На погіршення якості води часто скаржаться тернополяни до місцевого водоканалу. Особливо більшає таких дзвінків до диспетчерської служби після виникнення аварійних ситуацій на мережах. Ще однією причиною поганої води може бути і незадовільний стан внутрішньо будинкових або зовнішніх мереж. А тут і дійсно ситуація критична. Як зовнішні, так і внутрішньо будинкові мережі у Тернополі зношені щонайменше на 50%. Тому нині необхідно шукати гроші на заміну мереж. Інакше, пояснюють у «Тернопільводоканалі», тільки саме обслуговування не дасть можливості забезпечити якісне надання послуг.

– Якщо ми знаємо, що мережа зношена, відповідно, там висока аварійність, часто може припинятися надання послуг. А відтак мешканці будуть незадоволені тією послугою, яка надається. І тут також є два варіанти. З однієї сторони, можна питання вирішувати за рахунок міського бюджету. Але це тоді колосальна сума. 9 мільйонів ми рахували ще станом на минулий рік кожного року треба виділяти протягом п’яти років, щоби провести повну заміну застарілих, зношених, аварійних внутрібудинкових мереж, – розповів директор комунального підприємства Володимир Кузьма.

Зрозуміло, що в умовах бюджетного дефіциту це непосильна ноша. Тому треба шукати альтернативне джерело фінансування. Один із варіантів – дозволити балансоутримувачу будинку за власні кошти замінити мережу із перспективою наступних п’ять чи десять років повертати кошти за рахунок тарифу. Проте, тут варто звернути увагу і на ще один нюанс. При затвердженні у Тернополі нового тарифу на утримання будинків, частка на обслуговування внутрішньо будинкових мереж була визначена у розмірі 8 копійок за один квадратний метр.

– Вона навряд чи дає можливість повноцінно здійснювати обслуговування. При розрахунку, який ми проводили на початок минулого року, коли працювала робоча група, вже на той час ми вже виходили на рівень 29-30 копійок за один квадратний метр. Тобто, це більше майже в три рази, ніж те, що ми маємо зараз, – констатував Володимир Кузьма.

Тому зараз робоча група напрацювала новий перелік пропозицій щодо вирішення проблем із обслуговування внутрішньо будинкових мереж. Одним із пунктів є чіткий розподіл на законодавчому рівні функцій і, відповідно, порядку і процедури встановлення тарифів на комунальні послуги.