Як і прогнозували експерти, завершення виборів стане сигналом для тотального підвищення цін. Першим здав позиції хліб, причому для найбідніших. Ще у минулу п’ятницю, 26 жовтня, один з найбільших в Україні хлібних холдингів  «Київхліб», що контролює 90% ринку хліба столичного регіону, почав узгодження цін на два найпопулярніших виду своєї продукції –  батон і хліб «Український».

Хліб гаманцю голова

Експерти галузі пояснюють: дешеве борошно з Аграрного фонду на 3-7% (залежно від сорту) дорожче, ніж борошно, яке державний оператор постачав хлібозаводам у минулому році, і практично ідентичне ринковій вартості.

Відтак у столиці не приховують, що незабаром зростання ціни на хліб відбудеться у більшості регіонів.

Тенденція стане очевидною вже у найближчий місяць. Причому в середньому по галузі зростання цін може скласти 10% (тобто залежно від виду хліба та хлібобулочних виробів на 20-50 коп.). А обмеження експорту пшениці, яке уряд збирається ввести з 15 листопада, швидше за все, допоможе стабілізувати ринок тільки у першому кварталі 2013 р.

Сезонно «пішли в ріст» вітаміни – фрукти та овочі. Повільно, але впевнено набирає швидкість м’ясо, насамперед свинина, найповільніше зростають ціни на курятину. А от вартість тішить хіба продавців: погодьтесь, подорожання на 10-20 копійок на кожній крашанці мало втішить господинь. Тим часом ціни на цукор в середньому лишаються незмінними. Як, до речі, і на гречку та інші крупи.

Наприкінці літа продавці одягу прогнозували суттєве збільшення цін на одяг і взуття. Причому прогнози доходили до 30-50%. На щастя, не судилося! Щоправда, наближення дня Св. Миколая, Нового року та Різдва обов’язково таки піднімуть цінову планку. Але на то вони і празники, на то ми і українці, щоб побільше здерти зі своїх земляків.

Долар гривні не товариш

Тим часом уже місяць Національний банк не може приборкати валютного курсу і зробити хоча би видимість прозорої політики щодо купівлі-продажу євро та долара. Спочатку НБУ звинуватив у поточних коливаннях курсу гривня/долар банкірів-спекулянтів, які свідомо завищили курс долара, використовуючи передвиборчий ажіотаж на ринку, нагадав кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи, проректор ТНЕУ Богдан Адамик. І навіть покарав 10 фінансових комерційних установ.

Відтак на початку минулого тижня долар зміцнився по відношенню до української національної валюти більш ніж на 2 коп. Однак уже в четвер з продажем долара на міжбанківський валютний ринок вийшов державний «Ощадбанк», а слідом за ним –сам Нацбанк. І вже в п’ятницю, 26 жовтня, на міжбанківському валютному ринку курс купівлі долара США знизився до 8,165 – з 8,179 грн./1 ​​$ за результатами четверга, а продажу – до 8,167 з 8,187 грн./1​​$.

«Тим часом банкіри і самі не поспішають розлучатися зі своїми валютними накопиченнями, різко лімітуючи видачу американської валюти або взагалі відмовляючись її продавати, – констатував Богдан Петрович. – Однак запас ліквідності у банкірів поступово знижується, і вже у минулу п’ятницю залишок на кореспондентських рахунках банків знизився до 16,173 млрд. грн. Враховуючи, що НБУ гривню віддавати не поспішає, банкам просто не залишили вибору, як почати купувати гривню за долари в населення (на міжбанку гривневі кредити зросли до 31%), що також посприяло зниженню курсу.

Банкіри сподівались, що після виборів курс гривні стабілізується. Але вийшло все навпаки. Насправді вибори практично не вплинули на курс. І у понеділок котирування на міжбанку перевищило котирування торгів у п’ятницю, сягнувши 8,1720-8,1880 грн./$ 1.

Попри це представники Нацбанку у коментарях на сайті НБУ продовжують наполягати, що причини для девальвації гривні відсутні.

«Об’єктивних причин для значної девальвації гривні немає. Золотовалютні резерви країни – приблизно 30 млрд. доларів. НБУ контролює поточну ситуацію на валютному ринку, не допускаючи різких курсових коливань і одночасно підтримуючи ринкові механізми курсоутворення », – зазначив у  заяві голова ради Національного банку Ігор Прасолов. При цьому підмітив, що річна амплітуда коливань гривні в межах 2,5% у НБУ вважається прийнятною (при цьому нагадаємо, що з початку року гривня знизилася на 1,64% – із 8,04 до 8,17 грн./$1).

«Ні міжнародна спільнота, ні вітчизняні учасники фінансового ринку вже не вірять запевненням Нацбанку, – зазначив  доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економіки підприємств і корпорацій ТНЕУ Валерій Гринчуцький. – Минулого тижня відразу кілька міжнародних організацій спрогнозували девальвацію української валюти вже найближчим часом. Так, спочатку міжнародне рейтингове агентство Fitch заявило про можливе падіння гривні до долара на 10% до кінця 2012 р. Пізніше американський банк Goldman Sachs висловив припущення, що в 2013 р. український уряд девальвує гривню відразу ж на 30%. Слідом за ними Європейському банку реконструкції і розвитку повідомив, що вважає ризик девальвації в Україні досить високим, а макроекономічне становище України  оцінюють як нестійке.

Україна по маківку в боргах

ЄБРР підкреслює, що Україна, як і раніше, не виконує програми співробітництва з Міжнародним валютним фондом, оскільки уряд країни так і не підняв до виборів ціни на газ для населення і підприємств. «У той же час дефіцит державного бюджету збільшується по мірі того, як влада нарощує соціальні витрати у передвиборний період», – говориться у звіті банку.

Отже, за даними Міністерства фінансів України, у вересні поточного року дефіцит державного бюджету України збільшився на 7,73 млрд. грн., або на 46,4%, і склав за підсумками дев’яти місяців 24,38 млрд. грн.

Державний бюджет на 2012 р. з урахуванням поправок, внесених у цьому році, збільшено за доходами до 372,3 млрд. грн., по видатках – до 404,3 млрд. грн., що, відповідно, на 18,3% і 21,2% більше, ніж у 2011 р.

Граничний дефіцит держбюджету-2012 встановлено на рівні 31,13 млрд. грн., у тому числі загального фонду – 27,24 млрд. грн., тоді як минулого року держбюджет був зведений з дефіцитом 23,56 млрд. грн., у тому числі загального фонду – 20,94 млрд. грн.

«Тим не менше, на думку вітчизняних незалежних експертів, Нацбанк дійсно буде слідкувати за ринком, не перешкоджаючи помірному зростанню курсу долара на міжбанку. Однак, роблячи кроки по м’якій девальвації національної валюти, буде уникати різких курсових стрибків, – продовжує Валерій Гринчуцький. – Зростання курсу на міжбанку говорить про те, що втручання регулятора можна очікувати рівно настільки, щоб зміни не були занадто.

Тим більше, що значно різка зміна валютного курсу, ймовірно, призведе до скорочення капіталу банків, подальшого ослаблення якості активів і посилення нестабільності депозитів.

Відтак українські фінансисти вважають, що оптимальним для вітчизняної економіки буде зниження курсу гривні ще у поточному році в межах 10%. Таким чином, за оптимістичним сценарієм до кінця року орієнтиром є курс 8,2-8,25 грн./$1, – уточнив Богдан Адамик. – Але навіть за умов збільшення ажіотажу щодо попиту на інвалюту Нацбанк не дозволить підвищити курс вище позначки 8,4-8,45 грн./$1. Нагадаю, у держбюджеті-2012 урядом проголошено курс 8,11-8,2 грн./$1. У підсумку це «прив’яже» курс гривні до ринкових реалій та збалансує позиції вітчизняної економіки».

А простіше – курс валют трохи зросте, тоді долари та євро почнуть вільно продавати.

Жанна Попович, Номер один