Адміністративна реформа в Україні передбачає повну децентралізацію влади з реорганізацією адміністративних одиниць. Зокрема, планується ліквідувати області, натомість створивши 9 регіонів.

Райони укрупнять, замість нинішніх 468 буде лише 100. Також об’єднаються територіальні громади.Посилиться роль місцевого самоврядування, а контроль за діяльністю місцевих органів влади здійснюватимуть префекти, яких призначатиме Президент. Однак проведення такої реформи потребує зміни 500 законів і нормативних актів, що треба встигнути зробити до жовтня, коли мають відбутися місцеві вибори.

Як проходитиме реформа?

За словами спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана, для децентралізації необхідно внести зміни до Конституції і переписати майже 500 нормативних документів.Парламент України планує не пізніше 15 липня прийняти закон про децентралізацію держуправління. А обласні держадміністрації до 1 червня зобов’язані розробити Перспективний план формування дієздатних громад по області. Уряд запропонує методологію, як створити об’єднання і яким чином визначати центри громад. Нову карту області з укрупненими громадами повинен приймати обласна рада.Завдання уряду – провести реформу до жовтня. Саме на кінець цього місяця заплановані місцеві вибори, які планують провести на новій територіальній основі.

Три рівні адмінреформи

Відповідно до реформи пропонується ввести три рівні адміністративно-територіального устрою.

Рівень перший: Регіон

Досить імовірно, що Україна буде розділена на дев’ять регіонів:

  • Поліський: Волинська, Рівненська, Житомирська області
  • Карпатський: Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька області
  • Подільський: Тернопільська, Хмельницька, Вінницька області
  • Київський: Київська, Чернігівська, Черкаська, Кіровоградська області
  • Слобожанський: Сумська, Полтавська, Харківська області
  • Придніпровський: Дніпропетровська, Запорізька області
  • Донецький: Луганська та Донецька області
  • Причорноморський: Одеська, Миколаївська, Херсонська області
  • Автономна республіка Крим

Рівень другий: Район ( округ, повіт)

Нинішні 468 районів теж укрупнять. На їх місці з’являться 100 нових районів (округів, повітів).

Рівень третій: Територіальна громада (волость)

Цей рівень теж припускає укрупнення нині діючих місцевих громад — замість них має з’явитися 750 нових територіальних громад.

Хто замінить глав адміністрацій?

Передбачається, що в якості зразка Україна використовує досвід Франції. У нових районах (округах, повітах) місцеві органи влади переформатують в «органи префектурние типу».

На чолі кожного району буде стояти префект (державний чиновник). Одне з головних завдань префекта — контроль за роботою органів місцевого самоврядування (в усіченому варіанті зараз цим займаються прокурори).

Префекта призначатиме Президент за поданням Уряду. Ця людина повинна мати спеціальну освіту та підготовку і пройти суворий відбір. Ще одна особливість майбутніх префектів — політична нейтральність. Цим чиновникам буде заборонено бути в якійсь партії, а також балотуватися на будь-які політичні посади. Це будуть ті люди, яким довіряє держава.

Як буде проходити реформа?

За словами спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана, для децентралізації необхідно внести зміни до Конституції і переписати майже 500 нормативних документів.

Парламент України планує не пізніше 15 липня прийняти закон про децентралізацію держуправління.

А обласні держадміністрації до 1 червня зобов’язані розробити Перспективний план формування дієздатних громад по області.

Уряд запропонує методологію, як створити об’єднання і яким чином визначати центри громад. Нову карту області з укрупненими громадами повинна приймати обласна рада.

Завдання уряду — провести реформу до жовтня. Саме на кінецьцього місяця заплановані місцеві вибори, які планують провести на новій територіальній основі.

Джерело: bbcccnn.com.ua