Тернополяни скаржаться на абсурдні повістки та те, що випадково виявляють себе у списках розшукуваних. В міліції кажуть, лише встановлюють місце перебування тих, кому виписані повістки. А військовий комісар радить уточнювати дані в органів місцевого самоврядування.

Тернополяни скаржаться на повістки, які приходять людям, що давно померли та громадянам інших країн. Та на те, що випадково виявляють себе у списку осіб, яких розшукують, хоча повісток не отримували.

У міліції запевняють – розшукують лише тих, хто вже пройшов медкомісію та визнаний придатним до служби, а потім щез. Таких в області лише двоє. Інших подають у списки розшукуваних, коли, скажімо, з жеку приходили двічі, а дверей ніхто не відчиняв. Однак, таких за законом не переслідують – лише встановлюють місце перебування. В обласному військоматі нарікають на недосконалість роботи органів місцевого самоврядування та жеків. Мовляв, це вони складають списки та розсилають повістки. Військомат – лише статисти.

Голова кременецького осередку ВО “Автомайдан» Іван Селедець приблизно місяць тому побачив абсурдну повістку з власним ім’ям.

– Там було написано, що я маю 17 квітня на 9.00 з’явитись у воєнкомат, – розповів активіст. – Абсурдність у тому, що місцем роботи зазначено ГО «Народна рада», до якої я не маю зараз жодного стосунку. На документі – мокра печатка та підпис.

Повістки 10 кременчанам принесли саме до «Народної ради». Чоловік припускає, що опинився у списку цієї громадської організації, бо мав до неї стосунок під час Революції гідності.

– Я так зрозумів, що списки складали станом на минулий рік, – каже Іван Селедець. – Повістку, за моєю інформацією, виписували у міськраді Кременця. Бо і голова міськради – колишній керівник «Народної ради».

Все б нічого, але за документами чоловік – громадянин Молдови. І має посвідку на постійне місце проживання на території України.

– Повістка мені до рук так і не потрапила, бо представник «Народної ради» відмовився їх приймати і вручати людям, – каже Іван Селедець. – Відтоді мене ніхто не турбував.

Нагадаємо, Іван Селедець не раз ризикував життям в зоні АТО, коли разом з Офіцерським корпусом визволяв близько 40 полонених та вивозив з окупованої території «вантаж 200». Скільки саме тіл загиблих довелось забрати, чоловік не розголошує. Однак, за нашою інформацією, їх десятки.

Про “розшук” повідомили інспектори ДАІ

Віталій Кравець (ім’я змінене на прохання чоловіка. Справжні дані є в ред..) днями дізнався, що … у розшуку через відхилення від мобілізації.

– Причому дізнався я випадково, – розповів чоловік. – Мене зупинили працівники ДАІ, коли їхав у відрядження. Пред’явив документи. Тут вони мене і «втішили», мовляв, ви у розшуку за ухилення від мобілізації.

Повістки чоловік не отримував. Ані додому, ані на роботу, каже, її не приносили. За межі країни не виїжджав вже давно. У власному помешканні офіційно зареєстрований, принаймні платежі на оплату комунпослуг приходять саме на його ім’я.

– Думаю, що це недосконалість роботи жеків, – припускає чоловік. – Дані не перевіряють, а одразу подають у розшук. Тому в нас така рекордна цифра за ухилення від мобілізації – аж 28 тисяч.

Нещодавно повістка прийшла і Сашкові Куртішу, який… загинув в ДТП півтора року тому.

– Сашко був військовозобов’язаний і перебував на обліку, – пояснила мати загиблого чоловіка Леся Романчук. – Ймовірно, так сталось, бо система оповіщення була зруйнована за часів Януковича. Люди виконують свою роботу, як можуть…

Жінка каже – нікуди не зверталась і не з’ясовувала, чому служити кличуть загиблого сина. Наразі, каже, з родиною чекають, яким буде продовження. Можливо, припускають, й справу проти нього порушать за ухилення від мобілізації.

Координатор уповноваженого з прав людини в Тернопільській області Володимир Шевченко у випадках з приходом абсурдних та помилкових повісток радить з’ясовувати все у відділені оповіщення та повідомляти військомат. Як там не зарадять – скаржитись до офісу координатора з прав людини за адресою: м. Тернопіль, вул. Пирогова, 11, оф. 7. Або за тел.: 400-200.

20 справ передають до суду. Двох розшукують

У міліції кажуть – від початку четвертої хвилі мобілізації у розшуку – близько 27 тис. мешканців області. Місцеперебування 12 тисяч вже встановили. Дані повідомили до обласного військомату. Однак, розшукують і далі близько 27 тис. людей, бо списки щораз оновлюються.

– Згідно із законодавством, рейди мають проводитись за участю представників органів місцевого самоврядування, жеків, військоматів і працівників міліції, – повідомив старший інспектор з особливих доручень відділу дільничних інспекторів міліції управління громадської безпеки УМВС в області Сергій Білик. – Роль правоохоронців – забезпечити охорону громадського порядку.

Міліція офіційно розшукує в рамках кримінального провадження лише двох осіб, які ухиляються від мобілізації, каже пан Білик. Щодо 27 тисяч – «де юре» вони не вчинили порушення закону. Наприклад, чоловік зареєстрований за однією адресою, а проживає за іншою. Йому мають принести та вручити повістку. А не приносять, бо не знають, де проживає. Так і «набігла» цифра в 27 тис. людей.

– Деяка частина з розшукуваних перебуває за кордоном, – каже Сергій Білик. – Ми подаємо щодо них запити до прикордонної служби.

Подають до розшуку і тоді, коли двічі приходили, а людини не виявлялось дома, кажуть у міліції. Однак, це не означає, що це злісний порушник і переховується від мобілізації.

– Особа, яка підлягає мобілізації – це та, що пройшла медкомісію і визнана придатною до служби, – каже Сергій Білик. – Тільки після цього вона вважається такою, яка підлягає мобілізації.

Загалом за ухилення від мобілізації від початку року у міліції порушили 20 кримінальних проваджень, частину з яких вже направили до суду.

Нагадаємо, за ухилення від мобілізації існує кримінальна відповідальність, згідно зі ст. 336 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від 2 до 5 років.

Коментар

Володимир КАТИНСЬКИЙ, військовий комісар обласного військкомату:

– Помилки у повістках – всі питання до голів сільрад, жеків. Воєнкомат – це статисти. А облік весь ведеться саме в жеках і на дільницях оповіщення. Там потрібно з’ясовувати і повідомляти, як чоловік, скажімо, за кордоном. Чи помер родич – таких одразу зніматимуть з обліку. Повістки, про які ви казали – це недопрацювання роботи органів місцевого самоврядування. Зрештою, в кожному  районі є військовий комісаріат, де все можна з’ясувати. Щодо області, аби уточнити, можна звертатись за тел.: 25-09-83.

Ірина Белякова, “20 хвилин