.

26 липня в Київ прибуде Московський патріарх. Візити Кіріла в кінці липня вже стали традицією, приуроченою до чергової річниці хрещення Русі – ця дата вважається днем заснування Російської православної церкви (цього року 1023-а річниця).

.

Проте нинішнього візиту до автономної Української православної церкви чекають особливо – одні з острахом, інші – з надією, пише Сегодня.

Річ у тім, що собор УПЦ 8 липня фактично позначив розкол усередині церкви на прихильників збереження статус-кво і прихильників виходу з підпорядкування Московському патріархату. Боротьба навколо прийняття низки змін в статуті УПЦ, що підсилюють її незалежність від РПЦ, призвела до того, що архієрейський собор відклав вирішення питання, створивши комісію на чолі з Донецьким митрополитом Іларіоном (вважається одним з лідерів «промосковської» фракції). Однак на наступному помісному соборі «автокефальна» фракція (її лідером називають секретаря київського митрополита Олександра Драбинка) знову підняла це питання, що ледь не призвело до скандалу – один з головних меценатів православної церкви донецький підприємець Віктор Нусенкіс сказав, що це «збіговисько» і що жодної автокефалії в УПЦ бути не може. Він також пообіцяв тепер фінансувати лише ті православні організації, які виступають проти автокефалії.

Щоб уникнути відкритого конфлікту, було прийнято половинчасте рішення: статут УПЦ затверджений без змін, внесених в останні чотири роки, але одночасно затверджені всі рішення Синоду, в тому числі і про всі зміни статуту останніх років. Тобто виходить юридична суперечність: одним рішенням собору зміни статуту затверджені, а іншим – ні. Зміни ці дійсно дуже серйозні: по-перше, розширюється Синод з 5 до 10 членів, по-друге, в УПЦ вводиться пост місцеблюстителя на випадок смерті або неможливості виконувати обов’язки митрополитом Київським Володимиром, по-третє, вводиться церковна служба українською замість церковнослов’янської, по-четверте, віруючі і священики УПЦ позбавляються можливості звертатися з апеляцією до вищих судів РПЦ.

Рішення собору дуже швидко зареєстрували в Держкомрелігії і Мін’юсті – на думку противників автокефалії, це свідчить про наявність у «автокефалії» потужних покровителів у владі. З іншого боку, ці рішення викликали невдоволення в ряді єпархій, особливо в одеській і донецькій. Та й загалом, позиції автокефалістів сильні лише в кількох регіонах, а також в оточенні митрополита Володимира. Велика частина єпархій УПЦ їх не підтримує.

Крім того, «промосковська» фракція покладає великі надії на візит патріарха, який дозволить їм посилити позиції в керівництві УПЦ, ослаблені останнім часом. Справа в тому, що глава РПЦ наділений правом схвалити або не схвалити зміни статуту, серед яких, до речі, – скасування необхідності схвалювати статут УПЦ Московським патріархом.

Навряд чи Кіріл схвалить скорочення власних повноважень.

Патріарх Кіріл буде в Києві 26-28 липня. Очікується, що 27 липня він проведе богослужіння на Володимирській гірці, а 28-го – літургію в Києво-Печерській лаврі. Крім нього до Києва приїде грузинський патріарх Ілія II.

Як завжди, на 28 липня планується потужна концертна програма. На цей раз концертів буде три – у Києві, Мінську та Москві, причому два з них український телеглядач зможе побачити: в 19.00 на Першому російському каналі – московський, о 22.00 на Першому українському – київський. Як розповів учасник групи «Брати Карамазови» Олег Карамазов, найбільша програма буде в російській столиці – на сцену на Поклонній горі вийдуть «Воскресіння», «Парк Горького», «Брати Карамазови», можливо «ДДТ», брати участь також будуть Петро Мамонов і Іван Охлобистін; в Києві на сцену на Співочому полі вийдуть Олена Ваєнга, Джанго і «Скай». Крім артистів на сцену виходитимуть відомі люди, які розкажуть про те, що в їхньому житті значить православ’я.

Читайте також:

Московський патріархат в Україні чекає розкол?

Скромність патріарха: яхта ціною $4 млн

Московський піп Кирило наказав українцям згадувати його під час молитви

Московський піп Кирило вирішив об’єднати Україну і Росію Чорнобилем