“Вікно життя” – місце, де матері-зозулі можуть залишити своїх дітей, запрацювало цього тижня у приймальному відділенні пологового будинку при другій міськлікарні.
Зробити це тернополян, активістів обласного благодійного фонду “Вікно життя”, спонукали випадки, коли матері вбивали своїх новонароджених дітей.
Саме вікно – металопластикова конструкція із контейнером для немовляти. Його розмістили неподалік входу у приймальне відділення. Та місце – не людне. Про нього повідомляє червона вивіска із написом білими літерами “Вікно життя”.
– Звісно, краще, коли б діти туди зовсім не потрапляли. Щоб матері і батьки залишали своїх діток біля себе, любили і виховували їх, – говорить мати трьох дітей і голова правління благодійного фонду Ірина Жигунова. – Одначе й ті, хто таки залишить дитину у “вікні життя”, можуть бути впевнені, що передача – анонімна і ніхто їх ловити, бігати за ними не буде.
Вікно обладнали сигналізацією.
– Вона реагує на відкриття і на рух всередині, – продовжує пані Жигунова. – Але з датчика руху ми спеціально забрали червону лампочку. Це зробили, аби люди не думали, що це відеокамера. Сигналізацію встановив один приватний підприємець, а купив її інший.
У приймальному відділенні пологового цілодобово чергують лікарі та медсестри, які можуть одразу ж забрати немовля і, за потреби, надати йому кваліфіковану допомогу, запевняє головний лікар міськлікарні №2 Віктор Кміта.
Одначе процес передачі вікна на баланс медзакладу ще триває. Немає у віконці, як зауважив кореспондент, і підстилки чи матрасика для немовляти.
– Сигналізація спрацьовує через 4,5 хвилини, тобто тільки тоді медики дізнаються, що немовля – у колисці, – пояснює Ірина Жигунова. – Це зробили спеціально, щоб мати встигла відійти на безпечну відстань.
Одночасно із медиками автоматичний дзвінок на мобільний телефон із “вікна життя” отримує й Ірина Жигунова.
Готові допомагати далі
Загалом металопластикова конструкція коштувала 4344 грн. Сигналізація – 2664 грн, каже голова правління фонду. І показово, за її словами, те, що, жоден із благодійників не захотів “світити” своє прізвище чи назву фірми у газеті, на радіо чи телебаченні.
– Декого із тих, хто вирішив долучитися, я навіть не бачила – говорили тільки по телефону, – зазначає тернополянка. – Підприємці кажуть, що готові допомогти встановити подібні конструкції і в інших пологових області – усе заради того, аби немовлята залишалися живими.
Одначе тільки на встановленні “вікон життя” активісти благодійного фонду зупинятися не збираються.
– У наших планах – відкрити у Тернополі упереджувальний центр, де можна буде надати допомогу матерям, які ніби стоять перед вибором, вагаються – залишити дитину чи покинути її, – розповідає Ірина. – Ми готові допомагати такій мамі у пошуках житла, роботи, майбутньому влаштуванні дитини у садочок. Готові знайти психолога та юриста.
Матерям, які з певних причин не хочуть народжувати чи бояться робити це, Ірина Жигунова радить добре подумати перед тим, як відносити дітей у “вікно життя”.
– Адже уже після того дитину повернути буде дуже важко. Буде дуже складно довести батьківство, – каже пані Жигунова. Тому, можливо, таки краще звернутися до нас у фонд за телефоном 097-38-49-602. Ми постараємося допомогти.
Володимир Мороз, “20 хвилин”