Для тернопільських артилеристів 3 листопада особливий день.

І

не лише тому, що сьогодні у Збройних Силах України відзначають день ракетних військ і артилерії. Він для тернополян особливий ще й тому, що артилерійська бригада фактично прийняла участь у створенні цього професійного свята. Якщо вдатися у подробиці, то українські артилеристи відзначають своє день народження лише втринадцяте. Враховуючи важливу роль ракетних військ і артилерії у зміцненні обороноздатності держави, впроваджено воно Указом Президента України в 1997 році, проте передумови винекнення професійного дня у «богів війни», як ще називають артилеристів за їхню надзвичайну міць, відносить нас у далекий 1943 рік.

Потужні артилерійські залпи саме 3 листопада 1943 року сповістили про початок визволення Києва від німецько-фашистських загарбників. І саме тоді артилерія чи не вперше за весь період війни зіграла визначальну роль у проведенні наступальної операції фронтового масштабу. Артпідготовка була настільки потужною, що під час атаки наші війська на відстані до двох кілометрів майже не відчували опору. Найбільший героїзм при визволенні столиці України проявили артилеристи бригади, яка зараз дислокується на Тернопільщині. Вони одними з перших вийшли на береги Дніпра, за форсування якого сім артилеристів стали Героями Радянського Союзу. За відмінні бойові дії проявлені при визволенні Києва 6 листопада 1943 року військовій частині було присвоєно почесне найменування «Київська». Лише три (!) артилерійські частини з усіх, що брали участь у звільненні Києва отримало таку високу нагороду. Саме тому тернополяни вважають себе безпосередніми творцями професійного свята.

Теперішнє покоління військовослужбовців продовжує славетні традиції воїнів-артилеристів. Зокрема, у мирний час особовий склад частини підтримує високий рівень бойової готовності. І хоча зараз бойова стрільба зі штатного озброєння доволі велика розкіш, проте коли вона відбувається артилеристи, як правило, відпрацьовують на добру оцінку.

Такий, здавалось би, парадокс (коли бригада не надто часто виконує бойові стрільби, а готова виконати завдання за призначенням) ТВО командира 11-ї окремої гвардійської артилерійської бригади полковник Олег Лісовий пояснює досить просто.

– Стрільба і управління вогнем проходить згідно з планами бойової підготовки на малому артилерійському полігоні (МАП) частини. Обладнання МАПу дозволяє проводити навчання з виконання вогневих завдань на імітаційних засобах вдень і вночі та реально відпрацювати всі вогневі завдання, які виконує артилерія, – зізнається полковник Олег Лісовий.

Щопрада, є тут невеликий нюанс. На малому артполігоні неможливо бойового пороху понюхати й реально підготувати вогонь по цілі та скоректувати його. Однак військовослужбовці сподіваються, що це тимчасові економічні труднощі держави. За собою вини не відчують – свої обов’язки виконують професійно. Справа за малим – як тільки поступлять фінанси, вони хоч завтра готові вийти на полігон для бойових стрільб. Тим паче, що польові виходи на Навчальний центр військової частини (щоправда без бойової стрільби) артилеристи здійснюють регулярно. Там вони в умовах наближених до бойових відпрацьовують різні завдання злагодження підрозділів.

– Щоби успішно управляти артилерійськими підрозділами і його вогнем у складних умовах сучасного бою, командири і штаби повинні вірно використовувати всі наявні у їхньому розпорядженні засоби і у найбільшстислі терміни приймати обгрунтовані рішення, передбачати хід розвитку бою та настійливо добиватися приведення в життя прийнятого рішення, – наголошує полковник Олег Лісовий.

Для цього необхідно добре оволодіти складною сучасною бойовою технікою як командирам так і всьому особовому складу підрозділів, підтримувати її у постійній бойовій готовності, здобувати знання та навички. Про те, що навички у них є тернополяни переконані. Недарма ж саме протитанковій батареї артилерійської бригади вперше в історії України було доручено застосувати високоточні боєприпаси “Стугна” вітчизняного виробництва. Із завданням протитанкісти справилися на «відмінно» одразу ж з першого пострілу.

А тому найголовніше завдання на порядку денному – це систематичне навчання, набуття вмінь і навичок. Адже правильне застосування у бою сучасних зразків озброєння дозволяє у найкоротші терміни наносити противнику ураження, а висока маневренність підрозділів дає можливість швидко наносити вогонь та забезпечувати загальновійськові підрозділи, які з ходу атакують і стрімко просуватися в глибину. Як відомо, сучасний бій є загальновійськовим, оскільки він ведеться об’єднаними зусиллями усіх військ, які беруть у ньому участь, проте, як не крути, артилерія разом із ракетними військами є основною вогневою силою Сухопутних військ Збройних Сил України в операціях, які проводяться із застосуванням звичайної зброї. Цей славетний рід військ виконує до 70% загального обсягу завдань по вогневому ураженню противника.

Василь Лабай, м. Тернопіль (фото автора)