Уже два тижні триває виставка Іоанна-Георга Пінзеля в одному з найбільших і найвідомішому музеїв світу – паризькому Луврі. Унікальні роботи нашого земляка викликали справжній ажіотаж.

Скульптури Пінзеля – представника українського бароко середини XVIII століття  – можна оглянути на другому поверсі музею. Виставка триватиме до 25 лютого.

– Ми прилетіли у Париж на її відкриття, 21 листопада, – каже мистецтвознавець, дослідниця творчості Пінзеля Віра Стецько. – Коли підійшли до Лувра, побачили багато банерів з вказівниками Приємно, що одночасно з виставкою нашого земляка там діяли такі масштабні виставки, як “Рафаель: останні роки життя” і “Кіпр: між Візантією і Заходом”.

Для робіт українського Мікеланджело обрали найнамоленішу частину палацу – каплицю Сен-Шапель. В експозиції представлені 27 робіт з музеїв України. А також – процесійний хрест із села Годовиця біля Львова. У 1945 році його вивезли до Польщі. Зараз він зберігається в костелі Божого Тіла у Вроцлаві.

– Також там є вісім мініатюр – боцеті з Баварського національного музею, – додає фахівець. – Це – принцип скульптури XVIII ст. Перш ніж братися за великі монументальні речі, Пінзель робив їхні ескізи. Всі виконані досконало. Справжні міні-шедеври!

Наші реставратори працювали мало не цілодобово і встигли підготувати для виставки всі роботи.

– Найбільше мене вразила скульптура святого Іоакима. Вона міститься під скляним кубом і походить із костелу Тринітаріїв у Львові, – продовжує Віра Стецько. – Тривалий час її вкривала біла фарба. Коли реставратори взялися до роботи, побачили під нею позолоту і повернули скульптурі первісний вигляд.

Виставка викликала справжній ажіотаж. Перед Сен-Шапель вишикувалася довга черга. Вхід у каплицю перекрили, адже та – невелика. Відвідувачів пускали частинами. Декому навіть довелося чекати дві години. Французи відчинили вікно, яке весь час було закрите. Воно виходить на подвір’я Лувру, на знамениту Піраміду. Це додало експозиції простору.

– З Канади телефонував брат мого чоловіка. Казав, що по телебаченні транслюють дуже багато репортажів з виставки. Це мене приємно вразило, – розповідає мистецтвознавець. – Сподіваюся, вона дасть поштовх дослідженням. У Пінзеля було двоє синів. Його вдова вийшла заміж вдруге і виїхала в Австрію або Німеччину. Можливо, їхні нащадки є десь у Європі і з часом дадуть про себе знати.

У пресі уже з’явилася інформація, що Лувр хоче, щоб у колекції музею була хоча б одна скульптура Пінзеля. Вони навіть готові її придбати. Адже подібних робіт там немає.

– Приємно, що в Європі будуть впізнавати Україну через таку геніальну постать. Наше завдання – зібрати всі скульптури Пінзеля і реставрувати. Деякі, на жаль, ще поза межами музейних збірок, – каже пані Стецько. – До виставки французи видали каталог. Ми про це знали, тому за сприяння мецената Тараса Демкури підготували свій  – “Таїна Пінзеля”. Він – повністю кольоровий, українською та англійською мовами, з французькими підписами.  На неформальній зустрічі в ресторані готелю де Люрд пан Тарас роздарував сто примірників. Французи були вражені, побачивши наші альбоми!

20 хвилин