Україна вступає в черговий турбулентний передвиборчий період. А це означає, що більшість фігурантів нашого рейтингу очікує непростий рік. Особливо тих, хто зав’язаний на владну вертикаль.  Для  них настане час X, коли треба буде забути про славу і прожекти, натомість застосувати всі свої здібності, щоб залишитися на вершині. І чим ближче до офіційної дати початку кампанії, тим слабшими будуть ставати “віжжі”, у які затиснула ситуативних союзників владна система, яка вже подекуди нагадує розхристані часи Ющенка, коли кожен міністр мав свою вертикаль.

1(2). Надал Сергій, міський голова Тернополя, ВО “Свобода”

В умовах децентралізації владних повноважень мери обласних центрів відчули повну свободу, а по-господарськи передбачливий мер Тернополя поготів. Надал – приклад того, як міський голова може стати впливовим далеко за межами території, якою управляє. Причин тут декілька. Перша – особиста популярність та харизма міського градоначальника. Друга – ресурс, який дає змогу на рівних говорити з керівниками силових відомств. Третя – належність до популярної і радикальної політичної сили. Четверта – непогані закулісні контакти з людиною №2 в країні Володимиром Гройсманом.

Ці обставини роблять Надала сильним і потрібним. Перша  і четверта обставини особливо цінуються напередодні президентської і парламентської кампанії. Друга і третя  – як аргумент у спілкуванні серед місцевого бомонду.

Відтак, потреба у союзі з Надалом у всіх серйозних гравців буде тільки  зростати.

2(5). Чернявський Саймон, гендиректор агрохолдингу “Мрія”

Один з некоронованих господарів однієї з найбідніших областей. Крок за кроком, з допомогою влади і силовиків різного штибу, повертає контроль над колишньою аграрною імперією родини Гут. Злі язики розповідають, що кінцева мета збирання активів “Мрії” – якісна підготовка до продажу. І хоча чутки ведуть до примарних арабських інвесторів, найімовірніше, що “Мрією” цікавиться хтось з доморощених олігархів. Наприклад, тандем власників “Кернел груп” нардепи Веревський-Хомутиннік, або ж агресивна на аграрному ринку в остані роки родина Герег. Саймон наразі зі всіх сил старається консолідувати актив, щоб виторгувати для своїх таємних інвесторів кращі переговорні умови.

3(1). Барна Степан, голова Тернопільської ОДА, Блок Петра Порошенка

Його сила – у посаді, яку займає, та лобі, яке вдалося завести у Верховну Раду. З такими можливостями інший би давно вибудував жорстку вертикаль. Натомість Барна-управлінець продовжує бути Барною-політиком. Можливо, це його власний рецепт виживання у політично турбулентній області та шанс його покровителя здобути непогані показники на виборах Президента. Наразі на Тернопільщині рейтинг Порошенка не такий невтішний, як у багатьох інших областях. Власне, це можна занести в актив Степана Барни і його команди. Ще один плюс – відсутність конфлікту з місцевою командою “Народного фронту”, який на очах руйнує архітектуру центральної влади. Натомість у Барни із Заставним все ok і їхньому політичному союзу нічого не загрожує. Водночас є речі, що продовжують об’єднувати.

4(-). Апостол Михайло, радник міністра внутрішніх справ, Народний фронт

Високим місцем завдячує статусу радника дуже впливого зараз керівника МВС. Час показав, що Апостол не помилився, коли після поразки на виборах, пішов працювати до Авакова. Відтак, подейкують, що його впливи поширюються на усю поліцейську вертикаль області. Не випадково його креатура нещодавно перемогла у конкурсі на посаду голови управління міграційної служби, а близький до нього Віктор Мартинюк відновив позиції в  Держгеокадастрі області. Відтак, Апостол зараз гравець, контакти з яким воліють мати навіть ті, хто стоїть вище за нього у табелі про ранги. А це хороший привід виторгувати собі шлях для повернення у велику політику.

5(7). Ярема Андрій, мультимільйонер

Тернопільський “монте-крісто” продовжує залишатися найбільшим внутрішнім інвестором області. Його інтереси простягаються від аграрної індустрії до будівельного бізнесу. Проте найбільше бізнесмен, який нажив свій капітал у тютюновій дистрибуції, вклався в дорожню галузь. Отримані статки активно інвестує у спільний з Юрієм Ханіним бізнес. “Техно-буд-центр” будує і ремонтує дороги не тільки в Тернопільській, а й в Закарпатській області. Зрозуміло, що для того, щоб бізнес отримував підряди, необхідне серйозне політичне лобі. Тому  Ярема, який окрім давньої дружби з обласним спікером Віктором Овчаруком, до останнього часу по-серйозному не цікавився політичними ігрищами, змушений робити нові і нові політичні ставки. Що з цього вийде і хто “підпрацьовує” в якості його політичних агентів, розповімо згодом.

6(6). Чайківський Іван, власник “Агропродсервісу”, Аграрна партія

Активно розвиває аграрний бізнес, не забуваючи про соціальну складову. Відтак, працюючи в більшій частині області, має чималий вплив на людський капітал. У передвиборчий рік це непоганий актив, який можна капіталізувати. Наскільки підходящим майданчиком для цього стане Аграрна партія, яку він активно розвиває і в яку вкладається, покаже найближчий час. Наразі, як демонструють вибори до громад, на Тернопільщині Аграрна партія стрімко увірвалася у вищу лігу, завдаючи клопоту і головної болі БПП і Батьківщині.

7(-). Гадз Петро, власник “Бучачхліброму”, БПП

Незважаючи на певні особисті проблеми, активно розвиває бізнес-проекти. І не тільки в аграрній сфері. На Монастирищині планує спорудити цегельний та керамічний завод, налагодити видобування щебеню. Разом з тим не забуває про соціальні проекти. Підтримує сім’ї героїв, інвестує в освітні проекти влади та допомагає розвитку нових громад, які “стають на ноги” завдяки податковим відрахуванням його бізнес-структур.

8(4). Заставний Роман, народний депутат України, Народний фронт

Досвідчений Роман Йосипович пережив не одну зміну влади і добре знає, як це – бути на “межі вогнів”. Тому не поспішає робити ставки, вичікуючи подальшого розвитку подій. Наразі Заставний сконцентрований на двох речах. Перша – публічна і  спрямована на допомогу місту отримати урядові транші на розвиток інфраструктури. Друга – непублічна,  але масштабна, починаючи від нових проектів у сфері ресторанного бізнесу і до більш глобальних проектів у сфері освоєння коштів державних капітальних інвестицій. На останній стезі зіткнувся з опором бізнес-структур, які вважали цей сегмент своїм. Відтак, наразився на чергову порцію замовного “гавкоту” від тих, хто працює на  інтереси конкурентів.

9(8). Гуда Ігор, власник будівельної компанії “Креатор-Буд”

Один з капітанів тернопільського бізнесу старається бути рівновіддаленим від політичних хвиль. Однак швидкість, з якою просуваються його питання у коридорах влади, свідчить про його вагомі впливи на власників контрольних пакетів місцевих політичних проектів. Відтак, безумовний лідер будівельного ринку Тернополя постійно нарощує обсяги будівництва. У той час, коли більшість забудовників зосереджують свої потуги на одному-двох об’єктах,  “Креатор-Буд” взявся забудовувати цілі квартали. Услід за Варшавським мікрорайоном, у південній частині міста з’явиться свій Беверлі-Хіллс. У час, коли лопають банки, летять шкреберть фінансові піраміди, інвестиції в житло залишаються найбільш надійним капіталовкладенням для тернополян та їхніх родичів, що гарують на закордонних заробітках.

10(9). Деревляний Василь, заступник голови обласної ради, Батьківщина

Останній період вміло займається політичним серфінгом, перетворившись на головного опонента вертикалі Порошенка в області. Бере на  озброєння всі теми, де дії влади викликають людське невдоволення. Одна з таких хвиль на початку року “занесла” Деревляного на гребінь слави,  коли  обласний парламент засудив силовий розгін наметового містечка під Верховною Радою та знову домагався відставки і дострокових перевиборів всіх гілок влади. Однак за політичними дебатами у Деревляного з’являються несподівані “успіхи” на інших фронтах. Довга епопея з намаганням позбавити мандатів неслухняну міську фракцію завершилася несподіваною тишею. Натомість міські депутати легалізували землевідвід під скандальними котеджами на березі ставу.

Читайте також:

Рейтинг впливових осіб Тернопільщини. Підсумки 2017 року