які подали свої матеріали на конкурс. Вони були більше місяця розміщені в Арт-галереї. Остаточного переможця офіційно визначено ще не було. Конкурсна комісія разом зі спеціалістами, архітекторами, враховуючи голосування тернополян, опрацює всі пропозиції. І вже на Покрови, на 14 жовтня, ми дійдемо до одного офіційного переможця, проект якого буде втілений в життя, – пояснила начальник відділу зв’язків з громадськістю та ЗМІ міськради Катерина Калуш.

Такий порядок визначення переможців депутат міської ради і колишній міський голова Роман Заставний назвав абсурдним. Наперед обравши ІІ і ІІІ місця, комісія автоматично позбавляє їх права подальшої участі в конкурсі.

– Не можна визначати ІІ місце, якщо немає І. За логікою – це абсурд. Чому та людина, яка визначена 2-ю, не може претендувати на І місце? Тобто ми визначаємо ІІ, ІІІ місце – і вони вже кращі є серед усіх, а тепер серед гірших визначимо І місце. Це означає тільки одне – що хтось давно для себе визначив, і навіть не дає можливості іншим тернополянам висловити свої смаки, свої вподобання, свої позиції по відношенню до цього пам’ятника, – каже Заставний.

Немало суперечок виникало і щодо місця встановлення майбутнього пам’ятника Незалежності. Депутати першого демократичного скликання найкращим місцем для цього вважають Майдан волі, де зараз стоїть монумент Данила Галицького. Натомість ті, хто підтримав ідею встановити постамент Незалежності на Театральному майдані – на місці щогли з державним прапором – задумалися, в який бік обертати пам’ятник.

– Але тут важливо, щоб на заваді не стала політична якась кон’юнктура чи, можливо, якийсь власний піар когось. Тому що коли розроблявся проект реконструкції Театрального майдану, його розглядали весь у комплексі. Це дуже важливо було. І ми практично 2 роки вели дискусію зі Спілкою архітекторів, зі знаними людьми, які розбудовували це місто для того, щоб зрозуміти, яким же повинен бути Театральний майдан. У центрі міста стоїть наш найкращий пам’ятник, який має таку найбагатшу, напевно, найвимолену історію. Це – пам’ятник нашому прапору, – зазначає Заставний.

На найдешевший проект пам’ятника, який бере участь у конкурсі, потрібно близько 2 мільйонів гривень, – повідомили у відділі зв’язків з громадськістю міськради. Де взяти кошти на монумент – місцева влада не знає. Натомість Роман Заставний радить забрати необхідну суму з виділених на утримання апарату міської ради, видатки на який цього року збільшили на 3 мільйони гривень.