Депутати обласної ради заборонили будівництво каскаду електростанцій та водосховищ на верхньому Дністрі. Відповідне рішення вони прийняли під час третього пленарного засідання другої сесії облради третього березня.

Дністер, Дністровський каньйонПеред початком сесії білий дім пікетували активісти, які виступають проти зведення ГЕС на Дністрі. З початком пленарного засідання вони перейшли у сесійну залу. Попри те, що засідання розпочалось о десятій ранку, рішення про заборону будівництва гідроелектростанцій прийняли тільки о 13-ій дня. І це при тому що поставили його першим у порядку денному. Годину витратили на затвердження самого порядку денного та депутатські запити. Ще годину – на заяви і виступи депутатів, які згідно регламенту  тепер проходять кожного пленарного засідання.

Керівники фракцій облради у своїх виступах зазначали, що підтримують вимоги активістів і виступають однозначно проти будівництва ГЕС і водосховищ на Дністрі. Після цього депутати заслухали висновок тимчасової контрольної комісії, яка вивчала це питання. Депутат Роман Нитка доповів, що були надіслані запити у різні інституції. Проаналізувавши отримані відповіді комісія дійшла висновку, що ідея розробки проекту із побудови ГЕС на Дністрі має бути відхилена. Адже у разі їх будівництва буде знищено  природні комплекси Національного заповідника «Дністровський каньйон», Дністер втратить туристичну привабливість, будуть знищені рідкісні та червонокнижні види риб і тварин, які живуть на цій території. Погіршиться якість води, відбудеться її забруднення токсичними  речовинами, відбудеться масове розмноження синьо-зелених водоростей, частина населених пунктів буде підтоплена. Такий проект екологічно і економічно не виправданий. Він суперечить чинному природоохоронному законодавству й ратифікованим Україною міжнародним угодам. Тому комісія рекомендувала депутатам заборонити будівництво каскаду ГЕС та водосховищ на верхньому Дністрі.

Депутати звіт тимчасової контрольної комісії взяли до відома і проголосували за проект рішення в цілому. Після цього ще внесли до нього зміни і доповнення. Змінили назву проекту «Про встановлення мораторію на будівництва каскаду електростанцій та водосховищ на верхньому Дністрі» на «Про заборону будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі». Також додали пункт: звернутися до Кабінету Міністрів України відмовитися від ідеї такого будівництва.

Проект рішення зі змінами прийняли одноголосно.

Ольга Трач

Фото автора