На нещодавній колегії КМДА, де йшлося про проблеми сфери ритуальних послуг Києва, нарешті озвучили те, про що і так всі знали, однак вголос не говорили. «На людському горі» нагрівають руки чимало нечистоплотних  чиновників. Про «ритуальний бізнес» в столиці пише «Україна Комунальна».

Про це виданню розповів голова контрольної комісії з розслідування зловживань у сфері ритуальних послуг Олексій Давиденко.

– Пане Олексію, схоже, влада нарешті побачила очевидні речі – колосальні зловживання на людському горі – і планує рішучі дії для наведення порядку у сфері ритуальних послуг?

– Після трьох років роботи контрольної комісії Київради нова команда нарешті нас почула і почала розбиратися. Однозначно, те, про що йшлося на колегії, – революція зі знаком плюс.

Як голова контрольної комісії Київради з розслідування зловживань у сфері ритуальних послуг можу сказати, що у нас  за всіма напрямками цих послуг корупція є.

Найчастіше бригада швидкої викликала для перевезення покійних не спецтранспорт комунальної ритуальної служби, а приватну компанію, менеджери якої тиснули на родичів, щоб ті  підписали угоду на надання ритуальних послуг за набагато вищими цінами, ніж це робить комунальна служба. Фактично, була встановлена монополія на  всіх цвинтарях на замовлення пам’ятників, пам’ятних плит. Приватна охорона на цвинтарях не давала можливості завезти на цвинтар пам’ятник замовлений не у монополістів. При  моргах були здані в оренду приміщення приватним компаніям-монополістам. «Ділки» користувалися тим, що родичі померлих перебували у шоковому стані і теж нав’язували послуги за дуже завищеними цінами. Для того, щоб збільшити вартість могили, заливалося так зване плато, бетонна основа, вартість якої – копійки, але це давало можливість «ділкам» торгувати місцями на цвинтарі, замість того, щоб віддавати їх за тарифами, встановленими комунальною ритуальною службою.

– А можете порядок цифр сказати?

– Компанія монополіст брала від 15 до 25 тис грн грн без вартості місця на цвинтарі, за що бралися окремі гроші, у той час як ціна встановлена ГУ цінової політики  – 1000 – 1500 гривень   з наданням місця.

– На колегії говорили про те, що навіть пасажирські маршрутки використовувалися для ритуальних перевезення. Невже це правда?

– Жах ситуації, і ми про це знали і раніше,  полягає в тому, що приватники, які займалися, за наводкою бригад швидкої, вивезенням тіл померлих, діяли таким чином: фактично  тентові будівельні  «Газелі» забирали тіла померлих, але не везли їх зразу у морг, а чекали поки з’являться ще кілька дзвінків набирали два, чотири-п’ять тіл і вже потім їхали в морг. Також зафіксовані факти, коли автобуси, які вдень працюють на пасажирських маршрутах, вночі, щоб не простоювати, використовувалися як ритуальний транспорт…

– Ще такий момент. Я часто ходжу через закритий цвинтар на вулиці Привокзальній у Дарницькому районі. І помітив дивну річ: увечері йду – газон, а вранці на цьому місці – свіжа могила. Невже на закритих цвинтарях продовжуються  захоронення?

– Ви маєте рацію. Це окремий бізнес – і  добре налагоджений – з продажу місць на закритих цвинтарях. І це питання теж піднімалося на колегії. Ми говорили про те, що у Києві масово проводяться підзахоронення, зносяться пам’ятні плити могил, за якими не доглядають,  і проводяться  повторні  захоронення. У нас за гроші можна придбати місце на закритому цвинтарі – це, на жаль, стало бізнесом.  Нині призначений новий начальник управління ритуальних послуг міста Києва.  Міняються керівники, які брали участь у тіньових схемах у моргах, на цвинтарях, у крематорії, у автотранспортних підприємствах. І якщо буде воля  відмовитись від шалених грошей і навести лад – ціни знову повернуться до нормального  рівня.

– Що б ви порадили людям, яких доля змушує мати справу з цією сферою?

– Як керівник контрольної комісії можу сказати, що за жодних обставин не треба  піддаватися на тиск приватних фірм, які за «наводкою» швидкої приїздять і намагаються одразу підписати угоду на надання послуг за завищеними цінами. Те ж стосується і моргу, де приватний монополіст завищує ціну у десятки разів.  На сайті КМДА є телефон довіри, за яким можна повідомити про всі факти порушень, попередивши таким чином про нечистих на руку ділків.

Інтерв’ю записав Олександр Івахнюк спеціально для “України Комунальної”